2015 Australian Flatwater SUPfest

Date: Fri 13th - Sun 15th March , 2015
Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Select Day:
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1MSUP 100013
2MSUP 1000 VET22
3WSUP 100018
4MSUP 20015
5MSUP 200 VET21
6WSUP 20019
7MSUP 500035
8WSUP 500018
9MSUP 5000 VET20
33MSUP 5000 VET-
 
Options:    Show        
Friday 13th March, 2015

Race 1Heat 1: Mens Stand Up Paddleboard 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stTunnington, TrevorSUPs QLDQLD7 5:41.26   0.00
2ndDiaz, BelarSUPs Non MemberAUS6 5:53.77 12.51 +12.51
3rdFerguson, SteveSUPs VICVIC8 6:04.09 10.32 +22.83
4thSheard, JonSUPs VICVIC2 6:09.04 4.95 +27.78
 Green, EvanSUPs NSWNSW3 SCRATCHED
 Jensen, JakeSUPs QLDQLD4 SCRATCHED
 Jackson, PaulSUPs QLDQLD5 SCRATCHED
Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 2Heat 2: Mens Stand Up Paddleboard 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stCasey, JamesSUPs NSWNSW4 5:34.15   0.00
2ndO'Riordan, KieranSUPs NSWNSW3 5:51.16 17.01 +17.01
3rdIslip, ChadSUPs QLDQLD7 6:00.96 9.80 +26.81
4thAlbery, SimonSUPs VICVIC2 6:07.04 6.08 +32.89
5thMenelau, LivioSUPs Non MemberAUS6 6:09.13 2.09 +34.98
 O'Brian, BeauSUPs QLDQLD5 SCRATCHED
Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 3Heat 1: Mens Stand Up Paddleboard 1000 Vet
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stWalker, SteveSUPs QLDQLD5 5:37.10   0.00
2ndMackie, PaulSUPs NSWNSW7 6:02.68 25.58 +25.58
3rdCross, ChrisSUPs NSWNSW4 6:09.68 7.00 +32.58
4thCockerill, GregSUPs NSWNSW3 6:37.53 27.85 +1:00.43
5thJoe, NormanSUPs NSWNSW6 6:57.80 20.27 +1:20.70
 Cropper, RonaldSUPs NSWNSW2 DID NOT FINISH
 Shepherd, PeterSUPs NSWNSW8 SCRATCHED
Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 4Heat 2: Mens Stand Up Paddleboard 1000 Vet
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stParker, SamSUPs NSWNSW5 5:48.07   0.00
2ndGarbutt, PeteSUPs NSWNSW6 5:52.14 4.07 +4.07
3rdEngel, JohnAustraliaAUS4 6:06.94 14.80 +18.87
4thMilnes, NigelSUPs QLDQLD2 6:13.61 6.67 +25.54
5thLynch, ShaneSUPs QLDQLD7 6:26.56 12.95 +38.49
6thWright, KentSUPs WAWA8 6:27.85 1.29 +39.78
7thTing, ChrisSUPs NSWNSW3 6:36.39 8.54 +48.32
Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 5Heat 3: Mens Stand Up Paddleboard 1000 Vet
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stClark, BrendenSUPs QLDQLD3 5:54.99   0.00
2ndCochran, GlennSUPs NSWNSW8 6:03.15 8.16 +8.16
3rdTownsend, JohnSUPs QLDQLD7 6:12.28 9.13 +17.29
4thClarke, ChrisSUPs VICVIC5 6:15.16 2.88 +20.17
5thMatthews, PaulSUPs NSWNSW6 6:17.54 2.38 +22.55
6thFuglsang, JohnSUPs TASTAS2 6:17.81 0.27 +22.82
7thCassidy, AndrewSUPs NSWNSW4 6:43.05 25.24 +48.06
Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 6Heat 1: Womens Stand Up Paddleboard 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stRingrose, JeanSUPs VICVIC5 6:11.47   0.00
2ndBlack, TerreneSUPs NSWNSW4 6:29.04 17.57 +17.57
3rdTunnington, DianeSUPs QLDQLD3 6:41.37 12.33 +29.90
4thmontgomery, tammySUPs NSWNSW6 6:48.57 7.20 +37.10
5thCrawford, AngelaSUPs NSWNSW2 6:55.36 6.79 +43.89
6thGilbert, TigaSUPs VICVIC1 6:57.01 1.65 +45.54
7thSerone, BernadetteSUPs NSWNSW7 7:35.25 38.24 +1:23.78
 Hardiman, LanaSUPs NSWNSW8 SCRATCHED
 Stowell Brett, BelindaSUPs WAWA9 SCRATCHED
Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 7Heat 2: Womens Stand Up Paddleboard 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stStrickland, PenelopeSUPs SASA6 6:14.55   0.00
2ndHockaday, JacquiSUPs SASA3 6:34.49 19.94 +19.94
3rdjones, nicoleSUPs WAWA1 6:37.21 2.72 +22.66
4thMcManus, MelissaSUPs NSWNSW4 6:39.19 1.98 +24.64
5thGraham, RebeccaSUPs NSWNSW7 7:31.80 52.61 +1:17.25
6thMackie, TrishAustraliaAUS8 7:34.57 2.77 +1:20.02
 Sawers, AngelaSUPs NSWNSW2 DID NOT START
 Jackson, AngelaSUPs QLDQLD5 SCRATCHED
Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 8Semi-Final 1: Mens Stand Up Paddleboard 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stMenelau, LivioSUPs Non MemberAUS3 5:56.52   0.00
2ndAlbery, SimonSUPs VICVIC4 5:58.38 1.86 +1.86
3rdSheard, JonSUPs VICVIC5 6:19.49 21.11 +22.97
Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 9Semi-Final 1: Mens Stand Up Paddleboard 1000 Vet
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stMackie, PaulSUPs NSWNSW5 6:02.93   0.00
2ndClarke, ChrisSUPs VICVIC3 6:03.96 1.03 +1.03
3rdEngel, JohnAustraliaAUS4 6:05.05 1.09 +2.12
4thTownsend, JohnSUPs QLDQLD6 6:10.26 5.21 +7.33
5thFuglsang, JohnSUPs TASTAS8 6:18.72 8.46 +15.79
6thLynch, ShaneSUPs QLDQLD2 6:26.52 7.80 +23.59
7thTing, ChrisSUPs NSWNSW9 6:39.32 12.80 +36.39
8thCockerill, GregSUPs NSWNSW7 6:39.63 0.31 +36.70
Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 10Semi-Final 2: Mens Stand Up Paddleboard 1000 Vet
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stGarbutt, PeteSUPs NSWNSW5 5:55.02   0.00
2ndCochran, GlennSUPs NSWNSW4 6:02.01 6.99 +6.99
3rdCross, ChrisSUPs NSWNSW6 6:04.11 2.10 +9.09
4thMatthews, PaulSUPs NSWNSW2 6:09.08 4.97 +14.06
5thMilnes, NigelSUPs QLDQLD3 6:14.29 5.21 +19.27
6thWright, KentSUPs WAWA8 6:34.78 20.49 +39.76
7thCassidy, AndrewSUPs NSWNSW9 6:45.25 10.47 +50.23
 Joe, NormanSUPs NSWNSW7 DID NOT START
Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 11Semi-Final 1: Womens Stand Up Paddleboard 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stMcManus, MelissaSUPs NSWNSW4 6:38.54   0.00
2ndmontgomery, tammySUPs NSWNSW5 6:44.81 6.27 +6.27
3rdCrawford, AngelaSUPs NSWNSW6 6:57.63 12.82 +19.09
4thGilbert, TigaSUPs VICVIC2 7:00.35 2.72 +21.81
5thGraham, RebeccaSUPs NSWNSW3 7:17.82 17.47 +39.28
6thSerone, BernadetteSUPs NSWNSW8 7:32.21 14.39 +53.67
7thMackie, TrishAustraliaAUS7 7:37.31 5.10 +58.77
Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated