South Australia

2018 South Australian Sprint Championships

Date: Sun 14th January, 2018
Venue: West Lakes
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Browse All Results
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1MK1 1000 142
2MK1 1000 167
3MK1 1000 186
4MK1 10008
5MK1 1000 U501
6MK1 1000 U552
7MK1 1000 U653
8MK2 1000 164
9MK2 1000 183
10MK2 10005
11WK1 1000 167
12WK1 1000 181
13WK1 10001
14WK1 1000 U401
15WK1 1000 U601
16WK2 1000 161
17WK2 1000 181
18K2 1000 U401
19C1 1000 161
20C1 1000 181
21C1 10003
22MK1 500 142
23MK1 500 167
24MK1 500 186
25MK1 50012
26MK1 500 U501
27MK1 500 U552
28MK1 500 U653
29MK2 500 164
30MK2 500 183
31MK2 5007
32MK2 500 U601
33MK4 500 161
34MK4 500 181
35MK4 5002
36WK1 500 167
37WK1 500 181
38WK1 5001
39WK1 500 U401
40WK1 500 U602
41WK2 500 163
42WK2 500 181
43WK4 500 181
44C1 500 161
45C1 500 181
46C1 5004
47C2 5001
48MK1 200 142
49MK1 200 167
50MK1 200 186
51MK1 20012
52MK1 200 U553
53MK1 200 U501
54MK1 200 U653
55MK2 200 164
56MK2 200 183
57MK2 2007
58MK2 200 U652
59WK1 200 167
60WK1 200 181
61WK1 2001
62WK1 200 U401
63WK1 200 U602
64WK2 200 163
65WK2 200 181
66C1 200 161
67C1 200 181
68C1 2004
69C2 200 162
70C2 200 181
71C2 2004
72PC MK1 1000 MC1
73PC MK1 500 MC1
74PC MK1 200 MC1
75MK1 1000 U451
76MK1 500 U451
77MK1 200 U451
 
Options:    Show    
Sunday 14th January, 2018

Race 1Direct Final: Mens Open K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stFrank, FelixReihnbruder KarlsruheGER2 3:39.13   0.00
2ndNiioka, KoyoHoldfast BaySA8 3:42.19 3.06 +3.06
3rdBacchus, ReeceWest LakesSA4 3:44.13 1.94 +5.00
4thMcLeod, OwenHoldfast BaySA5 3:45.88 1.75 +6.75
5thMay, TomHoldfast BaySA3 3:51.46 5.58 +12.33
6thForest, CooperWest LakesSA1 4:01.06 9.60 +21.93
7thThomson, DaleOnkaparingaSA7 4:23.26 22.20 +44.13
8thKither, ChrisHoldfast BaySA6 4:31.33 8.07 +52.20
Race 2Direct Final: Womens Open K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stKidd, FrancescaOnkaparingaSA1 4:07.16   0.00
Race 3Direct Final: Mens Under 18 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stKucharski, SebastianWest LakesSA4 4:06.64   0.00
2ndRugless, HarryWest LakesSA5 4:14.69 8.05 +8.05
3rdDohnt, LiamWest LakesSA6 4:16.11 1.42 +9.47
4thWelch, TomWest LakesSA2 4:26.01 9.90 +19.37
5thVogt, DanielOnkaparingaSA7 4:27.04 1.03 +20.40
6thGreaves, AlexanderOnkaparingaSA3 4:43.47 16.43 +36.83
Race 4Direct Final: Mens Under 16 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stLoughry, LincolnWest LakesSA5 4:10.18   0.00
2ndRalph, SamuelWest LakesSA6 4:24.77 14.59 +14.59
3rdSteel, AndrewHoldfast BaySA4 4:29.02 4.25 +18.84
4thTucker, OliverHoldfast BaySA8 4:37.67 8.65 +27.49
5thMackenzie, ElliotHoldfast BaySA7 4:39.49 1.82 +29.31
6thForest, OscarWest LakesSA3 4:51.52 12.03 +41.34
7thHalton, MaxHoldfast BaySA9 5:43.98 52.46 +1:33.80
Race 5Direct Final: Mens Under 14 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stO'Connor, EthanOnkaparingaSA1 5:52.04   0.00
2ndWillsmore, BrysonWest LakesSA2 5:56.94 4.90 +4.90
Race 6Direct Final: Mens Under 45 K1 1000
L5 Fowler, CraigOnkaparingaSA
Race 7Direct Final: Mens Under 50 K1 1000
L4 Maxwell, BennettHoldfast BaySA
Race 8Direct Final: Mens Under 55 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stMiklusica, DusanWest LakesSA6 4:17.87   0.00
2ndHayden, BarryHoldfast BaySA7 4:20.56 2.69 +2.69
Race 9Direct Final: Mens Under 65 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stLee, RobertHoldfast BaySA3 4:33.09   0.00
2ndMoriarty, PeterHoldfast BaySA1 4:41.25 8.16 +8.16
 Rypp, GeorgeHoldfast BaySA2 DID NOT START
Race 10Direct Final: Womens Under 18 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stWebber, CaitlinWest LakesSA5 4:50.26   0.00
Race 11Direct Final: Womens Under 16 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stSmyth, CharliWest LakesSA4 4:32.20   0.00
2ndNixon Obrien, TaylorHoldfast BaySA3 5:10.26 38.06 +38.06
3rdGriffiths, CloeOnkaparingaSA6 5:24.60 14.34 +52.40
4thDavey, GraceHoldfast BaySA7 5:38.65 14.05 +1:06.45
5thKillin, CaraOnkaparingaSA8 5:45.13 6.48 +1:12.93
6thAdams, HollyHoldfast BaySA1 5:58.28 13.15 +1:26.08
7thLockhart, StellaHoldfast BaySA2 6:14.03 15.75 +1:41.83
Race 12Direct Final: Womens Under 40 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stHammond, NicoleHoldfast BaySA3 5:03.53   0.00
Race 13Direct Final: Para Canoe Mens K1 1000m Open Multi-Class
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stHucks, GeorgeWest LakesSA1 5:54.50   0.00
Race 14Direct Final: Womens Under 60 K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stSax, KerryWest LakesSA2 5:48.38   0.00
Race 15Direct Final: Under 16 C1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stJenkin, ChloeWest LakesSA7 6:11.28   0.00
Race 16Direct Final: Under 18 C1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stShiers, KailynWest LakesSA8 6:09.90   0.00
Race 17Direct Final: Open C1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stKneebone-Ellis, CharlieWest LakesSA4 4:30.71   0.00
2ndWoodcock, KristenWest LakesSA6 5:47.22 1:16.51 +1:16.51
 Rositano, IsabellaWest LakesSA9 SCRATCHED
Race 18Direct Final: Mens Open K2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stRypp, Glenn
Niioka, Koyo
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
6 3:21.73   0.00
2ndMcLeod, Owen
Kither, Chris
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
4 3:24.36 2.63 +2.63
3rdBacchus, Reece
Forest, Cooper
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 3:44.81 20.45 +23.08
4thThomson, Dale
May, Tom
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
3 3:51.98 7.17 +30.25
 Thomson, Dale
Fowler, Craig
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
7 SCRATCHED
Race 19Direct Final: Mens Under 18 K2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stRugless, Harry
Kucharski, Sebastian
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 3:50.80   0.00
2ndDohnt, Liam
Loughry, Lincoln
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 3:55.09 4.29 +4.29
3rdVogt, Daniel
Welch, Tom
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
6 4:03.89 8.80 +13.09
Race 20Direct Final: Mens Under 16 K2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stSteel, Andrew
Tucker, Oliver
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
5 4:03.16   0.00
2ndRalph, Samuel
Mackenzie, Elliot
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
6 4:22.06 18.90 +18.90
3rdWillsmore, Bryson
Forest, Oscar
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 5:27.98 1:05.92 +1:24.82
4thO'Connor, Ethan
Halton, Max
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
3 5:28.98 1.00 +1:25.82
Race 21Direct Final: Womens Under 16 K2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stKillin, Cara
Griffiths, Cloe
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
5 5:09.97   0.00
Race 22Direct Final: Womens Under 18 K2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stWebber, Caitlin
Smyth, Charli
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 4:27.56   0.00
Race 23Direct Final: Under 40 K2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stLee, Robert
Hammond, Nicole
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
6 4:12.85   0.00
Race 24Heat 1: Mens Open K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stNiioka, KoyoHoldfast BaySA2 1:45.99   0.00
2ndBacchus, ReeceWest LakesSA5 1:46.40 0.41 +0.41
3rdLee, JaredWest LakesSA4 1:46.61 0.21 +0.62
4thGoble, MattWest LakesSA3 1:46.67 0.06 +0.68
5thKither, ChrisHoldfast BaySA6 1:46.96 0.29 +0.97
6thMay, TomHoldfast BaySA7 1:53.06 6.10 +7.07
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 25Heat 2: Mens Open K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stRypp, GlennHoldfast BaySA5 1:49.51   0.00
2ndMcLeod, OwenHoldfast BaySA4 1:50.58 1.07 +1.07
3rdBulmer, NicholasWest LakesSA6 1:51.14 0.56 +1.63
4thSymonds, TimEncounterSA3 1:53.36 2.22 +3.85
5thThomson, DaleOnkaparingaSA7 1:55.94 2.58 +6.43
6thForest, CooperWest LakesSA2 1:56.46 0.52 +6.95
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 26Direct Final: Mens Under 18 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stKucharski, SebastianWest LakesSA5 1:54.13   0.00
2ndRugless, HarryWest LakesSA4 1:55.79 1.66 +1.66
3rdDohnt, LiamWest LakesSA6 2:01.64 5.85 +7.51
4thWelch, TomWest LakesSA2 2:03.10 1.46 +8.97
5thGreaves, AlexanderOnkaparingaSA3 2:12.34 9.24 +18.21
 Vogt, DanielOnkaparingaSA7 DID NOT FINISH
Race 27Direct Final: Womens Open K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stKidd, FrancescaOnkaparingaSA1 1:57.33   0.00
Race 28Direct Final: Mens Under 16 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stLoughry, LincolnWest LakesSA5 1:54.18   0.00
2ndTucker, OliverHoldfast BaySA6 2:02.86 8.68 +8.68
3rdSteel, AndrewHoldfast BaySA4 2:06.69 3.83 +12.51
4thMackenzie, ElliotHoldfast BaySA3 2:07.76 1.07 +13.58
5thRalph, SamuelWest LakesSA7 2:14.56 6.80 +20.38
6thForest, OscarWest LakesSA8 2:21.32 6.76 +27.14
7thHalton, MaxHoldfast BaySA9 2:49.89 28.57 +55.71
Race 29Direct Final: Mens Under 14 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stO'Connor, EthanOnkaparingaSA1 2:46.45   0.00
2ndWillsmore, BrysonWest LakesSA2 2:57.66 11.21 +11.21
Race 30Direct Final: Mens Under 45 K1 500
L5 Fowler, CraigOnkaparingaSA
Race 31Direct Final: Mens Under 50 K1 500
L4 Maxwell, BennettHoldfast BaySA
Race 32Direct Final: Mens Under 55 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stMiklusica, DusanWest LakesSA6 2:00.11   0.00
2ndHayden, BarryHoldfast BaySA3 2:03.33 3.22 +3.22
Race 33Direct Final: Mens Under 65 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stRypp, GeorgeHoldfast BaySA2 2:07.86   0.00
2ndLee, RobertHoldfast BaySA7 2:11.29 3.43 +3.43
3rdMoriarty, PeterHoldfast BaySA1 2:12.41 1.12 +4.55
Race 34Direct Final: Womens Under 16 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stSmyth, CharliWest LakesSA5 2:11.56   0.00
2ndNixon Obrien, TaylorHoldfast BaySA4 2:27.75 16.19 +16.19
3rdGriffiths, CloeOnkaparingaSA7 2:34.89 7.14 +23.33
4thDavey, GraceHoldfast BaySA3 2:39.52 4.63 +27.96
5thKillin, CaraOnkaparingaSA1 2:45.53 6.01 +33.97
6thLockhart, StellaHoldfast BaySA8 3:00.31 14.78 +48.75
7thAdams, HollyHoldfast BaySA2 3:00.91 0.60 +49.35
Race 35Direct Final: Womens Under 18 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stWebber, CaitlinWest LakesSA6 2:16.51   0.00
Race 36Direct Final: Womens Under 40 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stHammond, NicoleHoldfast BaySA5 2:27.77   0.00
Race 37Direct Final: Womens Under 60 K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stSax, KerryWest LakesSA4 2:55.30   0.00
2ndKneebone, JoanneWest LakesSA3 3:14.79 19.49 +19.49
Race 38Direct Final: Para Canoe Mens K1 500m Open Multi-Class
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stHucks, GeorgeWest LakesSA2 2:51.29   0.00
Race 39Direct Final: Under 16 C1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stJenkin, ChloeWest LakesSA1 2:51.99   0.00
Race 40Direct Final: Under 18 C1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stShiers, KailynWest LakesSA2 2:48.60   0.00
Race 41Direct Final: Open C1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stKneebone-Ellis, CharlieWest LakesSA6 2:02.81   0.00
2ndBulmer, JosephineWest LakesSA4 2:21.78 18.97 +18.97
3rdWoodcock, KristenWest LakesSA3 2:47.38 25.60 +44.57
 Rositano, IsabellaWest LakesSA5 SCRATCHED
Race 42Final: Mens Open K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stGoble, MattWest LakesSA8 1:41.70   0.00
2ndRypp, GlennHoldfast BaySA5 1:43.05 1.35 +1.35
3rdBulmer, NicholasWest LakesSA7 1:43.59 0.54 +1.89
4thNiioka, KoyoHoldfast BaySA4 1:44.10 0.51 +2.40
5thKither, ChrisHoldfast BaySA9 1:44.41 0.31 +2.71
6thSymonds, TimEncounterSA1 1:44.57 0.16 +2.87
7thLee, JaredWest LakesSA2 1:44.72 0.15 +3.02
8thMcLeod, OwenHoldfast BaySA3 1:46.45 1.73 +4.75
9thBacchus, ReeceWest LakesSA6 1:49.16 2.71 +7.46
Race 43Direct Final: Mens Under 16 K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stSteel, Andrew
Tucker, Oliver
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
5 1:56.98   0.00
2ndRalph, Samuel
Mackenzie, Elliot
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
3 2:10.38 13.40 +13.40
3rdForest, Oscar
Willsmore, Bryson
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 2:44.25 33.87 +47.27
4thO'Connor, Ethan
Halton, Max
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
6 3:09.41 25.16 +1:12.43
Race 44Direct Final: Mens Under 18 K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stRugless, Harry
Kucharski, Sebastian
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 1:46.53   0.00
2ndDohnt, Liam
Loughry, Lincoln
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 1:51.25 4.72 +4.72
3rdWelch, Tom
Vogt, Daniel
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
6 1:53.66 2.41 +7.13
Race 45Direct Final: Mens Under 60 K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stRypp, George
Lee, Robert
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
3 1:58.26   0.00
Race 46Direct Final: Womens Under 18 K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stWebber, Caitlin
Smyth, Charli
West Lakes
West Lakes
SA
SA
3 2:09.68   0.00
Race 47Direct Final: Womens Under 16 K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stNixon Obrien, Taylor
Davey, Grace
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
5 2:25.78   0.00
2ndGriffiths, Cloe
Killin, Cara
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
6 2:30.14 4.36 +4.36
3rdAdams, Holly
Lockhart, Stella
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
4 2:47.53 17.39 +21.75
Race 48Direct Final: Open C2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stWoodcock, Kristen
Jenkin, Chloe
West Lakes
West Lakes
SA
SA
2 2:43.82   0.00
Race 49Direct Final: Mens Open K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stGoble, Matt
Kither, Chris
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
3 1:34.44   0.00
2ndRypp, Glenn
Niioka, Koyo
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
5 1:35.98 1.54 +1.54
3rdLee, Jared
Symonds, Tim
West Lakes
Encounter
SA
SA
6 1:38.04 2.06 +3.60
4thMcLeod, Owen
Bacchus, Reece
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
4 1:40.83 2.79 +6.39
5thForest, Cooper
Bulmer, Nicholas
West Lakes
West Lakes
SA
SA
8 1:43.58 2.75 +9.14
6thMay, Tom
Thomson, Dale
Holdfast Bay
Onkaparinga
SA
SA
7 1:49.87 6.29 +15.43
Race 50Direct Final: Mens Under 16 K4 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stRalph, Samuel
Steel, Andrew
Tucker, Oliver
Mackenzie, Elliot
West Lakes
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
SA
SA
2 1:49.69   0.00
Race 51Direct Final: Mens Under 18 K4 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stRugless, Harry
Kucharski, Sebastian
Loughry, Lincoln
Dohnt, Liam
West Lakes
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
3 1:41.53   0.00
Race 52Direct Final: Mens Open K4 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stBacchus, Reece
Goble, Matt
McLeod, Owen
Lee, Jared
West Lakes
West Lakes
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
SA
SA
5 1:30.52   0.00
2ndKither, Chris
Symonds, Tim
Forest, Cooper
Bulmer, Nicholas
Holdfast Bay
Encounter
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
4 1:31.70 1.18 +1.18
Race 53Direct Final: Womens Under 18 K4 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stSmyth, Charli
Webber, Caitlin
Nixon Obrien, Taylor
Davey, Grace
West Lakes
West Lakes
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
SA
SA
1 2:09.57   0.00
Race 54Heat 1: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stFrank, FelixReihnbruder KarlsruheGER7 0:38.85   0.00
2ndGoble, MattWest LakesSA5 0:39.62 0.77 +0.77
3rdMcLeod, OwenHoldfast BaySA6 0:41.23 1.61 +2.38
4thLee, JaredWest LakesSA4 0:41.47 0.24 +2.62
5thMay, TomHoldfast BaySA2 0:42.51 1.04 +3.66
6thThomson, DaleOnkaparingaSA3 0:45.78 3.27 +6.93
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 55Heat 2: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKither, ChrisHoldfast BaySA6 0:38.84   0.00
2ndRypp, GlennHoldfast BaySA3 0:38.89 0.05 +0.05
3rdSymonds, TimEncounterSA5 0:39.23 0.34 +0.39
4thNiioka, KoyoHoldfast BaySA2 0:39.40 0.17 +0.56
5thBacchus, ReeceWest LakesSA4 0:39.62 0.22 +0.78
6thForest, CooperWest LakesSA7 0:46.48 6.86 +7.64
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 56Direct Final: Mens Under 18 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKucharski, SebastianWest LakesSA5 0:42.46   0.00
2ndRugless, HarryWest LakesSA4 0:42.60 0.14 +0.14
3rdVogt, DanielOnkaparingaSA2 0:43.77 1.17 +1.31
4thDohnt, LiamWest LakesSA6 0:46.04 2.27 +3.58
5thWelch, TomWest LakesSA3 0:46.50 0.46 +4.04
6thGreaves, AlexanderOnkaparingaSA7 0:48.78 2.28 +6.32
Race 57Direct Final: Womens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKidd, FrancescaOnkaparingaSA1 0:44.11   0.00
Race 58Direct Final: Mens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stLoughry, LincolnWest LakesSA5 0:42.56   0.00
2ndTucker, OliverHoldfast BaySA7 0:45.36 2.80 +2.80
3rdSteel, AndrewHoldfast BaySA4 0:46.15 0.79 +3.59
4thMackenzie, ElliotHoldfast BaySA3 0:46.33 0.18 +3.77
5thForest, OscarWest LakesSA9 0:51.31 4.98 +8.75
6thRalph, SamuelWest LakesSA8 0:55.79 4.48 +13.23
7thHalton, MaxHoldfast BaySA6 1:02.93 7.14 +20.37
Race 59Direct Final: Mens Under 14 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stO'Connor, EthanOnkaparingaSA1 1:03.33   0.00
2ndWillsmore, BrysonWest LakesSA2 1:07.40 4.07 +4.07
Race 60Direct Final: Mens Under 45 K1 200
L5 Fowler, CraigOnkaparingaSA
Race 61Direct Final: Mens Under 55 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stBruckmann, HaraldGermanyGER3 0:43.17   0.00
2ndMiklusica, DusanWest LakesSA6 0:43.22 0.05 +0.05
 Hayden, BarryHoldfast BaySA7 SCRATCHED
Race 62Direct Final: Mens Under 50 K1 200
L4 Maxwell, BennettHoldfast BaySA
Race 63Direct Final: Mens Under 65 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stRypp, GeorgeHoldfast BaySA2 0:46.98   0.00
2ndLee, RobertHoldfast BaySA8 0:47.97 0.99 +0.99
3rdMoriarty, PeterHoldfast BaySA1 0:52.09 4.12 +5.11
Race 64Direct Final: Womens Under 18 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stWebber, CaitlinWest LakesSA4 0:52.03   0.00
Race 65Direct Final: Womens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stSmyth, CharliWest LakesSA5 0:51.33   0.00
2ndNixon Obrien, TaylorHoldfast BaySA3 0:54.99 3.66 +3.66
3rdGriffiths, CloeOnkaparingaSA2 0:58.37 3.38 +7.04
4thDavey, GraceHoldfast BaySA8 1:00.79 2.42 +9.46
5thKillin, CaraOnkaparingaSA7 1:06.64 5.85 +15.31
6thAdams, HollyHoldfast BaySA1 1:10.67 4.03 +19.34
 Lockhart, StellaHoldfast BaySA6 DID NOT START
Race 66Direct Final: Womens Under 40 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stHammond, NicoleHoldfast BaySA5 0:57.83   0.00
Race 67Direct Final: Womens Under 60 K1 200
L3 Sax, KerryWest LakesSA
L4 Kneebone, JoanneWest LakesSA
Race 68Direct Final: Para Canoe Mens K1 200m Open Multi-Class
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stHucks, GeorgeWest LakesSA2 1:08.88   0.00
Race 69Direct Final: Under 16 C1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stJenkin, ChloeWest LakesSA1 1:06.38   0.00
Race 70Direct Final: Under 18 C1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stShiers, KailynWest LakesSA2 1:05.90   0.00
Race 71Direct Final: Open C1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKneebone-Ellis, CharlieWest LakesSA6 0:45.68   0.00
2ndBulmer, JosephineWest LakesSA4 0:53.45 7.77 +7.77
 Woodcock, KristenWest LakesSA3 DID NOT FINISH
 Rositano, IsabellaWest LakesSA5 SCRATCHED
Race 72Final: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGoble, MattWest LakesSA6 0:35.35   0.00
2ndFrank, FelixReihnbruder KarlsruheGER4 0:36.35 1.00 +1.00
3rdRypp, GlennHoldfast BaySA3 0:37.38 1.03 +2.03
4thKither, ChrisHoldfast BaySA5 0:38.07 0.69 +2.72
5thMcLeod, OwenHoldfast BaySA2 0:40.04 1.97 +4.69
6thNiioka, KoyoHoldfast BaySA1 0:40.34 0.30 +4.99
7thLee, JaredWest LakesSA8 0:40.89 0.55 +5.54
8thBacchus, ReeceWest LakesSA9 0:43.01 2.12 +7.66
9thSymonds, TimEncounterSA7 1:09.42 26.41 +34.07
Race 73Direct Final: Mens Under 16 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stSteel, Andrew
Tucker, Oliver
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
5 0:44.03   0.00
2ndRalph, Samuel
Mackenzie, Elliot
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
4 0:50.12 6.09 +6.09
3rdForest, Oscar
Willsmore, Bryson
West Lakes
West Lakes
SA
SA
3 1:03.74 13.62 +19.71
4thO'Connor, Ethan
Halton, Max
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
6 1:19.36 15.62 +35.33
Race 74Direct Final: Mens Under 18 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stRugless, Harry
Kucharski, Sebastian
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 0:40.53   0.00
2ndDohnt, Liam
Loughry, Lincoln
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 0:42.29 1.76 +1.76
3rdWelch, Tom
Vogt, Daniel
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
6 0:42.46 0.17 +1.93
Race 75Direct Final: Mens Under 65 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stRypp, George
Lee, Robert
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
3 0:45.49   0.00
2ndMoriarty, Peter
Hammond, Nicole
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
2 0:53.95 8.46 +8.46
Race 76Direct Final: Womens Under 16 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stNixon Obrien, Taylor
Davey, Grace
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
5 0:55.60   0.00
2ndGriffiths, Cloe
Killin, Cara
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
4 1:00.89 5.29 +5.29
3rdAdams, Holly
Lockhart, Stella
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
6 1:07.25 6.36 +11.65
Race 77Direct Final: Womens Under 18 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stWebber, Caitlin
Smyth, Charli
West Lakes
West Lakes
SA
SA
7 0:49.48   0.00
Race 78Direct Final: Under 16 C2 200
Race 79Direct Final: Under 18 C2 200
L3 Shiers, Kailyn
Gilfillan-Silk, Poppy
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Race 80Direct Final: Open C2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stWoodcock, Kristen
Burchard, Lauren
West Lakes
West Lakes
SA
SA
2 1:25.22   0.00
2ndBulmer, Josephine
Donnelly, Rachael
West Lakes
West Lakes
SA
SA
1 1:31.55 6.33 +6.33
3rdJenkin, Chloe
Zeman, Alexandra
West Lakes
West Lakes
SA
SA
3 1:37.08 5.53 +11.86
4thShiers, Kailyn
Panagopoulos, Sophia
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 1:45.39 8.31 +20.17
Race 81Direct Final: Mens Open K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGoble, Matt
Kither, Chris
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
4 0:34.17   0.00
2ndLee, Jared
Symonds, Tim
West Lakes
Encounter
SA
SA
5 0:35.26 1.09 +1.09
3rdRypp, Glenn
Niioka, Koyo
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
2 0:36.35 1.09 +2.18
4thMcLeod, Owen
Bacchus, Reece
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
6 0:37.45 1.10 +3.28
5thBulmer, Nicholas
Germein, Sam
West Lakes
West Lakes
SA
SA
3 0:40.64 3.19 +6.47
6thForest, Cooper
Haniford, Luke
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
8 0:40.71 0.07 +6.54
 Thomson, Dale
May, Tom
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
7 DID NOT START