2017 South Australian Sprint Championships

Date: Sat 11th - Sun 12th February , 2017
Venue: West Lakes
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Select Day:
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1MK1 1000 145
2MK1 1000 1611
3MK1 1000 185
4MK1 100013
5MK1 1000 VET10
6MK2 1000 142
7MK2 1000 166
8MK2 1000 182
9MK2 10006
10MK2 1000 VET4
11MK4 1000 161
12MK4 1000 181
13MK4 10003
14MK4 1000 VET1
15WK1 1000 1613
16WK1 1000 185
17WK1 10005
18WK2 1000 165
19WK2 1000 182
20WK2 10003
21WC1 10001
22MC1 10004
23MC1 1000 VET1
24MC2 10002
25MK1 500 145
26MK1 500 1612
27MK1 500 185
28MK1 50014
29MK1 500 VET10
30MK2 500 142
31MK2 500 165
32MK2 500 182
33MK2 5007
34MK2 500 VET4
35WK1 500 1613
36WK1 500 185
37WK1 5006
38WK2 500 165
39WK2 500 182
40WK2 5004
41WK4 500 162
42WK4 500 181
43WK4 5002
44MC1 5005
45MC1 500 VET1
46WC1 500 164
47WC1 5001
48MC2 5002
49MC4 500-
50WC2 500 162
51C4 500-
52MK1 200 144
53MK1 200 1611
54MK1 200 185
55MK1 20016
56MK1 200 VET10
57MK2 200 141
58MK2 200 167
59MK2 200 182
60MK2 2008
61MK2 200 VET4
62WK1 200 1613
63WK1 200 185
64WK1 2005
65WK2 200 166
66WK2 200 182
67WK2 2004
68MC1 2006
69MC1 200 VET-
70WC1 200 164
71WC1 2001
72MC2 2002
73WC2 200 162
74WC2 200-
75MC4 200-
76WC4 200-
77PC MK1 200 MC3
78PC WK1 200 MC2
79PC WV1 200 MC2
80PC MK1 500 MC2
81PC WK1 500 MC2
82PC MK1 1000 MC2
83PC WK1 1000 MC2
84TID K4 5001
 
Options:    Show    
Saturday 11th February, 2017

Race 1Heat 1: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stDunn, CallumWest LakesSA5 0:39.00   0.00
2ndLee, JaredWest LakesSA4 0:39.83 0.83 +0.83
3rdBulmer, NicholasWest LakesSA6 0:39.97 0.14 +0.97
4thRyan, ZacOnkaparingaSA3 0:40.15 0.18 +1.15
5thThomson, DaleOnkaparingaSA8 0:41.21 1.06 +2.21
6thBain, JakOnkaparingaSA1 0:41.23 0.02 +2.23
7thClarke, HarveyOnkaparingaSA2 0:43.24 2.01 +4.24
8thHaniford, LukeHoldfast BaySA7 0:57.41 14.17 +18.41
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 2Heat 2: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stLe Moel, FranckFranceFRA1 0:38.08   0.00
2ndSymonds, TimEncounterSA5 0:38.70 0.62 +0.62
3rdKither, ChrisHoldfast BaySA7 0:39.30 0.60 +1.22
4thBacchus, ReeceWest LakesSA4 0:39.38 0.08 +1.30
5thLohse, SeanOnkaparingaSA3 0:39.82 0.44 +1.74
6thGermein, SamWest LakesSA8 0:46.55 6.73 +8.47
7thMcLeod, OwenHoldfast BaySA2 0:50.04 3.49 +11.96
 Ellis, JaydenWest LakesSA6 SCRATCHED
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 3Direct Final: Mens Under 18 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKneebone-Ellis, JesseWest LakesSA4 0:40.49   0.00
2ndRugless, GeorgeWest LakesSA5 0:42.43 1.94 +1.94
3rdHeath, HamishWest LakesSA6 0:43.17 0.74 +2.68
4thJarvis, LachlanWest LakesSA3 0:43.97 0.80 +3.48
5thRugless, HarryWest LakesSA7 0:46.90 2.93 +6.41
Race 4Heat 1: Mens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKucharski, DanielWest LakesSA5 0:42.75   0.00
2ndLoughry, LincolnWest LakesSA4 0:45.25 2.50 +2.50
3rdTurner, IsaacOnkaparingaSA6 0:48.82 3.57 +6.07
4thGlover, LachlanOnkaparingaSA2 0:59.37 10.55 +16.62
 Greaves, AlexanderOnkaparingaSA3 DID NOT FINISH
 Hulbertson, JettOnkaparingaSA7 DID NOT START
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 5Heat 2: Mens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKucharski, SebastianWest LakesSA5 0:43.80   0.00
2ndDohnt, LiamWest LakesSA4 0:46.78 2.98 +2.98
3rdSteel, AndrewHoldfast BaySA6 0:51.08 4.30 +7.28
4thFindlay, AdamEncounterSA3 0:51.39 0.31 +7.59
5thGane, CameronEncounterSA7 0:51.55 0.16 +7.75
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 6Heat 1: Womens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stAllen, JessicaWest LakesSA5 0:51.92   0.00
2ndSeelander, IsabellaWest LakesSA4 0:54.18 2.26 +2.26
3rdWebber, CaitlinWest LakesSA6 0:55.08 0.90 +3.16
4thThorne, AbbyHoldfast BaySA7 0:57.91 2.83 +5.99
5thCrowhurst, AliciaEncounterSA2 1:03.65 5.74 +11.73
6thJacobs, AmandaWest LakesSA1 1:04.20 0.55 +12.28
 Clark, SophieWest LakesSA3      
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 7Heat 2: Womens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stSmyth, CharliWest LakesSA5 0:50.37   0.00
2ndSchoene, AshleeWest LakesSA4 0:50.61 0.24 +0.24
3rdNixon Obrien, TaylorHoldfast BaySA6 0:53.54 2.93 +3.17
4thGriffiths, CloeOnkaparingaSA7 1:02.45 8.91 +12.08
5thWebster, MadeleineOnkaparingaSA3 1:04.16 1.71 +13.79
6thDare, ClaudiaWest LakesSA2 1:22.85 18.69 +32.48
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 8Heat 1: Mens Vet K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMaxwell, BennettHoldfast BaySA4 0:43.72   0.00
2ndFowler, CraigOnkaparingaSA5 0:44.71 0.99 +0.99
3rdArmstrong, ScottOnkaparingaSA6 0:46.19 1.48 +2.47
4thLee, RobertHoldfast BaySA3 0:48.57 2.38 +4.85
5thFindlay, JonathonEncounterSA7 0:49.94 1.37 +6.22
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 9Heat 2: Mens Vet K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stHayden, BarryHoldfast BaySA6 0:46.07   0.00
2ndTucker, NickOnkaparingaSA5 0:46.71 0.64 +0.64
3rdRypp, GeorgeHoldfast BaySA7 0:47.41 0.70 +1.34
4thMoriarty, PeterHoldfast BaySA3 0:51.14 3.73 +5.07
 Weymouth, PaulHoldfast BaySA4 SCRATCHED
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 10Direct Final: Mens Under 14 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stWright-Simon, SubinHoldfast BaySA5 0:52.32   0.00
2ndMcKenzie, ElliottHoldfast BaySA4 0:53.86 1.54 +1.54
3rdNixon Obrien, ConnorHoldfast BaySA3 0:59.44 5.58 +7.12
4thByerlee, CaydenEncounterSA6 1:06.59 7.15 +14.27
Race 11Direct Final: Para Canoe Mens K1 200m Open Multi-Class
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGermein, SamWest LakesSA3 0:47.36   0.00
2ndCoe, AndrewWest LakesSA2 1:00.04 12.68 +12.68
3rdHucks, GeorgeWest LakesSA1 1:07.83 7.79 +20.47
Race 12Direct Final: Mens Open C1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKneebone-Ellis, CharlieWest LakesSA5 0:43.37   0.00
2ndFlorian, MariusWest LakesSA7 0:45.98 2.61 +2.61
3rdBayliss, JaceWest LakesSA6 0:46.67 0.69 +3.30
4thTramaglino, GabrielWest LakesSA4 0:49.61 2.94 +6.24
5thKeogh, BenjaminWest LakesSA8 0:53.00 3.39 +9.63
6thFrench, RogerWest LakesSA9 1:07.48 14.48 +24.11
Race 13Direct Final: Womens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKidd, FrancescaOnkaparingaSA5 0:45.50   0.00
2ndShishido, MihanaJapanJPN3 0:45.67 0.17 +0.17
3rdBacken, RubyWest LakesSA4 0:49.00 3.33 +3.50
4thOgata, MoeriJapanJPN7 0:55.30 6.30 +9.80
5thHammond, NicoleHoldfast BaySA6 0:57.53 2.23 +12.03
Race 14Direct Final: Womens Under 18 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGoldner, KelseyWest LakesSA5 0:47.26   0.00
2ndTatlock, HannahWest LakesSA4 0:47.92 0.66 +0.66
3rdJacobs, NicoleWest LakesSA6 0:50.48 2.56 +3.22
4thTunn, IndiaEncounterSA3 0:53.56 3.08 +6.30
5thTellam, HannahHoldfast BaySA7 0:55.96 2.40 +8.70
Race 15Direct Final: Womens Under 16 C1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stPoole, DakotaWest LakesSA4 1:08.58   0.00
2ndJenkin, ChloeWest LakesSA7 1:14.42 5.84 +5.84
3rdVandepeer, AshlynnWest LakesSA5 1:15.16 0.74 +6.58
4thLysandrou, AlanaWest LakesSA6 1:47.74 32.58 +39.16
Race 16Direct Final: Womens Open C1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stBulmer, JosephineWest LakesSA8 0:55.01   0.00
Race 17Direct Final: Para Canoe Womens K1 200m Open Multi-Class
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stReynolds, AmandaPatterson LakesVIC2 0:50.69   0.00
 Neumueller, JocelynWest LakesSA1 SCRATCHED
Race 18Final: Womens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stAllen, JessicaWest LakesSA4 0:49.74   0.00
2ndSmyth, CharliWest LakesSA5 0:49.94 0.20 +0.20
3rdSchoene, AshleeWest LakesSA3 0:51.35 1.41 +1.61
4thSeelander, IsabellaWest LakesSA6 0:52.07 0.72 +2.33
5thWebber, CaitlinWest LakesSA2 0:53.21 1.14 +3.47
6thNixon Obrien, TaylorHoldfast BaySA7 0:53.83 0.62 +4.09
7thThorne, AbbyHoldfast BaySA8 0:57.68 3.85 +7.94
8thCrowhurst, AliciaEncounterSA9 1:01.62 3.94 +11.88
9thGriffiths, CloeOnkaparingaSA1 1:07.40 5.78 +17.66
Race 19Final: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stLe Moel, FranckFranceFRA5 0:36.81   0.00
2ndDunn, CallumWest LakesSA4 0:37.55 0.74 +0.74
3rdLee, JaredWest LakesSA6 0:37.85 0.30 +1.04
4thSymonds, TimEncounterSA3 0:38.39 0.54 +1.58
5thLohse, SeanOnkaparingaSA9 0:38.40 0.01 +1.59
6thBacchus, ReeceWest LakesSA1 0:38.83 0.43 +2.02
7thRyan, ZacOnkaparingaSA8 0:39.19 0.36 +2.38
8thBulmer, NicholasWest LakesSA2 0:39.90 0.71 +3.09
9thKither, ChrisHoldfast BaySA7 0:40.34 0.44 +3.53
Race 20Final: Mens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKucharski, DanielWest LakesSA4 0:41.96   0.00
2ndKucharski, SebastianWest LakesSA5 0:43.28 1.32 +1.32
3rdLoughry, LincolnWest LakesSA6 0:45.26 1.98 +3.30
4thDohnt, LiamWest LakesSA3 0:46.79 1.53 +4.83
5thTurner, IsaacOnkaparingaSA2 0:48.65 1.86 +6.69
6thFindlay, AdamEncounterSA1 0:49.62 0.97 +7.66
7thSteel, AndrewHoldfast BaySA7 0:51.28 1.66 +9.32
8thGane, CameronEncounterSA9 0:53.28 2.00 +11.32
9thGlover, LachlanOnkaparingaSA8 0:57.18 3.90 +15.22
Race 21Final: Mens Vet K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMaxwell, BennettHoldfast BaySA4 0:40.79   0.00
2ndFowler, CraigOnkaparingaSA6 0:41.68 0.89 +0.89
3rdHayden, BarryHoldfast BaySA5 0:43.76 2.08 +2.97
4thRypp, GeorgeHoldfast BaySA7 0:45.35 1.59 +4.56
5thLee, RobertHoldfast BaySA8 0:45.63 0.28 +4.84
6thTucker, NickOnkaparingaSA3 0:46.69 1.06 +5.90
7thFindlay, JonathonEncounterSA9 0:47.90 1.21 +7.11
8thMoriarty, PeterHoldfast BaySA1 0:51.82 3.92 +11.03
 Armstrong, ScottOnkaparingaSA2 DID NOT FINISH
Race 22Direct Final: Womens Open K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKidd, Francesca
Backen, Ruby
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
5 0:44.78   0.00
2ndOgata, Moeri
Shishido, Mihana
Japan
Japan
JPN
JPN
3 0:45.74 0.96 +0.96
 Hammond, Nicole
Nixon Obrien, Taylor
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
4 SCRATCHED
 Reynolds, Amanda
Bulmer, Josephine
Patterson Lakes
West Lakes
VIC
SA
6 SCRATCHED
Race 23Direct Final: Womens Under 18 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGoldner, Kelsey
Tatlock, Hannah
West Lakes
West Lakes
SA
SA
2 0:47.02   0.00
2ndTunn, India
Jacobs, Nicole
Encounter
West Lakes
SA
SA
1 0:48.24 1.22 +1.22
Race 24Direct Final: Womens Under 16 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stAllen, Jessica
Schoene, Ashlee
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 0:46.42   0.00
2ndSeelander, Isabella
Smyth, Charli
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 0:47.78 1.36 +1.36
3rdNixon Obrien, Taylor
Thorne, Abby
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
2 0:52.16 4.38 +5.74
4thCrowhurst, Alicia
Dare, Claudia
Encounter
West Lakes
SA
SA
7 0:58.59 6.43 +12.17
5thGriffiths, Cloe
Webster, Madeleine
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
3 0:59.91 1.32 +13.49
 Webber, Caitlin
Clark, Sophie
West Lakes
West Lakes
SA
SA
6 SCRATCHED
Race 25Direct Final: Mens Under 18 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKneebone-Ellis, Jesse
Rugless, George
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 0:38.26   0.00
2ndRugless, Harry
Jarvis, Lachlan
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 0:40.20 1.94 +1.94
Race 26Direct Final: Mens Open C2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stTramaglino, Gabriel
Bayliss, Jace
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 0:44.50   0.00
2ndKeogh, Benjamin
French, Roger
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 0:55.15 10.65 +10.65
Race 27Direct Final: Womens Under 16 C2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stPoole, Dakota
Vandepeer, Ashlynn
West Lakes
West Lakes
SA
SA
1 1:01.59   0.00
2ndJenkin, Chloe
Lysandrou, Alana
West Lakes
West Lakes
SA
SA
2 1:07.75 6.16 +6.16
Race 28Direct Final: Mens Open K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stDunn, Callum
Le Moel, Franck
West Lakes
France
SA
FRA
5 00:34.25   0.00
2ndSymonds, Tim
Lee, Jared
Encounter
West Lakes
SA
SA
4 00:34.52 0.27 +0.27
3rdBacchus, Reece
Ryan, Zac
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
3 00:36.55 2.03 +2.30
4thKither, Chris
McLeod, Owen
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
7 00:37.14 0.59 +2.89
5thThomson, Dale
Bain, Jak
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
8 00:37.73 0.59 +3.48
6thBulmer, Nicholas
Germein, Sam
West Lakes
West Lakes
SA
SA
1 00:40.10 2.37 +5.85
7thClarke, Harvey
Heath, Hamish
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
2 00:41.08 0.98 +6.83
 Ellis, Jayden
Ryan, Zac
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
6 SCRATCHED
Race 29Direct Final: Mens Under 16 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKucharski, Daniel
Kucharski, Sebastian
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 0:39.00   0.00
2ndDohnt, Liam
Loughry, Lincoln
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 0:44.60 5.60 +5.60
3rdSteel, Andrew
Wright-Simon, Subin
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
3 0:47.01 2.41 +8.01
4thGane, Cameron
Findlay, Adam
Encounter
Encounter
SA
SA
2 0:47.97 0.96 +8.97
5thTurner, Isaac
Greaves, Alexander
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
6 0:49.42 1.45 +10.42
6thMcKenzie, Elliott
Webber, Caitlin
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
8 0:50.44 1.02 +11.44
7thHulbertson, Jett
Glover, Lachlan
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
7 1:00.45 10.01 +21.45
Race 30Direct Final: Mens Under 14 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stByerlee, Cayden
Nixon Obrien, Connor
Encounter
Holdfast Bay
SA
SA
1 0:59.42   0.00
Race 31Direct Final: Mens Vet K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMaxwell, Bennett
Hayden, Barry
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
4 0:38.67   0.00
2ndFowler, Craig
Armstrong, Scott
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
5 0:40.33 1.66 +1.66
3rdRypp, George
Lee, Robert
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
3 0:45.44 5.11 +6.77
4thMoriarty, Peter
Tucker, Nick
Holdfast Bay
Onkaparinga
SA
SA
6 0:46.36 0.92 +7.69
Race 32Direct Final: Para Canoe Womens V1 200 Open Multi-Class

CANCELLED
Race 33Direct Final: Womens Open K4 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stKidd, Francesca
Backen, Ruby
Goldner, Kelsey
Tatlock, Hannah
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
5 1:49.64   0.00
2ndHammond, Nicole
Nixon Obrien, Taylor
Ogata, Moeri
Shishido, Mihana
Holdfast Bay
Holdfast Bay
Japan
Japan
SA
SA
JPN
JPN
4 1:59.51 9.87 +9.87
Race 34Direct Final: Womens Under 18 K4 500

CANCELLED
Race 35Direct Final: Womens Under 16 K4 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stAllen, Jessica
Schoene, Ashlee
Seelander, Isabella
Smyth, Charli
West Lakes
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
2 1:53.18   0.00
2ndDare, Claudia
Webster, Madeleine
Griffiths, Cloe
Crowhurst, Alicia
West Lakes
Onkaparinga
Onkaparinga
Encounter
SA
SA
SA
SA
1 2:15.00 21.82 +21.82