2018 Canoe Sprint Senior Selection

Date: Sun 4th - Mon 5th March , 2018
Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Select Day:
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1MK1 10007
2MK2 10004
3MK1 50014
4MK2 5006
5MK1 20014
6WK1 5008
7WK2 5004
8WK1 2007
 
Options:    Show    
Sunday 4th March, 2018

Race 1Seeding: Mens Open K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stFitzsimmons, Riley
Wood, Jordan
Avoca
Gold Coast
NSW
QLD
5 1:35.10   0.00
2ndWallace, Kenny
Stewart, Murray
Currumbin Creek
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
6 1:35.11 0.01 +0.01
3rdMcKitterick, Joel
Green, Tom
Currumbin Creek
Varsity Lakes
QLD
QLD
4 1:37.57 2.46 +2.47
4thEllis, Jayden
Lohse, Sean
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
8 1:38.06 0.49 +2.96
5thMcTavish, Simon
Stowe, Mark
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
3 1:40.69 2.63 +5.59
6thBain, Bill
Goble, Matt
Sunshine Coast
West Lakes
QLD
SA
7 1:46.07 5.38 +10.97
Race 2Seeding: Womens Open K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stBurnett, AlyceSunshine CoastQLD5 1:58.63   0.00
2ndBull, AlySunshine CoastQLD6 1:59.54 0.91 +0.91
3rdBrigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW8 1:59.72 0.18 +1.09
4thMcArthur, CatOnkaparingaSA7 2:00.29 0.57 +1.66
5thMassie, BriannaKawana WatersQLD3 2:01.59 1.30 +2.96
6thKidd, FrancescaOnkaparingaSA9 2:02.48 0.89 +3.85
7thReynolds, ShannonIndian OceanWA2 2:04.29 1.81 +5.66
8thRoberts, JaimeIndian OceanWA4 2:08.15 3.86 +9.52
Race 3Final: Mens Open K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stFitzsimmons, Riley
Wood, Jordan
Avoca
Gold Coast
NSW
QLD
5 1:31.80   0.00
2ndBain, Bill
Goble, Matt
Sunshine Coast
West Lakes
QLD
SA
8 1:32.77 0.97 +0.97
3rdWallace, Kenny
Stewart, Murray
Currumbin Creek
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
6 1:32.89 0.12 +1.09
4thMcKitterick, Joel
Green, Tom
Currumbin Creek
Varsity Lakes
QLD
QLD
3 1:33.55 0.66 +1.75
5thEllis, Jayden
Lohse, Sean
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
7 1:36.49 2.94 +4.69
6thMcTavish, Simon
Stowe, Mark
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
2 1:39.20 2.71 +7.40
Race 4Final: Womens Open K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stBurnett, AlyceSunshine CoastQLD5 1:52.51   0.00
2ndBull, AlySunshine CoastQLD6 1:53.44 0.93 +0.93
3rdBrigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW4 1:55.52 2.08 +3.01
4thMcArthur, CatOnkaparingaSA7 1:57.62 2.10 +5.11
5thRoberts, JaimeIndian OceanWA9 1:57.84 0.22 +5.33
6thReynolds, ShannonIndian OceanWA2 1:58.30 0.46 +5.79
7thMassie, BriannaKawana WatersQLD3 1:58.60 0.30 +6.09
8thKidd, FrancescaOnkaparingaSA8 2:01.87 3.27 +9.36
Race 5Direct Final: Mens Open K2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stFitzsimmons, Riley
Wood, Jordan
Avoca
Gold Coast
NSW
QLD
6 3:11.99   0.00
2ndNorton, Tom
McTavish, Simon
Tasmania CC
PaddleNSW Direct
TAS
NSW
8 3:16.20 4.21 +4.21
3rdWallace, Kenny
Stewart, Murray
Currumbin Creek
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
7 3:17.31 1.11 +5.32
4thBain, Bill
McKitterick, Joel
Sunshine Coast
Currumbin Creek
QLD
QLD
5 3:17.51 0.20 +5.52
Race 6Seeding: Womens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stRoberts, JaimeIndian OceanWA6 0:41.56   0.00
2ndBurnett, AlyceSunshine CoastQLD5 0:42.06 0.50 +0.50
3rdSteinepreis, YaleBayswaterWA2 0:42.32 0.26 +0.76
4thMassie, BriannaKawana WatersQLD4 0:42.39 0.07 +0.83
5thBrigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW7 0:42.76 0.37 +1.20
6thMcArthur, CatOnkaparingaSA8 0:43.43 0.67 +1.87
7thReynolds, ShannonIndian OceanWA3 0:43.94 0.51 +2.38
Race 7Seeding 1: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stBird, SteveCanning RiverWA5 0:36.14   0.00
2ndDunn, CallumWest LakesSA4 0:36.68 0.54 +0.54
3rdStowe, MarkPaddleNSW DirectNSW6 0:36.84 0.16 +0.70
4thSymonds, TimEncounterSA8 0:36.91 0.07 +0.77
5thNeville, EthanSalty Paddlers IncNSW7 0:37.05 0.14 +0.91
6thWallace, KennyCurrumbin CreekQLD3 0:37.15 0.10 +1.01
7thKither, ChrisHoldfast BaySA2 0:37.75 0.60 +1.61
Race 8Seeding 2: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGoble, MattWest LakesSA5 0:35.23   0.00
2ndGreen, TomVarsity LakesQLD7 0:36.27 1.04 +1.04
3rdDawe, NicholasSalty Paddlers IncNSW8 0:36.30 0.03 +1.07
4thMcIntyre, RobertAvocaNSW2 0:36.31 0.01 +1.08
5thBain, BillSunshine CoastQLD6 0:36.45 0.14 +1.22
6thDuffy, JyKawana WatersQLD4 0:36.65 0.20 +1.42
7thLohse, SeanOnkaparingaSA3 0:38.44 1.79 +3.21