Olympic Team Nomination Trials

Date: Thu 1st March, 2012
Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Browse All Results
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1MK1 20016
2WK1 2008
3MC2 10002
 
Options:    Show    
Thursday 1st March, 2012

Race 1Heat 1: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stSimpson, JoelGold CoastQLD4 0:36.61   0.00
2ndTame, LachlanDirect MembersNSW6 0:36.97 0.36 +0.36
3rdBird, SteveCanning RiverWA3 0:37.31 0.34 +0.70
4thGoble, MatthewAdelaideSA5 0:37.57 0.26 +0.96
5thSchumacher, TonyDirect MembersNSW2 0:37.64 0.07 +1.03
6thDawe, NicholasSouthside PaddlersNSW7 0:38.42 0.78 +1.81
7thCopeland, CharlieSunshine CoastQLD1 0:38.92 0.50 +2.31
8thVowles, KevinBendigoVIC8 0:42.27 3.35 +5.66
Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 2Heat 2: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stUrquhart, MatthewGold CoastQLD6 0:36.83   0.00
2ndStewart, MurrayManly WarringahNSW5 0:36.99 0.16 +0.16
3rdPhillips, JesseBayswaterWA4 0:37.36 0.37 +0.53
4thHolmes, BrodieBayswaterWA3 0:37.63 0.27 +0.80
5thMorrison, LukeOnkaparingaSA2 0:37.75 0.12 +0.92
6thDonkin, TimIndooroopillyQLD8 0:38.10 0.35 +1.27
7thHinc, DavidDirect MembersNSW7 0:39.52 1.42 +2.69
Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 3Semi-Final 1: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGoble, MatthewAdelaideSA5 0:37.06   0.00
2ndHolmes, BrodieBayswaterWA4 0:37.45 0.39 +0.39
3rdSchumacher, TonyDirect MembersNSW6 0:37.72 0.27 +0.66
4thMorrison, LukeOnkaparingaSA3 0:37.91 0.19 +0.85
5thDonkin, TimIndooroopillyQLD7 0:38.14 0.23 +1.08
6thDawe, NicholasSouthside PaddlersNSW2 0:38.19 0.05 +1.13
7thHinc, DavidDirect MembersNSW1 0:38.32 0.13 +1.26
8thCopeland, CharlieSunshine CoastQLD8 0:38.77 0.45 +1.71
9thVowles, KevinBendigoVIC9 0:41.97 3.20 +4.91
Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 4Direct Final: Mens Open C2 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stHaas, Alexander
Donaghey, Jake
Brothers
Brothers
QLD
QLD
4 3:55.62   0.00
2ndMarczak, Sebastian
Szekszardi, Ferenc
PaddleNSW Direct
Bayswater
NSW
WA
5 4:02.07 6.45 +6.45
Race 5Final: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stStewart, MurrayManly WarringahNSW6 0:36.30   0.00
2ndUrquhart, MatthewGold CoastQLD4 0:36.59 0.29 +0.29
3rdSimpson, JoelGold CoastQLD5 0:36.64 0.05 +0.34
4thPhillips, JesseBayswaterWA2 0:36.86 0.22 +0.56
5thGoble, MatthewAdelaideSA8 0:36.89 0.03 +0.59
6thBird, SteveCanning RiverWA7 0:37.00 0.11 +0.70
7thTame, LachlanDirect MembersNSW3 0:37.34 0.34 +1.04
8thSchumacher, TonyDirect MembersNSW9 0:37.58 0.24 +1.28
9thHolmes, BrodieBayswaterWA1 0:37.70 0.12 +1.40
Race 6Direct Final: Womens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stNicholls, AlanaBayswaterWA5 0:41.37   0.00
2ndBrigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW6 0:42.25 0.88 +0.88
3rdDavis, HannahHoldfast BaySA7 0:42.90 0.65 +1.53
4thLovell, RachelSunshine CoastQLD4 0:43.58 0.68 +2.21
5thMcGinty, HaileyKawana WatersQLD3 0:44.23 0.65 +2.86
6thWallace, BernadetteCurrumbin CreekQLD8 0:45.91 1.68 +4.54
7thWood, SamanthaManly WarringahNSW2 0:49.40 3.49 +8.03