Canoe South Australian Sprint Championships

Date: Sat 8th - Sun 9th March , 2014
Venue: West Lakes, SA
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Select Day:
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1MK1 100010
2MK1 1000 187
3MK1 1000 163
4MK1 1000 144
5PC MK1 1000 MC1
6PC MV1 1000 MC-
7WK1 10009
8WK1 1000 167
9WK1 1000 14-
10PC WK1 1000 MC-
11PC WV1 1000 MC-
12MK1 50015
13MK1 500 187
14MK1 500 163
15MK1 500 144
16PC MK1 500 MC1
17PC MV1 500 MC-
18WK1 50010
19WK1 500 18-
20WK1 500 167
21WK1 500 14-
22PC WK1 500 MC1
23PC WV1 500 MC1
24MK1 20016
25MK1 200 186
26MK1 200 163
27MK1 200 144
28PC MK1 200 MC1
29PC MV1 200 MC-
30WK1 20010
31WK1 200 168
32WK1 200 14-
33PC WK1 200 MC-
34PC WV1 200 MC1
35MK2 10008
36MK2 1000 183
37MK2 1000 161
38MK2 1000 143
39MK2 5007
40MK2 500 183
41MK2 500 161
42MK2 500 143
43MK2 2008
44MK2 200 183
45MK2 200 161
46MK2 200 143
47WK2 1000-
48WK2 1000 182
49WK2 1000 163
50WK2 1000 14-
51WK2 5002
52WK2 500 182
53WK2 500 163
54WK2 500 14-
55WK2 2004
56WK2 200 182
57WK2 200 163
58WK2 200 14-
59MK4 10002
60MK4 1000 18-
61MK4 1000 16-
62MK4 1000 14-
63WK4 5001
64WK4 500 181
65WK4 500 162
66WK4 500 14-
67MC1 10007
68MC1 5008
69MC1 2007
70MC2 10003
71MC2 5003
72MC2 2003
73MC4 10002
74MK1 1000 35+10
75MK1 500 35+13
76MK1 200 35+12
77MK2 1000 35+3
78MK2 500 35+4
79MK2 200 35+5
80MK4 1000 35+1
81WK1 1000 35+-
82WK1 500 35+-
83WK1 200 35+-
84WK2 1000 35+-
85WK2 500 35+-
86WK2 200 35+-
87WK4 500 35+-
88OR1 2002
89OR1 10002
90OR1 5003
 
Options:    Show    
Saturday 8th March, 2014

Race 1Heat 1: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stPhillips, JesseBayswaterWA7 0:36.95   0.00
2ndRypp, GlennHoldfast BaySA2 0:37.66 0.71 +0.71
3rdBird, SteveCanning RiverWA1 0:37.78 0.12 +0.83
4thRyan, ZacDirect MembersNSW8 0:38.48 0.70 +1.53
5thBulmer, NicholasWest LakesSA4 0:39.20 0.72 +2.25
6thDaw, AlexHoldfast BaySA6 0:39.60 0.40 +2.65
7thDeDai, Sean-CharlesWest LakesSA5 0:39.90 0.30 +2.95
8thHaniford, LukeHoldfast BaySA3 0:39.94 0.04 +2.99
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 2Heat 2: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stHolmes, BrodieBayswaterWA5 0:37.05   0.00
2ndBrewer, ToddBayswaterWA4 0:37.11 0.06 +0.06
3rdGallard, BenEncounterSA7 0:37.29 0.18 +0.24
4thSymonds, TimEncounterSA8 0:37.58 0.29 +0.53
5thGraham, AlexanderAscotWA6 0:38.13 0.55 +1.08
6thLee, JaredWest LakesSA2 0:40.68 2.55 +3.63
7thDews, LachlanHoldfast BaySA3 0:43.53 2.85 +6.48
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 3Heat 1: Mens Over 35 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMaxwell, BennettHoldfast BaySA2 0:40.74   0.00
2ndBrehin, MarcEncounterSA7 0:45.41 4.67 +4.67
3rdRypp, GeorgeHoldfast BaySA5 0:45.98 0.57 +5.24
4thReadett, MarkWest LakesSA6 0:46.02 0.04 +5.28
5thMoriarty, PeterHoldfast BaySA3 0:46.25 0.23 +5.51
 Hume, IanAdelaideSA4 SCRATCHED
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 4Heat 2: Mens Over 35 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMiklusica, DusanWest LakesSA5 0:42.56   0.00
2ndHayden, BarryHoldfast BaySA6 0:45.19 2.63 +2.63
3rdLee, RobertHoldfast BaySA3 0:45.40 0.21 +2.84
4thTucker, NickOnkaparingaSA4 0:45.93 0.53 +3.37
5thGallard, MichaelEncounterSA7 0:45.98 0.05 +3.42
6thBiggs, RodneyWest LakesSA2 1:02.04 16.06 +19.48
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 5Final: Womens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stNicholls, AlanaBayswaterWA5 0:41.48   0.00
2ndRoberts, JaimeBayswaterWA4 0:42.69 1.21 +1.21
3rdMcArthur, CatDirect MembersNSW3 0:43.14 0.45 +1.66
4thBulmer, JosephineWest LakesSA6 0:45.40 2.26 +3.92
5thKidd, FrancescaOnkaparingaSA2 0:46.49 1.09 +5.01
6thJager, EmmaWest LakesSA7 0:47.96 1.47 +6.48
7thLoughry, LuluWest LakesSA8 0:49.58 1.62 +8.10
8thRyan, SoniaWest LakesSA1 0:50.35 0.77 +8.87
9thWarwick, LilyOnkaparingaSA9 0:51.17 0.82 +9.69
10thHammond, NicoleHoldfast BaySA10 0:56.69 5.52 +15.21
Race 6Heat 2: Womens Open K1 200

CONSOLIDATED
Race 7Final: Mens Under 18 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stLohse, SeanDirect MembersNSW5 0:38.45   0.00
2ndPond, NicholasBayswaterWA3 0:39.41 0.96 +0.96
3rdEllis, JaydenWest LakesSA7 0:39.64 0.23 +1.19
4thGrimwade, MatthewChristian BrothersSA6 0:41.83 2.19 +3.38
5thKither, ChrisHoldfast BaySA2 0:44.41 2.58 +5.96
6thMay, TomHoldfast BaySA4 0:50.44 6.03 +11.99
Race 8Final: Mens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stBacchus, ReeceWest LakesSA4 0:43.04   0.00
2ndSantarelli, ElliotChristian BrothersSA5 0:43.73 0.69 +0.69
3rdClarke, HarveyOnkaparingaSA6 0:49.79 6.06 +6.75
Race 9Final: Womens Under 16 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stBacken, RubyWest LakesSA4 0:49.32   0.00
2ndPope, SophieWest LakesSA6 0:51.76 2.44 +2.44
3rdBraggs, EmilyWest LakesSA5 0:52.04 0.28 +2.72
4thMakarushkina, MarshaWest LakesSA7 0:52.33 0.29 +3.01
5thRyan, RachelWest LakesSA1 0:54.30 1.97 +4.98
6thGoldner, KelseyWest LakesSA8 0:55.43 1.13 +6.11
7thTunn, IndiaAdelaideSA3 0:55.56 0.13 +6.24
8thLovell, EvieWest LakesSA2 0:58.49 2.93 +9.17
Race 10Final: Mens Under 14 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stLoughry, LincolnWest LakesSA4 1:00.94   0.00
2ndAbberdan, RileyWest LakesSA3 1:06.77 5.83 +5.83
3rdClarken, FergusWest LakesSA6 1:06.85 0.08 +5.91
4thPellegrino, VinceWest LakesSA5 1:08.37 1.52 +7.43
Race 11Final: Para Canoe Mens K1 200m Open Multi-Class
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGermein, SamWest LakesSA5 0:49.49   0.00
Race 12Final: Para Canoe Womens V1 200 Open Multi-Class
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stSullivan, MelissaWest LakesSA5 1:04.36   0.00
Race 13Final: Outrigger Single 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMurphy, JimWest LakesSA5 1:07.71   0.00
 Tanner, FredWest LakesSA4      
Race 14Final: Mens Open C1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stBayliss, JaceWest LakesSA7 0:47.21   0.00
2ndKneebone-Ellis, CharlieWest LakesSA6 0:51.50 4.29 +4.29
3rdKeogh, BenjaminWest LakesSA5 0:51.76 0.26 +4.55
4thClarken, ThomasWest LakesSA8 0:52.06 0.30 +4.85
5thTramaglino, GabrielWest LakesSA3 0:59.87 7.81 +12.66
 French, RogerWest LakesSA2      
 Tanner, FredWest LakesSA4      
Race 25Final: Womens Open K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stNicholls, Alana
Roberts, Jaime
Bayswater
Bayswater
WA
WA
5 0:38.76   0.00
2ndBulmer, Josephine
McArthur, Cat
West Lakes
Direct Members
SA
NSW
6 0:40.65 1.89 +1.89
3rdRyan, Sonia
Warwick, Lily
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
4 0:46.23 5.58 +7.47
4thKidd, Francesca
Loughry, Lulu
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
3 0:46.42 0.19 +7.66
Race 15Final: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stBird, SteveCanning RiverWA7 0:35.53   0.00
2ndHolmes, BrodieBayswaterWA5 0:35.81 0.28 +0.28
3rdPhillips, JesseBayswaterWA4 0:35.87 0.06 +0.34
4thRypp, GlennHoldfast BaySA6 0:36.73 0.86 +1.20
5thBrewer, ToddBayswaterWA3 0:37.16 0.43 +1.63
6thGallard, BenEncounterSA2 0:37.24 0.08 +1.71
7thGraham, AlexanderAscotWA9 0:37.60 0.36 +2.07
8thRyan, ZacDirect MembersNSW8 0:38.02 0.42 +2.49
9thSymonds, TimEncounterSA1 0:38.22 0.20 +2.69
Race 16Final: Mens Over 35 K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMaxwell, BennettHoldfast BaySA4 0:40.44   0.00
2ndMiklusica, DusanWest LakesSA5 0:42.28 1.84 +1.84
3rdHayden, BarryHoldfast BaySA3 0:44.13 1.85 +3.69
4thGallard, MichaelEncounterSA9 0:44.35 0.22 +3.91
5thRypp, GeorgeHoldfast BaySA2 0:44.95 0.60 +4.51
6thTucker, NickOnkaparingaSA8 0:45.38 0.43 +4.94
7thBrehin, MarcEncounterSA6 0:45.72 0.34 +5.28
8thReadett, MarkWest LakesSA1 0:45.75 0.03 +5.31
9thLee, RobertHoldfast BaySA7 0:46.13 0.38 +5.69
Race 18Final: Mens Under 18 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stLohse, Sean
Pond, Nicholas
Direct Members
Bayswater
NSW
WA
5 0:36.12   0.00
2ndEllis, Jayden
Grimwade, Matthew
West Lakes
Christian Brothers
SA
SA
4 0:38.67 2.55 +2.55
3rdKither, Chris
May, Tom
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
6 0:46.92 8.25 +10.80
Race 19Final: Mens Under 16 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stSantarelli, Elliot
Bacchus, Reece
Christian Brothers
West Lakes
SA
SA
5 0:42.11   0.00
Race 20Final: Womens Under 16 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stRyan, Rachel
Backen, Ruby
West Lakes
West Lakes
SA
SA
6 0:47.17   0.00
2ndPope, Sophie
Braggs, Emily
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 0:48.71 1.54 +1.54
3rdTunn, India
Makarushkina, Marsha
Adelaide
West Lakes
SA
SA
4 0:50.07 1.36 +2.90
Race 21Final: Mens Under 14 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stLoughry, Lincoln
Abberdan, Riley
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 1:01.28   0.00
2ndPellegrino, Vince
Clarken, Fergus
West Lakes
West Lakes
SA
SA
6 1:06.18 4.90 +4.90
 Clarken, Fergus
Murphy, Jim
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 SCRATCHED
Race 22Final: Mens Open C2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stKeogh, Benjamin
Kneebone-Ellis, Charlie
West Lakes
West Lakes
SA
SA
3 0:47.43   0.00
2ndTramaglino, Gabriel
Clarken, Thomas
West Lakes
West Lakes
SA
SA
4 0:50.02 2.59 +2.59
 Stewart, Hugh
French, Roger
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5      
Race 23Final: Mens Over 35 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stHayden, Barry
Maxwell, Bennett
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
6 0:40.42   0.00
2ndGallard, Michael
Brehin, Marc
Encounter
Encounter
SA
SA
3 0:40.80 0.38 +0.38
3rdMiklusica, Dusan
Rypp, George
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
5 0:41.54 0.74 +1.12
4thMoriarty, Peter
Lee, Robert
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
4 0:43.74 2.20 +3.32
5thHeard, Ian
Biggs, Rodney
Northern Districts Canoe
West Lakes
SA
SA
7 1:01.66 17.92 +21.24
Race 24Final: Mens Open K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stPhillips, Jesse
Bird, Steve
Bayswater
Canning River
WA
WA
5 0:33.12   0.00
2ndHolmes, Brodie
Brewer, Todd
Bayswater
Bayswater
WA
WA
4 0:33.85 0.73 +0.73
3rdPond, Nicholas
Graham, Alexander
Bayswater
Ascot
WA
WA
7 0:35.42 1.57 +2.30
4thRyan, Zac
Haniford, Luke
Direct Members
Holdfast Bay
NSW
SA
1 0:36.51 1.09 +3.39
5thBulmer, Nicholas
DeDai, Sean-Charles
West Lakes
West Lakes
SA
SA
8 0:37.32 0.81 +4.20
6thEllis, Jayden
Symonds, Tim
West Lakes
Encounter
SA
SA
3 0:37.46 0.14 +4.34
7thLee, Jared
Daw, Alex
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
2 0:37.61 0.15 +4.49
 Rypp, Glenn
Gallard, Ben
Holdfast Bay
Encounter
SA
SA
6      
Race 26Final: Womens Under 18 K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stJager, Emma
Bulmer, Josephine
West Lakes
West Lakes
SA
SA
5 0:45.04   0.00
2ndKidd, Francesca
Loughry, Lulu
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
4 0:46.21 1.17 +1.17