Grand Prix 1

Date: Fri 4th - Sun 6th December , 2015
Venue: West Lakes, SA
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Friday 4th December, 2015

Race 125. WK2 500 : Womens Open K2 500Heat 1
Start Time: 8:45 AM500M
L2 Cummins, Deanne
Silvester, Samantha
Bayswater
Canoes Plus
WA
VIC
L3 Bryant, Allison
Mann, Rebecca
Manly Warringah
Bendigo
NSW
VIC
L4 Brigden-Jones, Jo
Flood, Naomi
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L5 Bull, Alyssa
Burnett, Alyce
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L6 Reynolds, Shannon
Minogue, Hannah
Bayswater
PaddleNSW Direct
WA
NSW
L7 Duncan, Rachel
Dober, Keily
PaddleNSW Direct
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Tim Jacobs

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 225. WK2 500 : Womens Open K2 500Heat 2
Start Time: 8:50 AM500M
L3 Kidd, Francesca
Bulmer, Josephine
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L4 McArthur, Cat
Wallace, Bernadette
Holdfast Bay
Currumbin Creek
SA
QLD
L5 Nicholls, Alana
Roberts, Jaime
Bayswater
Bayswater
WA
WA
Coach: Ramon Andersson
L6 Massie, Brianna
Gilliman, Caitlin
Kawana Waters
Kawana Waters
QLD
QLD
Coaches: Shane Dalziel, Shane Dalziel
L7 Walkington, Nathalie
Standing, Annabelle
Patterson Lakes
Bayswater
VIC
WA
Coaches: Craig Pickett, Guy Power

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 35. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 1
Start Time: 9:00 AM1000M
L1 Greed, MatthewAscotWACoach: Andrew Hayden
L2 Loughry, LincolnWest LakesSA
L3 Smee, DylanBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L4 Wilson, KobeAscotWACoach: Andrew Hayden
L5 Kneebone-Ellis, JesseWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L6 Turnbull, CarterFairfieldVICCoach: Kieran Dews
L7 Shingles, JamesSunshine CoastQLDCoach: Glen Pickering
L8 Chadwick, ByronAvocaNSWCoach: Paul Hutchinson

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 45. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 2
Start Time: 9:07 AM1000M
L1 Kucharski, DanielWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L2 Armstrong, HarrisonAvocaNSW
L3 Jarvis, LachlanWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L4 Doyle, MacgregorFairfieldVICCoach: Kieran Dews
L5 Birt, JackAvocaNSW
L6 Buytels, KyeAscotWACoach: Andrew Hayden
L7 Clarken, FergusWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L8 Greed, NicholasAscotWACoach: Andrew Hayden

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 55. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 3
Start Time: 9:14 AM1000M
L2 Nierfeld, JanGermanyGER
L3 Rugless, HarryWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L4 Simons, MatthewSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L5 Brodhurst-Hill, CarterCurrumbin CreekQLDCoach: Matthew Roser
L6 Gray, JonathonWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L7 Fenley, ZacharyPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff
L8 Kucharski, SebastianWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 613. MK4 1000 : Mens Open K4 1000A Final
Start Time: 9:21 AM1000M
L3 Lohse, Sean
Ellis, Jayden
Kither, Chris
Dedai, Sean
Onkaparinga
West Lakes
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
SA
SA
L4 Smith, David
Fitzsimmons, Riley
Clear, Jacob
Wood, Jordan
Illawarra
PaddleNSW Direct
Gold Coast
Gold Coast
NSW
NSW
QLD
QLD
L5 Duffy, Jy
Wallace, Kenny
Tame, Lachlan
Bowker, Daniel
Kawana Waters
Currumbin Creek
PaddleNSW Direct
Direct Members
QLD
QLD
NSW
NSW
L6 Rypp, Glenn
Morrison, Luke
Bain, Bill
McKitterick, Joel
Holdfast Bay
PaddleNSW Direct
Sunshine Coast
Currumbin Creek
SA
NSW
QLD
QLD
L7 Ellis, Jayden
Ryan, Zac
Haniford, Luke
McLeod, Owen
West Lakes
Onkaparinga
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
SA
SA
Coach: Nathan Luce
Race 720. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Heat 1
Start Time: 9:35 AM500M
L2 Allen, JessicaWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L3 Peters, LaurenWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L4 Butler, SophieWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L5 Duffy, MackenzieKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Fay, AliciaSunshine CoastQLDCoach: Glen Pickering
L7 Harvey, MyaAvocaNSW

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 820. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Heat 2
Start Time: 9:40 AM500M
L3 Smee, ShaniaBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L4 Parker, GabrielleWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L5 Ray, YaseminBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L6 Douglass, ImogenBendigoVICCoach: Kristy Packham
L7 Massie, TiarneeKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 924. WK2 500 18 : Womens Under 18 K2 500Direct Final
Start Time: 9:45 AM500M
L1 Tunn, India
Reid, Breanna
Encounter
Burley Griffin
SA
ACT
Coaches: Marc Brehin, Suzi Edwards
L2 Munro, Brittany
Aves, Alex
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L3 Yeates, Hannah
Travers, Chloe
Sydney Northern Beaches
Kawana Waters
NSW
QLD
Coaches: Christine Duff, Shane Dalziel
L4 Carbone, Monique
Kaihau, Grace
Bayswater
Kawana Waters
WA
QLD
Coaches: Guy Power, Shane Dalziel
L5 Backen, Ruby
Burt-Poloai, Caitlin
West Lakes
Sunshine Coast
SA
QLD
L6 Beere, Ella
Bagnall, Jayde
Avoca
Illawarra
NSW
NSW
L7 Pope, Sophie
Tatlock, Hannah
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L8 Goldner, Kelsey
Ryan, Rachel
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coaches: Nicholas Bulmer, Nicholas Bulmer
L9 Jacobs, Nicole
Haines, Sarah
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Race 109. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Direct Final
Start Time: 10:00 AM1000M
L1 Neville, Ethan
Newton, Dodge
Manly Warringah
Manly Warringah
NSW
NSW
Coach: Nicholas Dawe
L2 Bushby, Caleb
Bogatie, Michael
Ascot
Varsity Lakes
WA
QLD
L3 Boyd, Alex
Cameron, Noah
Fairfield
Fairfield
VIC
VIC
L4 Hutchinson, Sam
Harris, Ben
Avoca
Ascot
NSW
WA
Coach: Paul Hutchinson
L5 James, Oliver
Jones-Rew, Joshua
Ivanhoe Northcote Canoe C
Kawana Waters
VIC
QLD
L6 Schmidt, Angus
Hammond, Jakob
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L7 Bacchus, Reece
Rugless, George
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L8 Thompson, Aiden
Mole, Daniel
Varsity Lakes
Wynnum Redlands
QLD
QLD
L9 Simons, Nick
Heath, Hamish
Sydney Northern Beaches
West Lakes
NSW
SA
Coach: Christine Duff
L10 May, Tom
Cunningham, Fletcher
Holdfast Bay
Avoca
SA
NSW
Race 115. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 10:07 AM1000M
L1 Wilson, KobeAscotWACoach: Andrew Hayden
L2 Turnbull, CarterFairfieldVICCoach: Kieran Dews
L3 Buytels, KyeAscotWACoach: Andrew Hayden
L4 Armstrong, HarrisonAvocaNSW
L5 Brodhurst-Hill, CarterCurrumbin CreekQLDCoach: Matthew Roser
L6 Greed, MatthewAscotWACoach: Andrew Hayden
L7 Rugless, HarryWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L8 Greed, NicholasAscotWACoach: Andrew Hayden
L9 Fenley, ZacharyPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 125. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 10:14 AM1000M
L1 Smee, DylanBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L2 Kucharski, SebastianWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L3 Shingles, JamesSunshine CoastQLDCoach: Glen Pickering
L4 Kneebone-Ellis, JesseWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L5 Birt, JackAvocaNSW
L6 Gray, JonathonWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L7 Kucharski, DanielWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L8 Simons, MatthewSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L9 Jarvis, LachlanWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 1325. WK2 500 : Womens Open K2 500A Final
Start Time: 10:30 AM500M
L1 Kidd, Francesca
Bulmer, Josephine
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L2 McArthur, Cat
Wallace, Bernadette
Holdfast Bay
Currumbin Creek
SA
QLD
L3 Bull, Alyssa
Burnett, Alyce
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L4 Nicholls, Alana
Roberts, Jaime
Bayswater
Bayswater
WA
WA
Coach: Ramon Andersson
L5 Brigden-Jones, Jo
Flood, Naomi
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L6 Massie, Brianna
Gilliman, Caitlin
Kawana Waters
Kawana Waters
QLD
QLD
Coaches: Shane Dalziel, Shane Dalziel
L7 Reynolds, Shannon
Minogue, Hannah
Bayswater
PaddleNSW Direct
WA
NSW
L8 Bryant, Allison
Mann, Rebecca
Manly Warringah
Bendigo
NSW
VIC
L9 Duncan, Rachel
Dober, Keily
PaddleNSW Direct
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Tim Jacobs
Race 1420. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Semi-Final 1
Start Time: 10:35 AM500M
L3 Douglass, ImogenBendigoVICCoach: Kristy Packham
L4 Smee, ShaniaBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L5 Harvey, MyaAvocaNSW
L6 Peters, LaurenWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L7 Allen, JessicaWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 1510. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 1
Start Time: 11:00 AM1000M
L1 Dedai, Sean
Kither, Chris
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
L2 Davey, Lee
Pond, Nicholas
Swan
Bayswater
WA
WA
L3 Rypp, Glenn
Ryan, Zac
Holdfast Bay
Onkaparinga
SA
SA
L4 Bain, Bill
Morrison, Luke
Sunshine Coast
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
L5 Clear, Jacob
van Koeverden, Adam
Gold Coast
Canada
QLD
CAN
L6 Smith, David
Bowker, Daniel
Illawarra
Direct Members
NSW
NSW
L7 McTavish, Simon
Hall, Joey
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L8 Thomson, Dale
Bulmer, Nicholas
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 1610. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 2
Start Time: 11:07 AM1000M
L2 Phillips, Jesse
Bird, Steve
Bayswater
Canning River
WA
WA
Coaches: Ramon Andersson, Michael Pond
L3 Lohse, Sean
Ellis, Jayden
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L4 Fitzsimmons, Riley
Wood, Jordan
PaddleNSW Direct
Gold Coast
NSW
QLD
L5 Tame, Lachlan
Wallace, Kenny
PaddleNSW Direct
Currumbin Creek
NSW
QLD
L6 Duffy, Jy
McKitterick, Joel
Kawana Waters
Currumbin Creek
QLD
QLD
L7 McLeod, Owen
Haniford, Luke
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
L8 Dutton, Logan
Haynes, Casey
Ivanhoe Northcote Canoe C
Bendigo
VIC
VIC

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 1716. MC1 1000 : Mens Open C1 1000Direct Final
Start Time: 11:14 AM1000M
L3 Keogh, BenjaminWest LakesSA
L4 Kneebone-Ellis, CharlieWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L5 Florian, MariusWest LakesSA
L6 Nejman, JasonWest LakesSA
L7 Spiby, DylanBayswaterWA
Race 186. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 11:21 AM1000M
L1 Clarke, HarveyOnkaparingaSA
L2 Thompson, AidenVarsity LakesQLD
L3 Green, TomCurrumbin CreekQLD
L4 Harris, BenAscotWA
L5 James, OliverIvanhoe Northcote Canoe CVICCoach: Cameron McMullan
L6 Hammond, JakobSydney Northern BeachesNSW
L7 Rugless, GeorgeWest LakesSA
L8 Mole, DanielWynnum RedlandsQLD
L9 Jeffries, BeauAvocaNSWCoach: Paul Hutchinson

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 196. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 11:28 AM1000M
L1 Clarke, BrendanFairfieldVIC
L2 Cooper, HaydenVarsity LakesQLD
L3 Schmidt, AngusSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Bacchus, ReeceWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L5 Hutchinson, SamAvocaNSWCoach: Paul Hutchinson
L6 Cameron, NoahFairfieldVIC
L7 Rubock, BradTasmania CCTAS
L8 Bushby, CalebAscotWACoach: Guy Power
L9 Boyd, AlexCanoes PlusVIC

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 206. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 3
Start Time: 11:35 AM1000M
L1 Heath, HamishWest LakesSA
L2 Newton, DodgeManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe
L3 Bogatie, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L4 Cunningham, FletcherAvocaNSW
L5 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 May, TomHoldfast BaySA
L7 Neville, EthanManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe
L8 Simons, NickSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 215. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000B Final
Start Time: 11:42 AM1000M
L1 Wilson, KobeAscotWACoach: Andrew Hayden
L2 Simons, MatthewSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L3 Greed, MatthewAscotWACoach: Andrew Hayden
L4 Kucharski, DanielWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L5 Buytels, KyeAscotWACoach: Andrew Hayden
L6 Jarvis, LachlanWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L7 Rugless, HarryWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L8 Kucharski, SebastianWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L9 Greed, NicholasAscotWACoach: Andrew Hayden
Race 225. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000A Final
Start Time: 11:49 AM1000M
L1 Brodhurst-Hill, CarterCurrumbin CreekQLDCoach: Matthew Roser
L2 Kneebone-Ellis, JesseWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L3 Armstrong, HarrisonAvocaNSW
L4 Doyle, MacgregorFairfieldVICCoach: Kieran Dews
L5 Chadwick, ByronAvocaNSWCoach: Paul Hutchinson
L6 Nierfeld, JanGermanyGER
L7 Shingles, JamesSunshine CoastQLDCoach: Glen Pickering
L8 Turnbull, CarterFairfieldVICCoach: Kieran Dews
L9 Birt, JackAvocaNSW
Race 2321. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 1
Start Time: 12:00 PM500M
L1 Tunn, IndiaEncounterSACoach: Marc Brehin
L2 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L3 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSW
L4 Backen, RubyWest LakesSA
L5 Beere, EllaAvocaNSW
L6 Bagnall, JaydeIllawarraNSWCoach: Terry Prosser
L7 Tatlock, HannahWest LakesSA
L8 Munro, BrittanySydney Northern BeachesNSW
L9 Haines, SarahWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 2421. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 2
Start Time: 12:05 PM500M
L1 Brodhurst-hill, MorganCurrumbin CreekQLDCoach: Matthew Roser
L2 Goldner, KelseyWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L3 Travers, ChloeKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Carbone, MoniqueBayswaterWACoach: Guy Power
L5 Burt-Poloai, CaitlinSunshine CoastQLD
L6 Kaihau, GraceKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Pope, SophieWest LakesSA
L8 Ryan, RachelWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L9 Jacobs, NicoleWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 2520. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Final
Start Time: 12:10 PM500M
L1 Smee, ShaniaBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L2 Ray, YaseminBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L3 Fay, AliciaSunshine CoastQLDCoach: Glen Pickering
L4 Parker, GabrielleWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L5 Duffy, MackenzieKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Massie, TiarneeKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Butler, SophieWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L8 Harvey, MyaAvocaNSW
L9 Peters, LaurenWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
Race 2634. MK2 500 : Mens Open K2 500Heat 1
Start Time: 12:20 PM500M
L1 Thomson, Dale
Bulmer, Nicholas
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L2 McIntyre, Robert
McAleenan, Kurt
Avoca
Sunshine Coast
NSW
QLD
L3 Duffy, Jy
McKitterick, Joel
Kawana Waters
Currumbin Creek
QLD
QLD
L4 Bain, Bill
Morrison, Luke
Sunshine Coast
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
L5 Tame, Lachlan
Wallace, Kenny
PaddleNSW Direct
Currumbin Creek
NSW
QLD
L6 James, Oliver
Dutton, Logan
Ivanhoe Northcote Canoe C
Ivanhoe Northcote Canoe C
VIC
VIC
Coach: Cameron McMullan
L7 Rypp, Glenn
Ryan, Zac
Holdfast Bay
Onkaparinga
SA
SA
L8 Stowe, Mark
Brewer, Todd
PaddleNSW Direct
Indian Ocean
NSW
WA
L9 Dedai, Sean
Kither, Chris
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 2734. MK2 500 : Mens Open K2 500Heat 2
Start Time: 12:25 PM500M
L1 Haynes, Casey
Haynes, Casey
Bendigo
Bendigo
VIC
VIC
L2 McLeod, Owen
Haniford, Luke
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
L3 Lohse, Sean
Ellis, Jayden
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L4 Fitzsimmons, Riley
Wood, Jordan
PaddleNSW Direct
Gold Coast
NSW
QLD
L5 Clear, Jacob
van Koeverden, Adam
Gold Coast
Canada
QLD
CAN
L6 Smith, David
Bowker, Daniel
Illawarra
Direct Members
NSW
NSW
L7 McTavish, Simon
Hall, Joey
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L8 Davey, Lee
Pond, Nicholas
Swan
Bayswater
WA
WA

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 2853. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 1
Start Time: 1:30 PM200M
L1 McLeod, OwenHoldfast BaySA
L2 Duffy, JyKawana WatersQLD
L3 Morrison, LukePaddleNSW DirectNSWCoach: Tim Jacobs
L4 McLean, BenSydney Northern BeachesNSWCoach: Tim Jacobs
L5 Bird, SteveCanning RiverWA
L6 Stowe, MarkPaddleNSW DirectNSW
L7 McTigue, SamChampion LakesWACoach: Ramon Andersson
L8 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Nathan Luce

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 2953. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 2
Start Time: 1:35 PM200M
L1 Haynes, CaseyBendigoVICCoach: Cameron McMullan
L2 Hall, JoeyPaddleNSW DirectNSW
L3 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L4 Symonds, TimEncounterSACoach: Nathan Luce
L5 Dunn, CallumWest LakesSACoach: Nathan Luce
L6 Brewer, ToddIndian OceanWACoach: Ramon Andersson
L7 Pond, NicholasBayswaterWA
L8 Schott, BrodiePaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 3053. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 3
Start Time: 1:40 PM200M
L1 Dutton, LoganIvanhoe Northcote Canoe CVIC
L2 Dedai, SeanWest LakesSA
L3 Wood, JordanGold CoastQLD
L4 Goble, MattWest LakesSA
L5 Phillips, JesseBayswaterWA
L6 Bain, BillSunshine CoastQLD
L7 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L8 Baker, ReeceIndian OceanWACoach: Ramon Andersson

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 3153. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 4
Start Time: 1:45 PM200M
L2 Dews, KieranCanoes PlusVIC
L3 Lee, JaredWest LakesSA
L4 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
L5 McIntyre, RobertAvocaNSWCoach: Tony Misson
L6 Davey, LeeSwanWA
L7 Fitzsimmons, RileyPaddleNSW DirectNSW
L8 Thomson, DaleOnkaparingaSA

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 3222. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 1
Start Time: 1:55 PM500M
L1 Silvester, SamanthaCanoes PlusVICCoach: Craig Pickett
L2 Dober, KeilySydney Northern BeachesNSW
L3 Massie, BriannaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Brigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW
L5 Nicholls, AlanaBayswaterWA
L6 McArthur, CatHoldfast BaySA
L7 Mann, RebeccaBendigoVICCoach: Cameron McMullan
L8 Godoy, DeandraPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 3322. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 2
Start Time: 2:00 PM500M
L1 Cummins, DeanneBayswaterWA
L2 Duncan, RachelPaddleNSW DirectNSWCoach: Tim Jacobs
L3 Reynolds, ShannonBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L4 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLD
L5 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
L6 Roberts, JaimeBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L7 Kidd, FrancescaOnkaparingaSACoach: Krzysztof Lepianka
L8 Standing, AnnabelleBayswaterWA

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 3422. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 3
Start Time: 2:05 PM500M
L2 Bryant, AllisonManly WarringahNSW
L3 Gilliman, CaitlinKawana WatersQLD
L4 Flood, NaomiPaddleNSW DirectNSW
L5 Bull, AlyssaSunshine CoastQLD
L6 Minogue, HannahPaddleNSW DirectNSW
L7 George, PhoebePerth PaddlersWA
L8 Walkington, NathaliePatterson LakesVICCoach: Craig Pickett

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 3521. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Semi-Final 1
Start Time: 2:10 PM500M
L1 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L2 Ryan, RachelWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L3 Tatlock, HannahWest LakesSA
L4 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSW
L5 Pope, SophieWest LakesSA
L6 Travers, ChloeKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Munro, BrittanySydney Northern BeachesNSW
L8 Goldner, KelseyWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer
L9 Haines, SarahWest LakesSACoach: Nicholas Bulmer

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 3623. WK2 500 16 : Womens Under 16 K2 500Direct Final
Start Time: 2:15 PM500M
L3 Harvey, Mya
Douglass, Imogen
Avoca
Bendigo
NSW
VIC
L4 Butler, Sophie
Fay, Alicia
Wynnum Redlands
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coaches: Matthew Ingerman, Glen Pickering
L5 Ray, Yasemin
Smee, Shania
Bayswater
Bayswater
WA
WA
Coach: Andrew Hayden
L6 Peters, Lauren
Parker, Gabrielle
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Coach: Matthew Ingerman
L7 Duffy, Mackenzie
Massie, Tiarnee
Kawana Waters
Kawana Waters
QLD
QLD
Coaches: Shane Dalziel, Shane Dalziel
Race 3719. MC2 1000 : Mens Open C2 1000Direct Final
Start Time: 2:30 PM1000M
L1 Tramaglino, Gabriel
Spiby, Dylan
West Lakes
Bayswater
SA
WA
L4 Kneebone-Ellis, Charlie
Keogh, Benjamin
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Krzysztof Lepianka
L5 Nejman, Jason
Florian, Marius
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Race 3810. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Semi-Final 1
Start Time: 2:37 PM1000M
L1 Thomson, Dale
Bulmer, Nicholas
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L2 Dutton, Logan
Haynes, Casey
Ivanhoe Northcote Canoe C
Bendigo
VIC
VIC
L3 Dedai, Sean
Kither, Chris
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
L4 Davey, Lee
Pond, Nicholas
Swan
Bayswater
WA
WA
L5 Duffy, Jy
McKitterick, Joel
Kawana Waters
Currumbin Creek
QLD
QLD
L6 McLeod, Owen
Haniford, Luke
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
L7 Bain, Bill
Morrison, Luke
Sunshine Coast
PaddleNSW Direct
QLD
NSW

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 3911. MK4 1000 16 : Mens Under 16 K4 1000Direct Final
Start Time: 2:44 PM1000M
L3 Simons, Matthew
Smee, Dylan
Koekemoer, Tinus
Fenley, Zachary
Sydney Northern Beaches
Bayswater
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
WA
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L4 Greed, Matthew
Buytels, Kye
Greed, Nicholas
Wilson, Kobe
Ascot
Ascot
Ascot
Ascot
WA
WA
WA
WA
Coach: Andrew Hayden
L5 Birt, Jack
Armstrong, Harrison
Chadwick, Byron
Simons, Matthew
Avoca
Avoca
Avoca
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
NSW
NSW
Coach: Paul Hutchinson
L6 Kneebone-Ellis, Jesse
Kucharski, Daniel
Jarvis, Lachlan
Rugless, Harry
West Lakes
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
Coach: Nicholas Bulmer
L7 Loughry, Lincoln
Clarken, Fergus
Kucharski, Sebastian
Nierfeld, Jan
West Lakes
West Lakes
West Lakes
Germany
SA
SA
SA
GER
Race 406. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 2:51 PM1000M
L1 Heath, HamishWest LakesSA
L2 Clarke, HarveyOnkaparingaSA
L3 Cunningham, FletcherAvocaNSW
L4 Cameron, NoahFairfieldVIC
L5 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Harris, BenAscotWA
L7 Rubock, BradTasmania CCTAS
L8 Bushby, CalebAscotWACoach: Guy Power
L9 Jeffries, BeauAvocaNSWCoach: Paul Hutchinson

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 416. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 2:58 PM1000M
L1 Clarke, BrendanFairfieldVIC
L2 Newton, DodgeManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe
L3 Rugless, GeorgeWest LakesSA
L4 Hutchinson, SamAvocaNSWCoach: Paul Hutchinson
L5 Hammond, JakobSydney Northern BeachesNSW
L6 Neville, EthanManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe
L7 Schmidt, AngusSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L8 Simons, NickSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L9 Thompson, AidenVarsity LakesQLD

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 4227. WK4 500 18 : Womens Under 18 K4 500Direct Final
Start Time: 3:10 PM500M
L4 Yeates, Hannah
Munro, Brittany
Aves, Alex
Travers, Chloe
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Kawana Waters
NSW
NSW
NSW
QLD
L5 Beere, Ella
Bagnall, Jayde
Backen, Ruby
Burt-Poloai, Caitlin
Avoca
Illawarra
West Lakes
Sunshine Coast
NSW
NSW
SA
QLD
L6 Ryan, Rachel
Goldner, Kelsey
Pope, Sophie
Tatlock, Hannah
West Lakes
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
Coach: Nicholas Bulmer
Race 4326. WK4 500 16 : Womens Under 16 K4 500Direct Final
Start Time: 3:10 PM500M
L2 Douglass, Imogen
Harvey, Mya
Parker, Gabrielle
Peters, Lauren
Bendigo
Avoca
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
VIC
NSW
QLD
QLD
L3 Ray, Yasemin
Smee, Shania
Fay, Alicia
Butler, Sophie
Bayswater
Bayswater
Sunshine Coast
Wynnum Redlands
WA
WA
QLD
QLD
Coaches: Andrew Hayden, Matthew Ingerman, Glen Pickering