Grand Prix 1

Date: Fri 5th - Sun 7th December , 2014
Venue: West Lakes, SA
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Friday 5th December, 2014

Race 19. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 1
Start Time: 9:30 AM1000M
L1 O'Leary, PeterFairfieldVIC
L2 Campbell, JarradSunshine CoastQLD
L3 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L4 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLD
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Duffy, JyKawana WatersQLD
L7 Euers, PeterPaddleNSW DirectNSW
L8 Morrison, LukePaddleNSW DirectNSWCoach: Tim Jacobs
L9 Brewer, ToddIndian OceanWA

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 29. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 2
Start Time: 9:37 AM1000M
L1 Davey, LeeSwanWACoach: Ramon Andersson
L2 Gosling, LukePaddleNSW DirectNSW
L3 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L4 Bowker, DanielBayswaterWA
L5 Bain, BillSunshine CoastQLD
L6 ATHLETE UNKNOWN
L7 Fitzsimmons, RileyPaddleNSW DirectNSW
L8 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Nathan Luce
L9 Graf, ArnoldSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 39. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 3
Start Time: 9:44 AM1000M
L1 Hall, JoeyManly WarringahNSW
L2 collins, jeremyVarsity LakesQLD
L3 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L4 Ryan, ZacOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L5 Clear, JacobGold CoastQLD
L6 Tame, LachlanDirect MembersNSW
L7 Smith, ScottPaddleNSW DirectNSW
L8 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSA
L9 Moses, LukeSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 49. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 4
Start Time: 9:51 AM1000M
L1 Wroe, NicholasChampion LakesWA
L2 Lawrence, IsaacSydney Northern BeachesNSW
L3 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L4 Smith, DavidDirect MembersNSW
L5 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L6 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L7 Norton, TomTasmania CCTAS
L8 McTavish, SimonSydney Northern BeachesNSW
L9 Grycewicz, AaronWest LakesSACoach: Jim Murphy

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 58. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 9:58 AM1000M
L3 Bogatie, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea Woods
L4 Buckthorpe, LukePatterson LakesVIC
L5 Hutchinson, SamAvocaNSW
L6 Martin, ChrisPatterson LakesVIC
L7 Santarelli, ElliotChristian BrothersSACoach: Jim Murphy
L8 Cameron, NoahFairfieldVICCoach: Craig Pickett

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 68. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 10:05 AM1000M
L3 Boult, ChristopherDerwentTAS
L4 Grimwade, MatthewChristian BrothersSACoach: Krzysztof Lepianka
L5 Clark, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L6 James, OliverIvanhoe Northcote Canoe CVIC
L7 May, TomHoldfast BaySA

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 77. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 1
Start Time: 10:12 AM1000M
L2 Scott, MitchellTasmania CCTAS
L3 Kneebone-Ellis, JesseWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L4 Simons, MatthewSydney Northern BeachesNSW
L5 Hammond, JakobSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L6 Schmidt, AngusSydney Northern BeachesNSW
L7 Clarken, FergusWest LakesSACoach: Jim Murphy
L8 Davey, DylanDerwentTASCoach: Chris Blackaby

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 87. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 2
Start Time: 10:19 AM1000M
L3 Rugless, GeorgeWest LakesSA
L4 Grieve, LiamTasmania CCTASCoach: Stuart Paine
L5 Cunningham, FletcherAvocaNSWCoach: Matthew Jones
L6 Miller, RileyTasmania CCTAS
L7 Finlay, DillonEncounterSACoach: Marc Brehin
L8 Clarke, BrendanFairfieldVIC

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 924. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 1
Start Time: 10:29 AM500M
L2 Roberts, JaimeDirect MembersNSWCoach: Ramon Andersson
L3 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L4 George, PhoebeBayswaterWA
L5 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
L6 McArthur, CatHoldfast BaySA
L7 Godoy, DeandraSydney Northern BeachesNSW
L8 Peters, AmyMitta MittaNSW

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 1024. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 2
Start Time: 10:36 AM500M
L2 Walkington, NathaliePatterson LakesVICCoach: Craig Pickett
L3 Bryant, AllisonFar North CoastNSW
L4 Reynolds, ShannonBayswaterWA
L5 Nicholls, AlanaBayswaterWA
L6 Bull, AlyssaKawana WatersQLDCoach: Anna Wood
L7 Minogue, HannahPaddleNSW DirectNSW
L8 Massie, BriannaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 119. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:15 AM1000M
L1 Gosling, LukePaddleNSW DirectNSW
L2 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L3 Smith, DavidDirect MembersNSW
L4 Fitzsimmons, RileyPaddleNSW DirectNSW
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Clear, JacobGold CoastQLD
L7 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L8 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L9 Hall, JoeyManly WarringahNSW

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 129. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 11:22 AM1000M
L1 collins, jeremyVarsity LakesQLD
L2 Campbell, JarradSunshine CoastQLD
L3 Smith, ScottPaddleNSW DirectNSW
L4 Norton, TomTasmania CCTAS
L5 Bowker, DanielBayswaterWA
L6 Duffy, JyKawana WatersQLD
L7 Ryan, ZacOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L8 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L9 McTavish, SimonSydney Northern BeachesNSW

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 139. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 3
Start Time: 11:29 AM1000M
L1 Morrison, LukePaddleNSW DirectNSWCoach: Tim Jacobs
L2 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L3 Bain, BillSunshine CoastQLD
L4 Tame, LachlanDirect MembersNSW
L5 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L6 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLD
L7 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Nathan Luce
L8 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSA
L9 Euers, PeterPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 148. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:36 AM1000M
L2 Santarelli, ElliotChristian BrothersSACoach: Jim Murphy
L3 Grimwade, MatthewChristian BrothersSACoach: Krzysztof Lepianka
L4 Boult, ChristopherDerwentTAS
L5 Bogatie, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea Woods
L6 Buckthorpe, LukePatterson LakesVIC

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 157. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:43 AM1000M
L2 Kneebone-Ellis, JesseWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L3 Clarke, BrendanFairfieldVIC
L4 Finlay, DillonEncounterSACoach: Marc Brehin
L5 Scott, MitchellTasmania CCTAS
L6 Simons, MatthewSydney Northern BeachesNSW
L8 Clarken, FergusWest LakesSACoach: Jim Murphy

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 1678. PC MK1 1000 MC : Para Canoe Mens K1 1000m Open Multi-ClassFinal
Start Time: 11:50 AM1000M
L3 Sieders, ColinPenrith ValleyNSWCoach: Sam Norton
L4 McIntyre, MickWest LakesSA
L5 Pyne, GlennVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L6 Germein, SamWest LakesSA
L7 Ingram, BrockBayswaterWACoach: Guy Power
Race 1780. PC WK1 1000 MC : Para Canoe Womens K1 1000m Open Multi-ClassFinal
Start Time: 11:50 AM1000M
L1 Seipel, SusanneBrisbane CanoeingQLD
L2 Reynolds, AmandaPatterson LakesVICCoach: Steven Vegh
Race 1886. MC4 1000 : MENS C4 1000Final
Start Time: 11:50 AM1000M
L9 Bayliss, Jace
Clarken, Thomas
Tramaglino, Gabriel
Keogh, Benjamin
West Lakes
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
Race 1924. WK1 500 : Womens Open K1 500Semi-Final 1
Start Time: 12:10 PM500M
L1 Bryant, AllisonFar North CoastNSW
L2 George, PhoebeBayswaterWA
L3 Massie, BriannaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Minogue, HannahPaddleNSW DirectNSW
L5 Peters, AmyMitta MittaNSW
L6 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L7 Walkington, NathaliePatterson LakesVICCoach: Craig Pickett
L8 Godoy, DeandraSydney Northern BeachesNSW

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 2023. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 1
Start Time: 12:21 PM500M
L2 Dowling, CourtneyTasmania CCTAS
L3 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Burt-Poloai, CaitlinKawana WatersQLD
L5 Kidd, FrancescaOnkaparingaSA
L6 Jager, EmmaWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L7 Backen, RubyWest LakesSA
L8 Braggs, EmilyWest LakesSACoach: Matthew Goble
L9 Pope, SophieWest LakesSA

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 2123. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 2
Start Time: 12:28 PM500M
L2 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L3 Ryan, SoniaWest LakesSA
L4 Dober, KeilySydney Northern BeachesNSW
L5 Duncan, RachelPaddleNSW DirectNSW
L6 Bagnall, JaydeIllawarraNSWCoach: Terry Prosser
L7 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Craig Pickett
L8 Glasson, NikkiSouthside PaddlersNSW
L9 Ryan, RachelWest LakesSACoach: Matthew Goble

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 229. MK1 1000 : Mens Open K1 1000B Final
Start Time: 12:38 PM1000M
L1 Campbell, JarradSunshine CoastQLD
L2 Hall, JoeyManly WarringahNSW
L3 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L4 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSA
L5 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L6 Norton, TomTasmania CCTAS
L7 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L8 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L9 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Nathan Luce
Race 239. MK1 1000 : Mens Open K1 1000A Final
Start Time: 12:45 PM1000M
L1 Duffy, JyKawana WatersQLD
L2 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L3 Clear, JacobGold CoastQLD
L4 Bowker, DanielBayswaterWA
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Bain, BillSunshine CoastQLD
L7 Ryan, ZacOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L8 Fitzsimmons, RileyPaddleNSW DirectNSW
L9 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLD
Race 2423. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Semi-Final 1
Start Time: 2:00 PM500M
L1 Ryan, RachelWest LakesSACoach: Matthew Goble
L2 Dowling, CourtneyTasmania CCTAS
L3 Glasson, NikkiSouthside PaddlersNSW
L4 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Craig Pickett
L5 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L6 Jager, EmmaWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L7 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L8 Pope, SophieWest LakesSA
L9 Braggs, EmilyWest LakesSACoach: Matthew Goble

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 2512. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 1
Start Time: 2:10 PM1000M
L2 Bird, Steve
Brewer, Todd
Canning River
Indian Ocean
WA
WA
L3 McTavish, Simon
collins, jeremy
Sydney Northern Beaches
Varsity Lakes
NSW
QLD
L4 Smith, Scott
Bain, Bill
PaddleNSW Direct
Sunshine Coast
NSW
QLD
L5 Duffy, Jy
Wood, Jordan
Kawana Waters
Gold Coast
QLD
QLD
L6 Smith, David
Clear, Jacob
Direct Members
Gold Coast
NSW
QLD
L7 Ryan, Zac
Haniford, Luke
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
L8 Ellis, Jayden
Bulmer, Nicholas
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L9 Grycewicz, Aaron
Grimwade, Matthew
West Lakes
Christian Brothers
SA
SA
Coach: Jim Murphy

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 2612. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 2
Start Time: 2:17 PM1000M
L2 Euers, Peter
Campbell, Jarrad
PaddleNSW Direct
Sunshine Coast
NSW
QLD
L3 DeDai, Sean-Charles
Lohse, Sean
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
L4 McKitterick, Joel
Fitzsimmons, Riley
Currumbin Creek
PaddleNSW Direct
QLD
NSW
L5 Wallace, Kenny
Tame, Lachlan
Currumbin Creek
Direct Members
QLD
NSW
L6 Rypp, Glenn
Booth, Michael
Holdfast Bay
Currumbin Creek
SA
QLD
L7 Bowker, Daniel
Morrison, Luke
Bayswater
PaddleNSW Direct
WA
NSW
L8 Gosling, Luke
Hall, Joey
PaddleNSW Direct
Manly Warringah
NSW
NSW

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 2779. PC MV1 1000 MC : Para Canoe Mens V1 1000m Open Multi-ClassFinal
Start Time: 2:25 PM1000M
L5 Pyne, GlennVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L6 McGrath, CurtisVarsity LakesQLD
Race 2881. PC WV1 1000 MC : Para Canoe Womens V1 1000m Open Multi-ClassFinal
Start Time: 2:25 PM1000M
L1 Seipel, SusanneBrisbane CanoeingQLD
Race 2912. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Semi-Final 1
Start Time: 3:20 PM1000M
L1 Gosling, Luke
Hall, Joey
PaddleNSW Direct
Manly Warringah
NSW
NSW
L2 Ellis, Jayden
Bulmer, Nicholas
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L3 Bowker, Daniel
Morrison, Luke
Bayswater
PaddleNSW Direct
WA
NSW
L4 DeDai, Sean-Charles
Lohse, Sean
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
L5 Bird, Steve
Brewer, Todd
Canning River
Indian Ocean
WA
WA
L6 McTavish, Simon
collins, jeremy
Sydney Northern Beaches
Varsity Lakes
NSW
QLD
L7 Euers, Peter
Campbell, Jarrad
PaddleNSW Direct
Sunshine Coast
NSW
QLD
L8 Smith, Scott
Bain, Bill
PaddleNSW Direct
Sunshine Coast
NSW
QLD
L9 Grycewicz, Aaron
Grimwade, Matthew
West Lakes
Christian Brothers
SA
SA
Coach: Jim Murphy

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 3035. MK2 500 18 : Mens Under 18 K2 500Final
Start Time: 3:35 PM500M
L2 Lawrence, Isaac
Hutchinson, Sam
Sydney Northern Beaches
Avoca
NSW
NSW
L3 Boult, Christopher
Miller, Riley
Derwent
Tasmania CC
TAS
TAS
L4 Martin, Chris
Buckthorpe, Luke
Patterson Lakes
Patterson Lakes
VIC
VIC
L5 Bogatie, Michael
Clark, Hayden
Varsity Lakes
Varsity Lakes
QLD
QLD
Coach: Andrea Woods
L6 Cameron, Noah
James, Oliver
Fairfield
Ivanhoe Northcote Canoe C
VIC
VIC
Coaches: Craig Pickett, Cameron McMullan
L8 Santarelli, Elliot
May, Tom
Christian Brothers
Holdfast Bay
SA
SA
Coach: Jim Murphy
Race 3129. WK4 500 18 : Womens Under 18 K4 500Final
Start Time: 3:40 PM500M
L3 Silvester, Samantha
Dowling, Courtney
Bagnall, Jayde
Glasson, Nikki
Patterson Lakes
Tasmania CC
Illawarra
Southside Paddlers
VIC
TAS
NSW
NSW
L4 Ryan, Sonia
Ryan, Rachel
Braggs, Emily
Burt-Poloai, Caitlin
West Lakes
West Lakes
West Lakes
Kawana Waters
SA
SA
SA
QLD
Coach: Matthew Goble
L5 Kidd, Francesca
Backen, Ruby
Pope, Sophie
Jager, Emma
Onkaparinga
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
L6 Dober, Keily
Yeates, Hannah
Aves, Alex
Bagnall, Jayde
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Illawarra
NSW
NSW
NSW
NSW
L7 Makarushkina, Marsha
Tatlock, Hannah
Jager, Kate
Goldner, Kelsey
West Lakes
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
Race 3228. WK4 500 16 : Womens Under 16 K4 500Final
Start Time: 3:40 PM500M

CANCELLED
Race 3314. MK4 1000 18 : Mens Under 18 K4 1000Final
Start Time: 4:30 PM1000M
L3 Cameron, Noah
James, Oliver
Buckthorpe, Luke
Martin, Chris
Fairfield
Ivanhoe Northcote Canoe C
Patterson Lakes
Patterson Lakes
VIC
VIC
VIC
VIC
Race 3413. MK4 1000 16 : Mens Under 16 K4 1000Final
Start Time: 4:30 PM1000M
L4 Rugless, George
Finlay, Dillon
Kneebone-Ellis, Jesse
Clarken, Fergus
West Lakes
Encounter
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
L5 Clarke, Brendan
Hammond, Jakob
Schmidt, Angus
Simons, Matthew
Fairfield
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
VIC
NSW
NSW
NSW
L6 Scott, Mitchell
Grieve, Liam
Miller, Riley
Davey, Dylan
Tasmania CC
Tasmania CC
Tasmania CC
Derwent
TAS
TAS
TAS
TAS
Race 3515. MK4 1000 : Mens Open K4 1000Final
Start Time: 4:37 PM1000M
L2 Martin, Chris
Buckthorpe, Luke
Cameron, Noah
James, Oliver
Patterson Lakes
Patterson Lakes
Fairfield
Ivanhoe Northcote Canoe C
VIC
VIC
VIC
VIC
L3 Morrison, Luke
Bulmer, Nicholas
Smith, Scott
Haniford, Luke
PaddleNSW Direct
West Lakes
PaddleNSW Direct
Holdfast Bay
NSW
SA
NSW
SA
L4 Bowker, Daniel
Ryan, Zac
Rypp, Glenn
Booth, Michael
Bayswater
Onkaparinga
Holdfast Bay
Currumbin Creek
WA
SA
SA
QLD
L5 Smith, David
Wallace, Kenny
Clear, Jacob
Tame, Lachlan
Direct Members
Currumbin Creek
Gold Coast
Direct Members
NSW
QLD
QLD
NSW
L6 McKitterick, Joel
Wood, Jordan
Duffy, Jy
Fitzsimmons, Riley
Currumbin Creek
Gold Coast
Kawana Waters
PaddleNSW Direct
QLD
QLD
QLD
NSW
Coach: Anders Gustafsson
L7 Norton, Tom
Ellis, Jayden
Bain, Bill
DeDai, Sean-Charles
Tasmania CC
West Lakes
Sunshine Coast
West Lakes
TAS
SA
QLD
SA
L8 Lohse, Sean
Campbell, Jarrad
Hughes, Mitchell
Hall, Joey
Onkaparinga
Sunshine Coast
Southside Paddlers
Manly Warringah
SA
QLD
NSW
NSW