Canoe South Australian Sprint Championships

Date: Sat 8th - Sun 9th March , 2014
Venue: West Lakes, SA
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Saturday 8th March, 2014

Race 124. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 1
Start Time: 5:15 PM200M
L1 Bird, SteveCanning RiverWA
L2 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L3 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L4 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L5 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSA
L6 Daw, AlexHoldfast BaySA
L7 Phillips, JesseBayswaterWA
L8 Ryan, ZacDirect MembersNSW

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 224. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 2
Start Time: 5:20 PM200M
L2 Lee, JaredWest LakesSA
L3 Dews, LachlanHoldfast BaySA
L4 Brewer, ToddBayswaterWA
L5 Holmes, BrodieBayswaterWA
L6 Graham, AlexanderAscotWA
L7 Gallard, BenEncounterSACoach: Nathan Luce
L8 Symonds, TimEncounterSA

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 376. MK1 200 35+ : Mens Over 35 K1 200Heat 1
Start Time: 5:25 PM200M
L2 Maxwell, BennettHoldfast BaySA
L3 Moriarty, PeterHoldfast BaySA
L4 Hume, IanAdelaideSACoach: Jim Murphy
L5 Rypp, GeorgeHoldfast BaySA
L6 Readett, MarkWest LakesSA
L7 Brehin, MarcEncounterSA

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 476. MK1 200 35+ : Mens Over 35 K1 200Heat 2
Start Time: 5:30 PM200M
L2 Biggs, RodneyWest LakesSA
L3 Lee, RobertHoldfast BaySA
L4 Tucker, NickOnkaparingaSA
L5 Miklusica, DusanWest LakesSA
L6 Hayden, BarryHoldfast BaySA
L7 Gallard, MichaelEncounterSA

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 530. WK1 200 : Womens Open K1 200Final
Start Time: 5:35 PM200M
L1 Ryan, SoniaWest LakesSA
L2 Kidd, FrancescaOnkaparingaSA
L3 McArthur, CatDirect MembersNSW
L4 Roberts, JaimeBayswaterWA
L5 Nicholls, AlanaBayswaterWA
L6 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L7 Jager, EmmaWest LakesSA
L8 Loughry, LuluWest LakesSA
L9 Warwick, LilyOnkaparingaSA
L10 Hammond, NicoleHoldfast BaySA
Race 630. WK1 200 : Womens Open K1 200Heat 2
Start Time: 5:40 PM200M

CONSOLIDATED
Race 725. MK1 200 18 : Mens Under 18 K1 200Final
Start Time: 5:45 PM200M
L2 Kither, ChrisHoldfast BaySA
L3 Pond, NicholasBayswaterWA
L4 May, TomHoldfast BaySA
L5 Lohse, SeanDirect MembersNSW
L6 Grimwade, MatthewChristian BrothersSA
L7 Ellis, JaydenWest LakesSACoach: Kristof Khaut
Race 826. MK1 200 16 : Mens Under 16 K1 200Final
Start Time: 5:45 PM200M
L4 Bacchus, ReeceWest LakesSACoach: Jim Murphy
L5 Santarelli, ElliotChristian BrothersSA
L6 Clarke, HarveyOnkaparingaSACoach: Neil Thompson
Race 931. WK1 200 16 : Womens Under 16 K1 200Final
Start Time: 5:50 PM200M
L1 Ryan, RachelWest LakesSACoach: Jim Murphy
L2 Lovell, EvieWest LakesSA
L3 Tunn, IndiaAdelaideSACoach: Marc Brehin
L4 Backen, RubyWest LakesSA
L5 Braggs, EmilyWest LakesSACoach: Jim Murphy
L6 Pope, SophieWest LakesSACoach: Jim Murphy
L7 Makarushkina, MarshaWest LakesSACoach: Jim Murphy
L8 Goldner, KelseyWest LakesSACoach: Jim Murphy
Race 1027. MK1 200 14 : Mens Under 14 K1 200Final
Start Time: 5:55 PM200M
L3 Abberdan, RileyWest LakesSA
L4 Loughry, LincolnWest LakesSACoach: Matthew Loughry
L5 Pellegrino, VinceWest LakesSA
L6 Clarken, FergusWest LakesSACoach: Matthew Loughry
Race 1128. PC MK1 200 MC : Para Canoe Mens K1 200m Open Multi-ClassFinal
Start Time: 5:55 PM200M
L5 Germein, SamWest LakesSA
Race 1234. PC WV1 200 MC : Para Canoe Womens V1 200 Open Multi-ClassFinal
Start Time: 5:55 PM200M
L5 Sullivan, MelissaWest LakesSACoach: Fred Tanner
Race 1388. OR1 200 : Outrigger Single 200Final
Start Time: 5:55 PM200M
L4 Tanner, FredWest LakesSA
L5 Murphy, JimWest LakesSA
Race 1469. MC1 200 : Mens Open C1 200Final
Start Time: 6:00 PM200M
L2 French, RogerWest LakesSA
L3 Tramaglino, GabrielWest LakesSA
L4 Tanner, FredWest LakesSA
L5 Keogh, BenjaminWest LakesSA
L6 Kneebone-Ellis, CharlieWest LakesSACoach: Jim Murphy
L7 Bayliss, JaceWest LakesSA
L8 Clarken, ThomasWest LakesSA
Race 2555. WK2 200 : Womens Open K2 200Final
Start Time: 6:05 PM200M
L3 Kidd, Francesca
Loughry, Lulu
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L4 Ryan, Sonia
Warwick, Lily
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
Coach: Krzysztof Lepianka
L5 Nicholls, Alana
Roberts, Jaime
Bayswater
Bayswater
WA
WA
L6 Bulmer, Josephine
McArthur, Cat
West Lakes
Direct Members
SA
NSW
Race 1524. MK1 200 : Mens Open K1 200Final
Start Time: 6:15 PM200M
L1 Symonds, TimEncounterSA
L2 Gallard, BenEncounterSACoach: Nathan Luce
L3 Brewer, ToddBayswaterWA
L4 Phillips, JesseBayswaterWA
L5 Holmes, BrodieBayswaterWA
L6 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L7 Bird, SteveCanning RiverWA
L8 Ryan, ZacDirect MembersNSW
L9 Graham, AlexanderAscotWA
Race 1676. MK1 200 35+ : Mens Over 35 K1 200Final
Start Time: 6:20 PM200M
L1 Readett, MarkWest LakesSA
L2 Rypp, GeorgeHoldfast BaySA
L3 Hayden, BarryHoldfast BaySA
L4 Maxwell, BennettHoldfast BaySA
L5 Miklusica, DusanWest LakesSA
L6 Brehin, MarcEncounterSA
L7 Lee, RobertHoldfast BaySA
L8 Tucker, NickOnkaparingaSA
L9 Gallard, MichaelEncounterSA
Race 1844. MK2 200 18 : Mens Under 18 K2 200Final
Start Time: 6:30 PM200M
L4 Ellis, Jayden
Grimwade, Matthew
West Lakes
Christian Brothers
SA
SA
L5 Lohse, Sean
Pond, Nicholas
Direct Members
Bayswater
NSW
WA
L6 Kither, Chris
May, Tom
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
Race 1945. MK2 200 16 : Mens Under 16 K2 200Final
Start Time: 6:30 PM200M
L5 Santarelli, Elliot
Bacchus, Reece
Christian Brothers
West Lakes
SA
SA
Race 2057. WK2 200 16 : Womens Under 16 K2 200Final
Start Time: 6:35 PM200M
L4 Tunn, India
Makarushkina, Marsha
Adelaide
West Lakes
SA
SA
Coaches: Marc Brehin, Jim Murphy
L5 Pope, Sophie
Braggs, Emily
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Jim Murphy
L6 Ryan, Rachel
Backen, Ruby
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Jim Murphy
Race 2146. MK2 200 14 : Mens Under 14 K2 200Final
Start Time: 6:35 PM200M
L4 Loughry, Lincoln
Abberdan, Riley
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coaches: Matthew Loughry, Matthew Abberdan
L5 Clarken, Fergus
Murphy, Jim
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L6 Pellegrino, Vince
Clarken, Fergus
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Race 2272. MC2 200 : Mens Open C2 200Final
Start Time: 6:40 PM200M
L3 Keogh, Benjamin
Kneebone-Ellis, Charlie
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L4 Tramaglino, Gabriel
Clarken, Thomas
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L5 Stewart, Hugh
French, Roger
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Race 2379. MK2 200 35+ : Mens Over 35 K2 200Final
Start Time: 7:10 PM200M
L3 Gallard, Michael
Brehin, Marc
Encounter
Encounter
SA
SA
L4 Moriarty, Peter
Lee, Robert
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
L5 Miklusica, Dusan
Rypp, George
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
L6 Hayden, Barry
Maxwell, Bennett
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
L7 Heard, Ian
Biggs, Rodney
Northern Districts Canoe
West Lakes
SA
SA
Coach: Ian Heard
Race 2443. MK2 200 : Mens Open K2 200Final
Start Time: 7:15 PM200M
L1 Ryan, Zac
Haniford, Luke
Direct Members
Holdfast Bay
NSW
SA
L2 Lee, Jared
Daw, Alex
West Lakes
Holdfast Bay
SA
SA
L3 Ellis, Jayden
Symonds, Tim
West Lakes
Encounter
SA
SA
Coach: Nathan Luce
L4 Holmes, Brodie
Brewer, Todd
Bayswater
Bayswater
WA
WA
L5 Phillips, Jesse
Bird, Steve
Bayswater
Canning River
WA
WA
L6 Rypp, Glenn
Gallard, Ben
Holdfast Bay
Encounter
SA
SA
L7 Pond, Nicholas
Graham, Alexander
Bayswater
Ascot
WA
WA
L8 Bulmer, Nicholas
DeDai, Sean-Charles
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Race 2656. WK2 200 18 : Womens Under 18 K2 200Final
Start Time: 7:20 PM200M
L4 Kidd, Francesca
Loughry, Lulu
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L5 Jager, Emma
Bulmer, Josephine
West Lakes
West Lakes
SA
SA