National Senior Teams Selection Trials

Date: Mon 28th - Tues 29th March , 2011
Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
Regatta Results
RESULTS BY RACE #
Select Day:
RESULTS BY CLUB
RESULTS BY ATHLETE

Last Names:   All Athletes
[A-D][E-H][I-L][M-P][Q-T][U-Z]

Name Search:
RESULTS BY EVENT
Filter Event List:
Gender:
Seats:
Boat:
Select Event:
#Code 
1MK1 100014
2WK1 5009
3MK2 10007
4WK2 5003
5MK4 10004
6WK1 2008
7MK1 20011
8WK4 5002
9MK2 20010
10MC1 10003
11MC2 10001
12MC1 2003
13MC4 10001
15MK2 10005
16WK4 5001
 
Options:    Show    
Monday 28th March, 2011

Race 1Heat 1: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stGoble, MatthewWest LakesSA6 0:37.14   0.00
2ndStewart, MurrayManly WarringahNSW5 0:37.81 0.67 +0.67
3rdBurns, SteveManly WarringahNSW4 0:38.35 0.54 +1.21
4thAlagich, ChrisSunshine CoastQLD7 0:38.98 0.63 +1.84
5thCopeland, CharlieSunshine CoastQLD3 0:39.49 0.51 +2.35
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 2Heat 2: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stSimpson, JoelGold CoastQLD5 0:37.68   0.00
2ndHolmes, BrodieBayswaterWA3 0:37.88 0.20 +0.20
3rdWallace, KenCurrumbin CreekQLD4 0:38.20 0.32 +0.52
4thUrquhart, MatthewGold CoastQLD6 0:38.59 0.39 +0.91
5thHinc, DavidDirect MembersNSW7 0:38.72 0.13 +1.04
Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 3Direct Final: Womens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stNicholls, AlanaBayswaterWA5 0:41.24   0.00
2ndLovell, RachelSunshine CoastQLD6 0:42.11 0.87 +0.87
3rdDavis, HannahHoldfast BaySA4 0:42.27 0.16 +1.03
4thMcGinty, HaileySunshine CoastQLD3 0:43.29 1.02 +2.05
5thFogarty, LyndsieIndooroopillyQLD1 0:44.80 1.51 +3.56
6thBurnett, AlyceSunshine CoastQLD7 0:45.24 0.44 +4.00
7thLeCoultre, ElizabethAscotWA2 0:45.79 0.55 +4.55
8thWood, SammyManly WarringahNSW8 0:46.70 0.91 +5.46
Race 4Direct Final: MENS SENIOR CANOE
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stMarczak, SebastianPaddleNSW DirectNSW4 0:44.02   0.00
2ndFlorian, MariusGold CoastQLD5 0:45.80 1.78 +1.78
3rdBeaver, MichaelBrothersQLD6 0:45.90 0.10 +1.88
Race 5Final: Mens Open K1 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stStewart, MurrayManly WarringahNSW6 0:36.31   0.00
2ndSimpson, JoelGold CoastQLD5 0:36.65 0.34 +0.34
3rdGoble, MatthewWest LakesSA4 0:36.74 0.09 +0.43
4thUrquhart, MatthewGold CoastQLD1 0:37.30 0.56 +0.99
5thHolmes, BrodieBayswaterWA3 0:37.40 0.10 +1.09
6thHinc, DavidDirect MembersNSW9 0:37.44 0.04 +1.13
7thBurns, SteveManly WarringahNSW2 0:37.73 0.29 +1.42
8thAlagich, ChrisSunshine CoastQLD8 0:38.41 0.68 +2.10
 Wallace, KenCurrumbin CreekQLD7 DID NOT FINISH
Race 6Direct Final: Mens Open K2 200
PlaceNameClubStateLane200MMargins
1stWallace, Ken
Stewart, Murray
Currumbin Creek
Manly Warringah
QLD
NSW
4 0:34.07   0.00
2ndGoble, Matthew
Morrison, Luke
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
3 0:34.17 0.10 +0.10
3rdPhillips, Jesse
Bird, Steve
Bayswater
Canning River
WA
WA
5 0:34.19 0.02 +0.12
4thSmith, Tate
Alagich, Chris
Gold Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
7 0:34.39 0.20 +0.32
5thHoschke, Nigel
Burns, Steve
Manly Warringah
Manly Warringah
NSW
NSW
6 0:35.38 0.99 +1.31
6thHinc, David
Copeland, Charlie
Direct Members
Sunshine Coast
NSW
QLD
8 0:35.46 0.08 +1.39
7thUrquhart, Matthew
Simpson, Joel
Gold Coast
Gold Coast
QLD
QLD
2 0:35.52 0.06 +1.45
Race 7Direct Final: Mens Open K1 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stStewart, MurrayManly WarringahNSW4 3:32.12   0.00
2ndRypp, GlennHoldfast BaySA3 3:39.81 7.69 +7.69
3rdSimpson, JoelGold CoastQLD6 3:40.60 0.79 +8.48
4thWallace, KenCurrumbin CreekQLD5 3:43.74 3.14 +11.62
5thDallos, ZsoltSunshine CoastQLD7 3:44.25 0.51 +12.13
6thBain, BillSunshine CoastQLD8 3:44.29 0.04 +12.17
7thWilkinson, GlennSunshine CoastQLD2 3:45.57 1.28 +13.45
Race 8Direct Final: Womens Open K1 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stNicholls, AlanaBayswaterWA5 1:50.28   0.00
2ndDavis, HannahHoldfast BaySA4 1:52.93 2.65 +2.65
3rdMcGinty, HaileySunshine CoastQLD6 1:53.52 0.59 +3.24
4thFogarty, LyndsieIndooroopillyQLD7 1:55.29 1.77 +5.01
5thLovell, RachelSunshine CoastQLD3 1:55.43 0.14 +5.15
6thLeCoultre, ElizabethAscotWA8 2:00.54 5.11 +10.26
7thWood, SammyManly WarringahNSW2 2:11.54 11.00 +21.26
Race 9Direct Final: MENS SENIOR CANOE
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stFlorian, MariusGold CoastQLD5 4:17.33   0.00
2ndSzekszardi, FerencBayswaterWA4 4:26.58 9.25 +9.25
3rdBeaver, MichaelBrothersQLD6 4:37.10 10.52 +19.77
Race 10Direct Final: Mens Open K4 1000
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stSmith, Tate
Smith, David
Clear, Jacob
Stewart, Murray
Gold Coast
Currumbin Creek
Gold Coast
Manly Warringah
QLD
QLD
QLD
NSW
5 2:54.45   0.00
2ndHolmes, Brodie
Bowker, Daniel
Sarson, Brendon
Baker, Reece
Bayswater
Bayswater
Indian Ocean
Indian Ocean
WA
WA
WA
WA
6 2:57.02 2.57 +2.57
3rdWallace, Ken
Morrison, Luke
Urquhart, Matthew
Alagich, Chris
Currumbin Creek
Onkaparinga
Gold Coast
Sunshine Coast
QLD
SA
QLD
QLD
4 2:59.94 2.92 +5.49
4thWilkinson, Glenn
Dallos, Zsolt
Bain, Bill
Rypp, Glenn
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Holdfast Bay
QLD
QLD
QLD
SA
3 3:12.39 12.45 +17.94
Race 11Direct Final: Womens Open K2 500
PlaceNameClubStateLane500MMargins
1stDavis, Hannah
Nicholls, Alana
Holdfast Bay
Bayswater
SA
WA
6 1:43.31   0.00
2ndBurnett, Alyce
Flood, Naomi
Sunshine Coast
Manly Warringah
QLD
NSW
5 1:45.42 2.11 +2.11
3rdMcGinty, Hailey
Lovell, Rachel
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
4 1:46.92 1.50 +3.61
Race 11ADirect Final: MENS SENIOR CANOE
PlaceNameClubStateLane1000MMargins
1stSzekszardi, Ferenc
Beaver, Michael
Florian, Marius
Marczak, Sebastian
Bayswater
Brothers
Gold Coast
PaddleNSW Direct
WA
QLD
QLD
NSW
5 3:36.85   0.00