2015 National Sprint Championships

Date: Wed 11th - Sun 15th March , 2015
Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Wednesday 11th March, 2015

Race 15. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 1
Start Time: 8:30 AM1000M
L1 Lawrence, IsaacSydney Northern BeachesNSW
L2 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L3 Bowker, DanielBayswaterWA
L4 Duffy, JyKawana WatersQLD
L5 Stewart, MurrayPaddleNSW DirectNSW
L6 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLD
L7 Norton, TomTasmania CCTAS
L8 Campbell, JarradSunshine CoastQLD
L9 Bates, PaulPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 25. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 2
Start Time: 8:37 AM1000M
L1 Wroe, NicholasChampion LakesWA
L2 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L3 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L4 Bain, BillSunshine CoastQLD
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Ryan, ZacOnkaparingaSA
L7 Porter, JamesSunshine CoastQLD
L8 Stenlake, TimothyBrothersQLD
L9 O'Leary, PeterFairfieldVIC

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 35. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 3
Start Time: 8:44 AM1000M
L1 Schott, BrodiePaddleNSW DirectNSW
L2 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSW
L3 Morrison, LukePaddleNSW DirectNSW
L4 Tame, LachlanDirect MembersNSW
L5 Clear, JacobGold CoastQLD
L6 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L7 McTavish, SimonPaddleNSW DirectNSW
L8 Hall, JoeyPaddleNSW DirectNSW
L9 Burdiak, TimUnited StatesUSA

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 45. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 4
Start Time: 8:51 AM1000M
L1 Davey, LeeSwanWACoach: Ramon Andersson
L2 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L3 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Nathan Luce
L4 Fitzsimmons, RileyPaddleNSW DirectNSW
L5 Wallace, KennyCurrumbin CreekQLD
L6 Smith, DavidDirect MembersNSW
L7 Euers, PeterPaddleNSW DirectNSW
L8 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSACoach: Nathan Luce
L9 Ferreira, Michel De CarliBrazilBRA

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 54. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 8:58 AM1000M
L1 Simons, NickSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L2 Grimwade, MatthewChristian BrothersSA
L3 May, TomHoldfast BaySA
L4 Hutchinson, SamAvocaNSW
L5 James, OliverIvanhoe Northcote Canoe CVICCoach: Cameron McMullan
L6 Cameron, NoahFairfieldVIC
L7 Thompson, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L8 Bond, ChrisBayswaterWA

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 64. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 9:05 AM1000M
L1 Calvert, JoshuaBayswaterWACoach: Guy Power
L2 Guthrie, CampbellSunshine CoastQLDCoach: Glen Pickering
L3 Day, AndrewCurrumbin CreekQLD
L4 Bacchus, ReeceWest LakesSA
L5 Cunningham, FletcherAvocaNSW
L6 Buhk, ConnorKawana WatersQLD
L7 Bogatie, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L8 Cooper, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Clint Robinson

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 74. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 3
Start Time: 9:12 AM1000M
L1 Sinclair, ScottKawana WatersQLD
L2 Miller, RileyTasmania CCTASCoach: Stuart Paine
L3 Morton, LukeBayswaterWACoach: Guy Power
L4 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L5 Clark, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L6 Harris, BenAscotWACoach: Guy Power
L7 Donato, MickKawana WatersQLD
L8 Rubock, BradTasmania CCTAS

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 811. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Heat 1
Start Time: 9:19 AM1000M
L2 Farrell, Liam
Neville, Ethan
PaddleNSW Direct
Manly Warringah
NSW
NSW
Coach: Nicholas Dawe
L3 Doyle, Macgregor
Turnbull, Carter
Fairfield
Fairfield
VIC
VIC
Coach: Kieran Dews
L4 Thompson, Aiden
Keelan, Joe
Brothers
Sunshine Coast
QLD
QLD
L5 Schmidt, Angus
Hammond, Jakob
PaddleNSW Direct
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L6 Scott, Mitchell
Grieve, Liam
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
Coaches: Stuart Paine, Brett Mullins
L7 Clarken, Fergus
Shapcott, Connor
West Lakes
Sydney Northern Beaches
SA
NSW
Coach: Christine Duff

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 911. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Heat 2
Start Time: 9:26 AM1000M
L2 Cronin, Mitchell
Newton, Dodge
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L3 Rugless, Harry
Jarvis, Lachlan
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Peter Gargiulo
L4 Digney, Toby
Green, Tom
Bayswater
Currumbin Creek
WA
QLD
Coach: Guy Power
L5 Simons, Matthew
Rugless, George
Sydney Northern Beaches
West Lakes
NSW
SA
L6 Broderick, Jack
Finlay, Dillon
Kawana Waters
Encounter
QLD
SA
L7 Gray, Jonathon
Mole, Daniel
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Coach: Matthew Ingerman

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 10165. WK1 200 : Womens Open K1 200Heat 1
Start Time: 9:45 AM200M
L1 Standing, AnnabelleBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L2 Walkington, NathaliePatterson LakesVIC
L3 Batters, MadeleineBendigoVICCoach: Tony Misson
L4 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLD
L5 Brigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW
L6 Minogue, HannahPaddleNSW DirectNSW
L7 George, PhoebeBayswaterWA
L8 Bryant, AllisonFar North CoastNSW

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 11165. WK1 200 : Womens Open K1 200Heat 2
Start Time: 9:50 AM200M
L1 Maddalena, NadiaVarsity LakesQLD
L2 Gilliman, CaitlinKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L3 Davies, MadisonWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L4 Roberts, JaimeDirect MembersNSWCoach: Ramon Andersson
L5 Nicholls, AlanaBayswaterWA
L6 Reynolds, ShannonBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L7 Massie, BriannaKawana WatersQLD
L8 Howcroft, CocoSunshine CoastQLD

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 12165. WK1 200 : Womens Open K1 200Heat 3
Start Time: 9:55 AM200M
L2 Godoy, DeandraSydney Northern BeachesNSW
L3 Higgins, StaceySunshine CoastQLD
L4 McArthur, CatHoldfast BaySA
L5 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
L6 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L7 Flood, NaomiManly WarringahNSW
L8 Peters, AmyMitta MittaNSW

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1391. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 1
Start Time: 10:00 AM500M
L2 Trdin, KateDerwentTAS
L3 Travers, ChloeKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Duncan, RachelSydney Northern BeachesNSW
L5 Beere, EllaAvocaNSW
L6 Dober, KeilySydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L7 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Craig Pickett
L8 Brodhurst-hill, MorganCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1491. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 2
Start Time: 10:05 AM500M
L2 Ryan, RachelWest LakesSA
L3 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Burt-Poloai, CaitlinSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 Kidd, FrancescaOnkaparingaSA
L6 O'Neill, SiarnSunshine CoastQLD
L7 Ryan, SoniaWest LakesSACoach: Matthew Goble
L8 Nowell, AsaBayswaterWACoach: Guy Power

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1591. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 3
Start Time: 10:10 AM500M
L2 Jones, SophieHoldfast BaySACoach: Bennett Maxwell
L3 Pope, SophieWest LakesSA
L4 Jager, EmmaWest LakesSA
L5 Backen, RubyWest LakesSA
L6 Steinepreis, YaleBayswaterWACoach: Guy Power
L7 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L8 Sterry, ChloeCurrumbin CreekQLD

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1690. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Heat 1
Start Time: 10:15 AM500M
L1 Tatlock, HannahWest LakesSACoach: Matthew Goble
L2 Gill, IsabellaVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L3 McMahon, NatashaEncounterSACoach: Marc Brehin
L4 Carbone, MoniqueBayswaterWACoach: Guy Power
L5 Smee, ShaniaBayswaterWA
L6 Tunn, IndiaEncounterSACoach: Marc Brehin
L7 O'Brien, DemiSwanWA
L8 Makarushkina, MarshaWest LakesSA
L9 Butler, SophieWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 1790. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Heat 2
Start Time: 10:20 AM500M
L1 Peters, LaurenWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L2 Jager, KateWest LakesSA
L3 Watmough, ClaudiaVarsity LakesQLD
L4 Blanch, ErinCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L5 Ray, YaseminBayswaterWA
L6 Duffy, MackenzieKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Munro, BrittanySydney Northern BeachesNSW
L8 Goldner, KelseyWest LakesSA
L9 Parker, GabrielleWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 185. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 10:45 AM1000M
L1 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L2 McTavish, SimonPaddleNSW DirectNSW
L3 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Nathan Luce
L4 Bain, BillSunshine CoastQLD
L5 Stewart, MurrayPaddleNSW DirectNSW
L6 Morrison, LukePaddleNSW DirectNSW
L7 Smith, DavidDirect MembersNSW
L8 Norton, TomTasmania CCTAS
L9 Hall, JoeyPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 195. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 10:52 AM1000M
L1 Campbell, JarradSunshine CoastQLD
L2 Duffy, JyKawana WatersQLD
L3 Clear, JacobGold CoastQLD
L4 Wallace, KennyCurrumbin CreekQLD
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLD
L7 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L8 Ryan, ZacOnkaparingaSA
L9 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSACoach: Nathan Luce

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 205. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 3
Start Time: 10:59 AM1000M
L1 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L2 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L3 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L4 Tame, LachlanDirect MembersNSW
L5 Fitzsimmons, RileyPaddleNSW DirectNSW
L6 Bowker, DanielBayswaterWA
L7 Stenlake, TimothyBrothersQLD
L8 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSW
L9 Porter, JamesSunshine CoastQLD

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 216. MK1 1000 35+ : Mens Over 35 K1 1000Direct Final
Start Time: 11:06 AM1000M
L4 Kelemen, ViktorSunshine CoastQLD
L5 Alagich, ChrisSunshine CoastQLDCoach: Kurt McAleenan
L6 Ingerman, MatthewWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
Race 227. MK1 1000 45+ : Mens Over 45 K1 1000Direct Final
Start Time: 11:13 AM1000M
L3 Redmond, DavidPaddleNSW DirectNSW
L4 Schott, DarrenPaddleNSW DirectNSW
L5 Greenwood, BrettPaddleNSW DirectNSW
L6 Gray, Peter RWynnum RedlandsQLD
Race 2311. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:20 AM1000M
L2 Clarken, Fergus
Shapcott, Connor
West Lakes
Sydney Northern Beaches
SA
NSW
Coach: Christine Duff
L3 Simons, Matthew
Rugless, George
Sydney Northern Beaches
West Lakes
NSW
SA
L4 Gray, Jonathon
Mole, Daniel
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Coach: Matthew Ingerman
L5 Thompson, Aiden
Keelan, Joe
Brothers
Sunshine Coast
QLD
QLD
L6 Doyle, Macgregor
Turnbull, Carter
Fairfield
Fairfield
VIC
VIC
Coach: Kieran Dews
L7 Rugless, Harry
Jarvis, Lachlan
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Peter Gargiulo

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 2490. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Semi-Final 1
Start Time: 11:45 AM500M
L1 Watmough, ClaudiaVarsity LakesQLD
L2 Smee, ShaniaBayswaterWA
L3 Goldner, KelseyWest LakesSA
L4 Ray, YaseminBayswaterWA
L5 O'Brien, DemiSwanWA
L6 Makarushkina, MarshaWest LakesSA
L7 Parker, GabrielleWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L8 Butler, SophieWynnum RedlandsQLDCoach: Matthew Ingerman
L9 Tunn, IndiaEncounterSACoach: Marc Brehin

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 2591. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Semi-Final 1
Start Time: 11:50 AM500M
L1 Brodhurst-hill, MorganCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L2 Nowell, AsaBayswaterWACoach: Guy Power
L3 Pope, SophieWest LakesSA
L4 O'Neill, SiarnSunshine CoastQLD
L5 Duncan, RachelSydney Northern BeachesNSW
L6 Sterry, ChloeCurrumbin CreekQLD
L7 Travers, ChloeKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L8 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L9 Ryan, SoniaWest LakesSACoach: Matthew Goble

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 2691. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Semi-Final 2
Start Time: 11:55 AM500M
L1 Trdin, KateDerwentTAS
L2 Jager, EmmaWest LakesSA
L3 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Steinepreis, YaleBayswaterWACoach: Guy Power
L5 Burt-Poloai, CaitlinSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L6 Dober, KeilySydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L7 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Craig Pickett
L8 Ryan, RachelWest LakesSA
L9 Jones, SophieHoldfast BaySACoach: Bennett Maxwell

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 27212. PC MK1 200 LTA : Para Canoe Mens K1 200m LTADirect Final
Start Time: 12:00 PM200M
L2 Turner, PhilPatterson LakesVIC
L3 Mitchell, BrettPaddleNSW DirectNSW
L4 Fontan Holder, BindiPaddleNSW DirectNSW
L5 Ingram, BrockBayswaterWA
L6 Nipperess, PeterVarsity LakesQLD
L7 Harris, MichaelCronulla SutherlandNSW
L8 Littlehales, DylanPaddleNSW DirectNSW
Race 28211. PC MK1 200 MC : Para Canoe Mens K1 200m Open Multi-ClassDirect Final
Start Time: 12:05 PM200M
L3 Pyne, GlennVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L4 Germein, SamWest LakesSA
L5 McGrath, CurtisVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L6 Stiles, AndrewVarsity LakesQLDCoach: Amanda Rankin
L8 Sieders, ColinPenrith ValleyNSWCoach: Sam Norton
L9 McIntyre, MickWest LakesSA
Race 29215. PC WK1 200 MC : Para Canoe Womens K1 200m Open Multi-ClassDirect Final
Start Time: 12:10 PM200M
L2 Bloom, SamManly WarringahNSWCoach: Gaye Hatfield
L3 Baker, ErinVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L4 Seipel, SusanneBrisbane CanoeingQLD
L5 Reynolds, AmandaPatterson LakesVICCoach: Steven Vegh
L6 Reid, BreannaPaddleNSW DirectNSWCoach: Suzi Edwards
L7 Sullivan, MelissaVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
Race 30165. WK1 200 : Womens Open K1 200Semi-Final 1
Start Time: 12:15 PM200M
L1 George, PhoebeBayswaterWA
L2 Massie, BriannaKawana WatersQLD
L3 Higgins, StaceySunshine CoastQLD
L4 Davies, MadisonWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L5 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLD
L6 Peters, AmyMitta MittaNSW
L7 Walkington, NathaliePatterson LakesVIC
L8 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L9 Maddalena, NadiaVarsity LakesQLD

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 31165. WK1 200 : Womens Open K1 200Semi-Final 2
Start Time: 12:20 PM200M
L1 Batters, MadeleineBendigoVICCoach: Tony Misson
L2 Godoy, DeandraSydney Northern BeachesNSW
L3 Gilliman, CaitlinKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 McArthur, CatHoldfast BaySA
L5 Reynolds, ShannonBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L6 Bryant, AllisonFar North CoastNSW
L7 Standing, AnnabelleBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L8 Howcroft, CocoSunshine CoastQLD

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 3213. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 1
Start Time: 1:15 PM1000M
L1 Bates, Paul
O'Leary, Peter
PaddleNSW Direct
Fairfield
NSW
VIC
L2 Stenlake, Timothy
McTavish, Simon
Brothers
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
L3 Morrison, Luke
Booth, Michael
PaddleNSW Direct
Currumbin Creek
NSW
QLD
L4 Fitzsimmons, Riley
Wood, Jordan
PaddleNSW Direct
Gold Coast
NSW
QLD
L5 Stewart, Murray
Clear, Jacob
PaddleNSW Direct
Gold Coast
NSW
QLD
L6 Rypp, Glenn
Ryan, Zac
Holdfast Bay
Onkaparinga
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L7 Lohse, Sean
Ellis, Jayden
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L8 Gosling, Luke
Hall, Joey
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 3313. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 2
Start Time: 1:22 PM1000M
L2 DeDai, Sean-Charles
Bulmer, Nicholas
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L3 Norton, Tom
Porter, James
Tasmania CC
Sunshine Coast
TAS
QLD
L4 McKitterick, Joel
Duffy, Jy
Currumbin Creek
Kawana Waters
QLD
QLD
L5 Wallace, Kenny
Tame, Lachlan
Currumbin Creek
Direct Members
QLD
NSW
L6 Smith, David
Bowker, Daniel
Direct Members
Bayswater
NSW
WA
L7 Haniford, Luke
Ferreira, Michel De Carli
Holdfast Bay
Brazil
SA
BRA
L8 Campbell, Jarrad
Schott, Brodie
Sunshine Coast
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
Coach: Chris Alagich

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 342. MK1 1000 14 : Mens Under 14 K1 1000Heat 1
Start Time: 1:29 PM1000M
L2 Farrell, TasmanManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe
L3 Inkster, ZakSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Jones, SeanBendigoVICCoach: Cameron McMullan
L5 Birt, JackAvocaNSW
L6 Bancroft, LachlanSunshine CoastQLDCoach: Norman Jackson
L7 Robinson, AlexAscotWACoach: Andrew Hayden
L8 Koekemoer, TinusSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 352. MK1 1000 14 : Mens Under 14 K1 1000Heat 2
Start Time: 1:36 PM1000M
L2 Hooghuis, HughSydney Northern BeachesNSW
L3 Wilson, KobeAscotWACoach: Andrew Hayden
L4 Smee, DylanBayswaterWA
L5 Brodhurst-Hill, CarterCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L6 Fenley, ZacharySydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L7 Gardner, JacobSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L8 Shapcott, EthanSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 362. MK1 1000 14 : Mens Under 14 K1 1000Heat 3
Start Time: 1:43 PM1000M
L2 Newton, EliManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe
L3 Sheppard, JarrahSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Cox, JamieCurrumbin CreekQLD
L5 Kneebone-Ellis, JesseWest LakesSACoach: Peter Gargiulo
L6 Siddell, CaylanVarsity LakesQLDCoach: Julian Norton-Smith
L7 Morgan, MaxManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 374. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 1:50 PM1000M
L1 Thompson, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L2 Bogatie, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L3 Harris, BenAscotWACoach: Guy Power
L4 Cunningham, FletcherAvocaNSW
L5 Hutchinson, SamAvocaNSW
L6 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Cameron, NoahFairfieldVIC
L8 Rubock, BradTasmania CCTAS
L9 Cooper, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Clint Robinson

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 384. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 1:57 PM1000M
L1 Bond, ChrisBayswaterWA
L2 Sinclair, ScottKawana WatersQLD
L3 Day, AndrewCurrumbin CreekQLD
L4 Clark, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L5 Bacchus, ReeceWest LakesSA
L6 May, TomHoldfast BaySA
L7 Grimwade, MatthewChristian BrothersSA
L8 Calvert, JoshuaBayswaterWACoach: Guy Power
L9 Miller, RileyTasmania CCTASCoach: Stuart Paine

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 3911. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Final
Start Time: 2:04 PM1000M
L1 Gray, Jonathon
Mole, Daniel
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Coach: Matthew Ingerman
L2 Scott, Mitchell
Grieve, Liam
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
Coaches: Stuart Paine, Brett Mullins
L3 Broderick, Jack
Finlay, Dillon
Kawana Waters
Encounter
QLD
SA
L4 Schmidt, Angus
Hammond, Jakob
PaddleNSW Direct
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L5 Digney, Toby
Green, Tom
Bayswater
Currumbin Creek
WA
QLD
Coach: Guy Power
L6 Farrell, Liam
Neville, Ethan
PaddleNSW Direct
Manly Warringah
NSW
NSW
Coach: Nicholas Dawe
L7 Cronin, Mitchell
Newton, Dodge
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L8 Thompson, Aiden
Keelan, Joe
Brothers
Sunshine Coast
QLD
QLD
L9 Simons, Matthew
Rugless, George
Sydney Northern Beaches
West Lakes
NSW
SA
Race 4026. WK1 1000 14 : Womens Under 14 K1 1000Heat 1
Start Time: 2:11 PM1000M
L3 Bushby, GabrielleChampion LakesWACoach: Peter Martin
L4 Lund, HannahCurrumbin CreekQLD
L5 Rixon, SophieCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L6 Schmidt, TaraSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L7 Sterry, KelseaCurrumbin CreekQLDCoach: Shane Sterry

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 4126. WK1 1000 14 : Womens Under 14 K1 1000Heat 2
Start Time: 2:18 PM1000M
L3 Hewlett, JuliaManly WarringahNSWCoach: Nicholas Dawe
L4 Fay, AliciaSunshine CoastQLDCoach: Glen Pickering
L5 van der Kwartel, AlisaSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L6 yeates, caitlinPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff
L7 Douglass, ImogenBendigoVIC

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 4299. WK2 500 18 : Womens Under 18 K2 500Heat 1
Start Time: 2:23 PM500M
L2 Brodhurst-hill, Morgan
Sterry, Chloe
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: Shane Sterry
L3 Aves, Alex
Yeates, Hannah
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L4 Dober, Keily
Duncan, Rachel
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
L5 Kidd, Francesca
Backen, Ruby
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L6 Pope, Sophie
Jager, Emma
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L7 Trdin, Kate
Jones, Sophie
Derwent
Holdfast Bay
TAS
SA

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 4399. WK2 500 18 : Womens Under 18 K2 500Heat 2
Start Time: 2:28 PM500M
L3 Ryan, Sonia
Ryan, Rachel
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Peter Gargiulo
L4 O'Neill, Siarn
Burt-Poloai, Caitlin
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L5 Travers, Chloe
Beere, Ella
Kawana Waters
Avoca
QLD
NSW
L6 Steinepreis, Yale
Nowell, Asa
Bayswater
Bayswater
WA
WA
Coach: Guy Power
L7 Silvester, Samantha
Reid, Breanna
Patterson Lakes
PaddleNSW Direct
VIC
NSW

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 4490. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Final
Start Time: 2:33 PM500M
L1 Ray, YaseminBayswaterWA
L2 Munro, BrittanySydney Northern BeachesNSW
L3 Tatlock, HannahWest LakesSACoach: Matthew Goble
L4 Carbone, MoniqueBayswaterWACoach: Guy Power
L5 Duffy, MackenzieKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Blanch, ErinCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L7 Gill, IsabellaVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L8 Makarushkina, MarshaWest LakesSA
L9 Goldner, KelseyWest LakesSA
Race 45165. WK1 200 : Womens Open K1 200B Final
Start Time: 2:38 PM200M
L1 Standing, AnnabelleBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L2 Davies, MadisonWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L3 Godoy, DeandraSydney Northern BeachesNSW
L4 Peters, AmyMitta MittaNSW
L5 Gilliman, CaitlinKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Higgins, StaceySunshine CoastQLD
L7 Howcroft, CocoSunshine CoastQLD
L8 George, PhoebeBayswaterWA
L9 Bulmer, JosephineWest LakesSA
Race 46165. WK1 200 : Womens Open K1 200A Final
Start Time: 2:43 PM200M
L1 Walkington, NathaliePatterson LakesVIC
L2 Massie, BriannaKawana WatersQLD
L3 McArthur, CatHoldfast BaySA
L4 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
L5 Brigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW
L6 Nicholls, AlanaBayswaterWA
L7 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLD
L8 Reynolds, ShannonBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L9 Bryant, AllisonFar North CoastNSW
Race 47141. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 1
Start Time: 2:48 PM200M
L1 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSACoach: Nathan Luce
L2 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L3 McIntyre, RobertAvocaNSW
L4 Dunn, CallumWest LakesSACoach: Nathan Luce
L5 Bird, SteveCanning RiverWACoach: Ramon Andersson
L6 Dawe, NicholasPaddleNSW DirectNSWCoach: Nicholas Dawe
L7 Graf, ArnoldSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L8 Ryan, ZacOnkaparingaSA
L9 Bates, PaulPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan D2: 1..5->Semi-Final + 2 NF; Rest Eliminated
Race 48141. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 2
Start Time: 2:53 PM200M
L1 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Nathan Luce
L2 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L3 Bowker, DanielBayswaterWA
L4 Gallard, BenEncounterSA
L5 Wallace, KennyCurrumbin CreekQLD
L6 Stowe, MarkPaddleNSW DirectNSW
L7 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSW
L8 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L9 Mcglynn, PatrickPaddleNSW DirectNSWCoach: Brian Trouville

Progress: Plan D2: 1..5->Semi-Final + 2 NF; Rest Eliminated
Race 49141. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 3
Start Time: 2:58 PM200M
L1 Hall, JoeyPaddleNSW DirectNSW
L2 Stenlake, TimothyBrothersQLD
L3 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Kurt McAleenan
L4 Donkin, TimBrothersQLD
L5 Tame, LachlanDirect MembersNSW
L6 Wood, JordanGold CoastQLD
L7 Lee, JaredWest LakesSA
L8 Wroe, NicholasChampion LakesWA
L9 Burdiak, TimUnited StatesUSA

Progress: Plan D2: 1..5->Semi-Final + 2 NF; Rest Eliminated
Race 50141. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 4
Start Time: 3:03 PM200M
L1 O'Leary, PeterFairfieldVIC
L2 Duffy, JyKawana WatersQLD
L3 Goble, MatthewWest LakesSA
L4 McLean, BenSydney Northern BeachesNSW
L5 Phillips, JesseBayswaterWA
L6 Symonds, TimEncounterSACoach: Nathan Luce
L7 Campbell, JarradSunshine CoastQLD
L8 Haniford, LukeHoldfast BaySA

Progress: Plan D2: 1..5->Semi-Final + 2 NF; Rest Eliminated
Race 51141. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 5
Start Time: 3:08 PM200M
L1 Dews, KieranFairfieldVICCoach: Craig Pickett
L2 Fitzsimmons, RileyPaddleNSW DirectNSW
L3 McTavish, SimonPaddleNSW DirectNSW
L4 Brewer, ToddIndian OceanWACoach: Ramon Andersson
L5 Holmes, BrodieBayswaterWA
L6 Bain, BillSunshine CoastQLD
L7 Davey, LeeSwanWACoach: Ramon Andersson
L8 Lawrence, IsaacSydney Northern BeachesNSW

Progress: Plan D2: 1..5->Semi-Final + 2 NF; Rest Eliminated