2014 National Sprint Championships

Date: Wed 26th - Sun 30th March , 2014
Venue: West Lakes, SA
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Wednesday 26th March, 2014

Race 15. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 1
Start Time: 8:30 AM1000M
L2 Schott, BrodiePaddleNSW DirectNSW
L3 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSA
L4 Ryan, ZacOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L5 Stewart, MurrayDirect MembersNSW
L6 Wallace, KennyCurrumbin CreekQLD
L7 Norton, TomTasmania CCTAS
L8 Lee, JaredWest LakesSA
L9 Gold, AlexSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan D: 1..7->Semi-Final + 1 NF; Rest Eliminated
Race 25. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 2
Start Time: 8:37 AM1000M
L2 Tutaka-George, AndreCook IslandsCOK
L3 Campbell, JarradPatterson LakesVIC
L4 Smith, DavidDirect MembersNSW
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Tame, LachlanDirect MembersNSWCoach: Lachlan Tame
L7 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L8 Wroe, NicholasChampion LakesWACoach: Guy Power
L9 Grycewicz, AaronWest LakesSA

Progress: Plan D: 1..7->Semi-Final + 1 NF; Rest Eliminated
Race 35. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 3
Start Time: 8:44 AM1000M
L2 Fidge, JontyBayswaterWACoach: Guy Power
L3 Gosling, LukeAustraliaAUS
L4 Euers, PeterAustraliaAUS
L5 Bain, BillSunshine CoastQLDCoach: Anders Gustafsson
L6 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L7 Porter, JamesSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L8 Rice, BrendanIndian OceanWA

Progress: Plan D: 1..7->Semi-Final + 1 NF; Rest Eliminated
Race 45. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 4
Start Time: 8:51 AM1000M
L2 Bates, PaulPaddleNSW DirectNSW
L3 Sloss, DaneGold CoastQLD
L4 Smith, ScottAustraliaAUS
L5 Clear, JacobGold CoastQLD
L6 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLDCoach: Anders Gustafsson
L7 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L8 Nyholm, EmilDirect MembersNSW

Progress: Plan D: 1..7->Semi-Final + 1 NF; Rest Eliminated
Race 55. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 5
Start Time: 8:58 AM1000M
L2 Davey, LeeSwanWACoach: Ramon Andersson
L3 Hedditch, TomMercantileVICCoach: Craig Pickett
L4 Smith, TateGold CoastQLD
L5 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L6 Bowker, DanielBayswaterWA
L7 Murphy, AaronGold CoastQLD
L8 Paroz, RyanDirect MembersNSWCoach: Clint Robinson
L9 Wheatley, AndrewKawana WatersQLD

Progress: Plan D: 1..7->Semi-Final + 1 NF; Rest Eliminated
Race 612. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Heat 1
Start Time: 9:05 AM1000M
L3 Osborn, Daniel
Osborn, Shaun
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
Coach: Ches Suska
L4 Newell, Jayden
ATHLETE UNKNOWN
Sunshine Coast
QLD
Coach: Chris Alagich
L5 Duffy, Jy
Fitzsimmons, Riley
Kawana Waters
Australia
QLD
AUS
L6 McTavish, Simon
Lawrence, Isaac
Australia
Sydney Northern Beaches
AUS
NSW
L7 Hutchinson, Sam
Harris, Ben
Australia
Ascot
AUS
WA
Coach: Guy Power
L8 Doherty, Ben
Rubock, Brad
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
Coaches: Jeremy Norton, Jeremy Norton

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 712. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Heat 2
Start Time: 9:12 AM1000M
L3 Grimwade, Matthew
Ryan, Daniel
Christian Brothers
West Lakes
SA
SA
Coaches: Jim Murphy, Krzysztof Lepianka
L4 Graham, Alexander
Ringrose, Jorden
Ascot
Bayswater
WA
WA
Coaches: Guy Power, Ramon Andersson
L5 Duggan, Alexander
Ellis, Jayden
Tasmania CC
West Lakes
TAS
SA
Coaches: Nathan Luce, Jeremy Norton
L6 Lohse, Sean
Pond, Nicholas
Onkaparinga
Bayswater
SA
WA
L7 Hammond, Thomas
Yeates, Josh
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L8 Cooper, Hayden
Thompson, Michael
Varsity Lakes
Varsity Lakes
QLD
QLD
Coach: Andrea King

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 83. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 1
Start Time: 9:19 AM1000M
L1 Bacchus, ReeceWest LakesSACoach: Jim Murphy
L2 Buckthorpe, LukePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L3 Cameron, NoahFairfieldVIC
L4 Morton, LukeBayswaterWACoach: Guy Power
L5 Ashby, ZaccharyAscotWACoach: Andrew Hayden
L6 Schmidt, AngusAustraliaAUSCoach: Christian Bass
L7 Santarelli, ElliotChristian BrothersSA
L8 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L9 Hammond, JakobSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 93. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 2
Start Time: 9:26 AM1000M
L1 Bates, SaxWest LakesSA
L2 Shingles, AlexanderSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L3 James, OliverIvanhoe Northcote Canoe CVIC
L4 Leach, JaredChampion LakesWA
L5 Digney, TobyAscotWACoach: Andrew Hayden
L6 Baker, JackBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L7 Grieve, TiagoCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L8 Clarke, HarveyOnkaparingaSACoach: Neil Thomson
L9 Miller, RileyTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 103. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 3
Start Time: 9:33 AM1000M
L2 Donato, MickSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L3 Buhk, ConnorKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Bushby, CalebChampion LakesWACoach: Andrew Hayden
L5 Bond, ChrisAscotWACoach: Andrew Hayden
L6 Carbone, AnthonyBayswaterWACoach: Guy Power
L7 Cunningham, FletcherDirect MembersNSWCoach: Lachlan Tame
L8 Martin, ChrisPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L9 Bogatie, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1191. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 1
Start Time: 9:40 AM500M
L2 Roberts, JaimeBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L3 Howcroft, CocoSunshine CoastQLDCoach: Clint Robinson
L4 Davis, HannahHoldfast BaySACoach: Nathan Luce
L5 Flood, NaomiManly WarringahNSWCoach: Anna Wood
L6 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
L7 Higgins, StaceySunshine CoastQLD
L8 Bryant, AllisonAustraliaAUS

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1291. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 2
Start Time: 9:45 AM500M
L2 Roadley, BreaYarrawonga MulwalaVIC
L3 Ahrens, MarlenaMercantileVICCoach: Craig Pickett
L4 Mann, RebeccaBendigoVICCoach: Julie Jenkinson
L5 Brigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW
L6 Nicholls, AlanaBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L7 Reynolds, ShannonBayswaterWA
L8 Peters, AmyMitta MittaNSWCoach: Anna Wood

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1391. WK1 500 : Womens Open K1 500Heat 3
Start Time: 9:50 AM500M
L3 Minogue, HannahPaddleNSW DirectNSW
L4 Bull, AlyssaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L5 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLD
L6 McArthur, CatHoldfast BaySACoach: Nathan Luce
L7 Godoy, DeandraSydney Northern BeachesNSWCoach: Tim Jacobs
L8 Martin, Jaymee-LeeCanning RiverWA

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1490. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 1
Start Time: 9:55 AM500M
L2 Dowling, CourtneyTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L3 Stevenson, MatildaBrothersQLD
L4 Jager, EmmaWest LakesSA
L5 Gilliman, CaitlinSunshine CoastQLD
L6 Massie, BriannaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Basson, TanielleAustraliaAUS
L8 Douglass, EmmaPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1590. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 2
Start Time: 10:00 AM500M
L2 Partington, JenniferWest LakesSA
L3 Dober, KeilySydney Northern BeachesNSW
L4 Whinray, KaylaYarrawonga MulwalaVICCoach: Julie Jenkinson
L5 Kidd, FrancescaOnkaparingaSACoach: Krzysztof Lepianka
L6 Duncan, RachelPaddleNSW DirectNSW
L7 Walkington, NathaliePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L8 Ryan, SoniaWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1690. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Heat 3
Start Time: 10:05 AM500M
L2 Collett, EmilySydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L3 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L4 Rosskelly, JessicaAustraliaAUS
L5 Bulmer, JosephineWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L6 Sterry, ChloeCurrumbin CreekQLD
L7 Loughry, LuluWest LakesSA
L8 Steinepreis, YaleAscotWA

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1789. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Heat 1
Start Time: 10:10 AM500M
L2 Backen, RubyWest LakesSA
L3 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Reid, BreannaPaddleNSW DirectNSWCoach: Terry Prosser
L5 Tunn, IndiaAdelaideSACoach: Marc Brehin
L6 Blanch, ErinCurrumbin CreekQLDCoach: Sharon Kyme
L7 Bagnall, JaydePaddleNSW DirectNSWCoach: Terry Prosser
L8 Makarushkina, MarshaWest LakesSACoach: Jim Murphy
L9 Spurrier, PhoebeWest LakesSACoach: Jim Murphy

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1889. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Heat 2
Start Time: 10:15 AM500M
L2 Tatlock, HannahWest LakesSA
L3 Munro, BrittanySydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Green, CaitlinPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff
L5 Armenti, TylerAscotWACoach: Peter Martin
L6 Trdin, KateDerwentTASCoach: Chris Blackaby
L7 O'Neill, SiarnSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L8 Pope, SophieWest LakesSACoach: Jim Murphy
L9 Lovell, EvieWest LakesSA

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 1989. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Heat 3
Start Time: 10:20 AM500M
L2 Ryan, RachelWest LakesSACoach: Jim Murphy
L3 Gill, IsabellaVarsity LakesQLD
L4 O'Brien, DemiAscotWA
L5 Carbone, MoniqueBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L6 Burt-Poloai, CaitlinKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSW
L8 Braggs, EmilyWest LakesSA
L9 Goldner, KelseyWest LakesSACoach: Jim Murphy

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 205. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 10:35 AM1000M
L1 Tutaka-George, AndreCook IslandsCOK
L2 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSA
L3 Smith, ScottAustraliaAUS
L4 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L5 Wallace, KennyCurrumbin CreekQLD
L6 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLDCoach: Anders Gustafsson
L7 Campbell, JarradPatterson LakesVIC
L8 Euers, PeterAustraliaAUS
L9 Davey, LeeSwanWACoach: Ramon Andersson

Progress: Plan D: 1,2->FA+1F3; 3,4->FB+2F5; 5,6->FC+3NF
Race 215. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 10:42 AM1000M
L1 Fidge, JontyBayswaterWACoach: Guy Power
L2 Wroe, NicholasChampion LakesWACoach: Guy Power
L3 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L4 Smith, TateGold CoastQLD
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Stewart, MurrayDirect MembersNSW
L7 Rice, BrendanIndian OceanWA
L8 Paroz, RyanDirect MembersNSWCoach: Clint Robinson
L9 Bates, PaulPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan D: 1,2->FA+1F3; 3,4->FB+2F5; 5,6->FC+3NF
Race 225. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 3
Start Time: 10:49 AM1000M
L1 Nyholm, EmilDirect MembersNSW
L2 Hedditch, TomMercantileVICCoach: Craig Pickett
L3 Porter, JamesSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 Smith, DavidDirect MembersNSW
L5 Bain, BillSunshine CoastQLDCoach: Anders Gustafsson
L6 Ryan, ZacOnkaparingaSACoach: Nathan Luce
L7 Murphy, AaronGold CoastQLD
L8 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L9 Lee, JaredWest LakesSA

Progress: Plan D: 1,2->FA+1F3; 3,4->FB+2F5; 5,6->FC+3NF
Race 235. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 4
Start Time: 10:56 AM1000M
L1 Schott, BrodiePaddleNSW DirectNSW
L2 Sloss, DaneGold CoastQLD
L3 Bowker, DanielBayswaterWA
L4 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L5 Clear, JacobGold CoastQLD
L6 Tame, LachlanDirect MembersNSWCoach: Lachlan Tame
L7 Norton, TomTasmania CCTAS
L8 Gosling, LukeAustraliaAUS
L9 Wheatley, AndrewKawana WatersQLD

Progress: Plan D: 1,2->FA+1F3; 3,4->FB+2F5; 5,6->FC+3NF
Race 24217. PC MK1 500 MC : Para Canoe Mens K1 500m Open Multi-ClassDirect Final
Start Time: 11:03 AM500M
L1 Bond, TonyEchuca MoamaVIC
L2 Nipperess, PeterVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L3 Stiles, AndrewVarsity LakesQLD
L4 Parry, DavidSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
L5 Germein, SamWest LakesSA
L6 Pyne, GlennVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L7 Bailey, PaulVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L8 Sieders, ColinPenrith ValleyNSWCoach: Sam Norton
L9 Ingram, BrockBayswaterWA
Race 25221. PC WK1 500 MC : Para Canoe Womens K1 500m Open Multi-ClassDirect Final
Start Time: 11:08 AM500M
L2 Sullivan, MelissaWest LakesSA
L3 Reynolds, AmandaSherbrookeVICCoach: Steven Vegh
L5 Baker, ErinVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L6 Seipel, SusanneBrisbane CanoeingQLD
L8 Mallory, KathyChampion LakesWACoach: Taitiarna Brown
Race 2691. WK1 500 : Womens Open K1 500Semi-Final 1
Start Time: 11:13 AM500M
L1 Howcroft, CocoSunshine CoastQLDCoach: Clint Robinson
L2 Reynolds, ShannonBayswaterWA
L3 Bull, AlyssaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Peters, AmyMitta MittaNSWCoach: Anna Wood
L5 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
L6 McArthur, CatHoldfast BaySACoach: Nathan Luce
L7 Roberts, JaimeBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L8 Godoy, DeandraSydney Northern BeachesNSWCoach: Tim Jacobs
L9 Roadley, BreaYarrawonga MulwalaVIC

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 2791. WK1 500 : Womens Open K1 500Semi-Final 2
Start Time: 11:18 AM500M
L1 Bryant, AllisonAustraliaAUS
L2 Martin, Jaymee-LeeCanning RiverWA
L3 Mann, RebeccaBendigoVICCoach: Julie Jenkinson
L4 Minogue, HannahPaddleNSW DirectNSW
L5 Brigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSW
L6 Davis, HannahHoldfast BaySACoach: Nathan Luce
L7 Higgins, StaceySunshine CoastQLD
L8 Ahrens, MarlenaMercantileVICCoach: Craig Pickett

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 2812. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:23 AM1000M
L3 Grimwade, Matthew
Ryan, Daniel
Christian Brothers
West Lakes
SA
SA
Coaches: Jim Murphy, Krzysztof Lepianka
L4 Graham, Alexander
Ringrose, Jorden
Ascot
Bayswater
WA
WA
Coaches: Guy Power, Ramon Andersson
L5 Hutchinson, Sam
Harris, Ben
Australia
Ascot
AUS
WA
Coach: Guy Power
L6 Doherty, Ben
Rubock, Brad
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
Coaches: Jeremy Norton, Jeremy Norton
L7 Cooper, Hayden
Thompson, Michael
Varsity Lakes
Varsity Lakes
QLD
QLD
Coach: Andrea King

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 293. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:30 AM1000M
L1 Buckthorpe, LukePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L2 Miller, RileyTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L3 Cunningham, FletcherDirect MembersNSWCoach: Lachlan Tame
L4 Bates, SaxWest LakesSA
L5 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Carbone, AnthonyBayswaterWACoach: Guy Power
L7 Hammond, JakobSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L8 Donato, MickSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L9 Baker, JackBayswaterWACoach: Andrew Hayden

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 303. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 11:37 AM1000M
L1 Santarelli, ElliotChristian BrothersSA
L2 Bogatie, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L3 Shingles, AlexanderSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 Buhk, ConnorKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L5 Digney, TobyAscotWACoach: Andrew Hayden
L6 Morton, LukeBayswaterWACoach: Guy Power
L7 Schmidt, AngusAustraliaAUSCoach: Christian Bass
L8 Clarke, HarveyOnkaparingaSACoach: Neil Thomson
L9 Bond, ChrisAscotWACoach: Andrew Hayden

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 31219. PC MV1 500 MC : Para Canoe Mens V1 500m Open Multi-ClassDirect Final
Start Time: 11:55 AM500M
L2 Keyes, PhilManly WarringahNSW
L3 Bond, TonyEchuca MoamaVIC
L5 McGrath, CurtisVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L6 Pyne, GlennVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
Race 32222. PC WV1 500 MC : Para Canoe Womens V1 500m Open Multi-ClassDirect Final
Start Time: 12:00 PM500M
L2 Sullivan, MelissaWest LakesSA
L4 Seipel, SusanneBrisbane CanoeingQLD
L5 Kennedy, KaraCurrumbin CreekQLD
Race 332. MK1 1000 14 : Mens Under 14 K1 1000Heat 1
Start Time: 12:05 PM1000M
L3 Kneebone-Ellis, JesseWest LakesSA
L4 Teen, WilliamBrothersQLDCoach: Kevin Crisp
L5 Buytels, KyeAscotWA
L6 Jones, SeanBendigoVICCoach: Cameron McMullan
L7 Brodhurst-Hill, CarterCurrumbin CreekQLDCoach: Sharon Kyme
L8 Bicknell, JackWynnum RedlandsQLD

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 342. MK1 1000 14 : Mens Under 14 K1 1000Heat 2
Start Time: 12:12 PM1000M
L3 Clarken, FergusWest LakesSA
L4 Cox, JamieCurrumbin CreekQLD
L5 Smee, DylanBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L6 Cunningham, ClaytonBrisbane CanoeingQLD
L7 Simons, MatthewSydney Northern BeachesNSW

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 354. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 12:19 PM1000M
L2 Ringrose, JordenBayswaterWACoach: Guy Power
L3 Harris, BenAscotWACoach: Guy Power
L4 Duggan, AlexanderTasmania CCTAS
L5 Duffy, JyKawana WatersQLD
L6 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Krzysztof Lepianka
L7 Hutchinson, SamAustraliaAUS
L8 Osborn, ShaunPaddleNSW DirectNSW
L9 Cooper, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Andrea King

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 364. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 12:26 PM1000M
L2 Grimwade, MatthewChristian BrothersSA
L3 Ryan, DanielWest LakesSA
L4 Newell, JaydenSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 Fitzsimmons, RileyAustraliaAUS
L6 Ellis, JaydenWest LakesSA
L7 Clark, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L8 Osborn, DanielPaddleNSW DirectNSW
L9 Rubock, BradTasmania CCTAS

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 374. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 3
Start Time: 12:33 PM1000M
L1 Pond, NicholasBayswaterWA
L2 May, TomHoldfast BaySA
L3 Doherty, BenTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L4 Lawrence, IsaacAustraliaAUSCoach: Christine Duff
L5 Graham, AlexanderAscotWACoach: Ramon Andersson
L6 McTavish, SimonAustraliaAUSCoach: Christine Duff
L7 Hammond, ThomasSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L8 McTigue, SamChampion LakesWACoach: Guy Power
L9 Thompson, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 3811. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Heat 1
Start Time: 12:40 PM1000M
L3 Shingles, Alexander
Donato, Mick
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L4 Miller, Riley
Bogatie, Michael
Tasmania CC
Varsity Lakes
TAS
QLD
Coach: Andrea King
L5 Bond, Chris
Digney, Toby
Ascot
Ascot
WA
WA
Coaches: Andrew Hayden, Guy Power
L6 Morton, Luke
Carbone, Anthony
Bayswater
Bayswater
WA
WA
Coach: Guy Power
L7 Buhk, Connor
Jones-Rew, Joshua
Kawana Waters
Kawana Waters
QLD
QLD
Coach: Shane Dalziel
L8 James, Oliver
Bacchus, Reece
Ivanhoe Northcote Canoe C
West Lakes
VIC
SA

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 3911. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Heat 2
Start Time: 12:47 PM1000M
L3 Schmidt, Angus
Hammond, Jakob
Australia
Sydney Northern Beaches
AUS
NSW
Coach: Christine Duff
L4 Cunningham, Fletcher
Cameron, Noah
Direct Members
Fairfield
NSW
VIC
Coach: Lachlan Tame
L5 Buytels, Kye
Bushby, Caleb
Ascot
Champion Lakes
WA
WA
Coaches: Andrew Hayden, Peter Martin
L6 Baker, Jack
Ashby, Zacchary
Bayswater
Ascot
WA
WA
Coach: Andrew Hayden
L7 Buckthorpe, Luke
Martin, Chris
Patterson Lakes
Patterson Lakes
VIC
VIC
Coach: Peter Gargiulo
L8 Bates, Sax
Clarke, Harvey
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 4090. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Semi-Final 1
Start Time: 12:54 PM500M
L1 Douglass, EmmaPaddleNSW DirectNSW
L2 Dober, KeilySydney Northern BeachesNSW
L3 Rosskelly, JessicaAustraliaAUS
L4 Kidd, FrancescaOnkaparingaSACoach: Krzysztof Lepianka
L5 Massie, BriannaKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Steinepreis, YaleAscotWA
L7 Jager, EmmaWest LakesSA
L8 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L9 Partington, JenniferWest LakesSA

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 4190. WK1 500 18 : Womens Under 18 K1 500Semi-Final 2
Start Time: 12:59 PM500M
L1 Dowling, CourtneyTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L2 Loughry, LuluWest LakesSA
L3 Walkington, NathaliePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L4 Sterry, ChloeCurrumbin CreekQLD
L5 Whinray, KaylaYarrawonga MulwalaVICCoach: Julie Jenkinson
L6 Basson, TanielleAustraliaAUS
L7 Stevenson, MatildaBrothersQLD
L8 Ryan, SoniaWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L9 Collett, EmilySydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 4289. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Semi-Final 1
Start Time: 1:04 PM500M
L1 Tunn, IndiaAdelaideSACoach: Marc Brehin
L2 Pope, SophieWest LakesSACoach: Jim Murphy
L3 Gill, IsabellaVarsity LakesQLD
L4 Tatlock, HannahWest LakesSA
L5 Backen, RubyWest LakesSA
L6 Braggs, EmilyWest LakesSA
L7 Blanch, ErinCurrumbin CreekQLDCoach: Sharon Kyme
L8 Ryan, RachelWest LakesSACoach: Jim Murphy
L9 Green, CaitlinPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 4389. WK1 500 16 : Womens Under 16 K1 500Semi-Final 2
Start Time: 1:09 PM500M
L1 Spurrier, PhoebeWest LakesSACoach: Jim Murphy
L2 Aves, AlexSydney Northern BeachesNSW
L3 Munro, BrittanySydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Carbone, MoniqueBayswaterWACoach: Andrew Hayden
L5 Trdin, KateDerwentTASCoach: Chris Blackaby
L6 Yeates, HannahSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L7 Makarushkina, MarshaWest LakesSACoach: Jim Murphy
L8 Armenti, TylerAscotWACoach: Peter Martin
L9 O'Brien, DemiAscotWA

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 4413. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 1
Start Time: 1:14 PM1000M
L1 McKitterick, Joel
Booth, Michael
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
L2 Holmes, Brodie
Brewer, Todd
Bayswater
Bayswater
WA
WA
L3 Hughes, Mitchell
Campbell, Jarrad
Southside Paddlers
Patterson Lakes
NSW
VIC
L4 Smith, Tate
Bowker, Daniel
Gold Coast
Bayswater
QLD
WA
L5 Stewart, Murray
Clear, Jacob
Direct Members
Gold Coast
NSW
QLD
L6 Rypp, Glenn
Wood, Jordan
Holdfast Bay
Gold Coast
SA
QLD
L7 Ryan, Zac
Haniford, Luke
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
L8 McAleenan, Kurt
Porter, James
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coach: Chris Alagich
L9 Bates, Paul
Gold, Alex
PaddleNSW Direct
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 4513. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 2
Start Time: 1:21 PM1000M
L2 Gosling, Luke
Schott, Brodie
Australia
PaddleNSW Direct
AUS
NSW
L3 Rice, Brendan
Norton, Tom
Indian Ocean
Tasmania CC
WA
TAS
L4 Smith, Scott
Euers, Peter
PaddleNSW Direct
Australia
NSW
AUS
L5 Bain, Bill
ATHLETE UNKNOWN
Sunshine Coast
QLD
Coach: Anders Gustafsson
L6 Smith, David
Wallace, Kenny
Direct Members
Currumbin Creek
NSW
QLD
L7 Bulmer, Nicholas
DeDai, Sean-Charles
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L8 Hedditch, Tom
Nyholm, Emil
Mercantile
Direct Members
VIC
NSW
Coach: Craig Pickett
L9 Murphy, Aaron
Sloss, Dane
Gold Coast
Gold Coast
QLD
QLD

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 464. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 1:28 PM1000M
L1 Hutchinson, SamAustraliaAUS
L2 Ryan, DanielWest LakesSA
L3 Hammond, ThomasSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Newell, JaydenSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 Lohse, SeanOnkaparingaSACoach: Krzysztof Lepianka
L6 Pond, NicholasBayswaterWA
L7 Ringrose, JordenBayswaterWACoach: Guy Power
L8 Thompson, MichaelVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L9 Grimwade, MatthewChristian BrothersSA

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 474. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 1:35 PM1000M
L1 Harris, BenAscotWACoach: Guy Power
L2 Graham, AlexanderAscotWACoach: Ramon Andersson
L3 Clark, HaydenVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L4 Lawrence, IsaacAustraliaAUSCoach: Christine Duff
L5 Ellis, JaydenWest LakesSA
L6 Duggan, AlexanderTasmania CCTAS
L7 Osborn, ShaunPaddleNSW DirectNSW
L8 Osborn, DanielPaddleNSW DirectNSW
L9 Doherty, BenTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 4811. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Semi-Final 1
Start Time: 1:42 PM1000M
L2 Miller, Riley
Bogatie, Michael
Tasmania CC
Varsity Lakes
TAS
QLD
Coach: Andrea King
L3 Bates, Sax
Clarke, Harvey
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
L4 Buytels, Kye
Bushby, Caleb
Ascot
Champion Lakes
WA
WA
Coaches: Andrew Hayden, Peter Martin
L5 Shingles, Alexander
Donato, Mick
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L6 Bond, Chris
Digney, Toby
Ascot
Ascot
WA
WA
Coaches: Andrew Hayden, Guy Power
L7 Baker, Jack
Ashby, Zacchary
Bayswater
Ascot
WA
WA
Coach: Andrew Hayden

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 4998. WK2 500 18 : Womens Under 18 K2 500Heat 1
Start Time: 1:49 PM500M
L3 Silvester, Samantha
Steinepreis, Yale
Patterson Lakes
Ascot
VIC
WA
Coach: Peter Gargiulo
L4 Jager, Emma
Loughry, Lulu
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L5 Kidd, Francesca
Bulmer, Josephine
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
Coach: Krzysztof Lepianka
L6 Whinray, Kayla
Sterry, Chloe
Yarrawonga Mulwala
Currumbin Creek
VIC
QLD
L7 Dober, Keily
Stevenson, Matilda
Sydney Northern Beaches
Brothers
NSW
QLD

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 5098. WK2 500 18 : Womens Under 18 K2 500Heat 2
Start Time: 1:54 PM500M
L3 Collett, Emily
Dowling, Courtney
Sydney Northern Beaches
Tasmania CC
NSW
TAS
L4 Douglass, Emma
Rosskelly, Jessica
PaddleNSW Direct
Australia
NSW
AUS
L5 Gilliman, Caitlin
Massie, Brianna
Sunshine Coast
Kawana Waters
QLD
QLD
Coaches: Shane Dalziel, Chris Alagich
L6 Basson, Tanielle
Duncan, Rachel
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L7 Ryan, Sonia
Walkington, Nathalie
West Lakes
Patterson Lakes
SA
VIC
Coach: Peter Gargiulo

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 5197. WK2 500 16 : Womens Under 16 K2 500Heat 1
Start Time: 2:59 PM500M
L2 Spurrier, Phoebe
Lovell, Evie
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L3 Munro, Brittany
Carbone, Monique
Sydney Northern Beaches
Bayswater
NSW
WA
Coaches: Christine Duff, Andrew Hayden
L4 Pope, Sophie
Braggs, Emily
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Jim Murphy
L5 Burt-Poloai, Caitlin
O'Neill, Siarn
Kawana Waters
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coaches: Shane Dalziel, Chris Alagich
L6 Ryan, Rachel
Backen, Ruby
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Jim Murphy
L7 Watmough, Claudia
Gill, Isabella
Varsity Lakes
Varsity Lakes
QLD
QLD
Coaches: Andrea King, Andrea King
L8 Tatlock, Hannah
Goldner, Kelsey
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Jim Murphy

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 5297. WK2 500 16 : Womens Under 16 K2 500Heat 2
Start Time: 3:04 PM500M
L3 Makarushkina, Marsha
Tunn, India
West Lakes
Adelaide
SA
SA
Coaches: Jim Murphy, Marc Brehin
L4 O'Brien, Demi
Blanch, Erin
Ascot
Currumbin Creek
WA
QLD
L5 Yeates, Hannah
Aves, Alex
Sydney Northern Beaches
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L6 Bagnall, Jayde
Reid, Breanna
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L7 Trdin, Kate
Green, Caitlin
Derwent
PaddleNSW Direct
TAS
NSW
Coaches: Chris Blackaby, Christine Duff
L8 Armenti, Tyler
Armenti, River
Ascot
Ascot
WA
WA
Coach: Peter Martin

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 5320. MK4 1000 : Mens Open K4 1000Direct Final
Start Time: 3:30 PM1000M
L3 Schott, Darren
Bates, Paul
Paroz, Ryan
Gold, Alex
PaddleNSW Direct
PaddleNSW Direct
Direct Members
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
NSW
NSW
L4 Booth, Michael
Ryan, Zac
Rypp, Glenn
McKitterick, Joel
Currumbin Creek
Onkaparinga
Holdfast Bay
Currumbin Creek
QLD
SA
SA
QLD
Coach: Tim Jacobs
L5 Bain, Bill
Duffy, Jy
Bowker, Daniel
Wood, Jordan
Sunshine Coast
Kawana Waters
Bayswater
Gold Coast
QLD
QLD
WA
QLD
L6 Smith, Tate
Smith, David
Stewart, Murray
Clear, Jacob
Gold Coast
Direct Members
Direct Members
Gold Coast
QLD
NSW
NSW
QLD
L7 Bulmer, Nicholas
Rice, Brendan
DeDai, Sean-Charles
Symonds, Tim
West Lakes
Indian Ocean
West Lakes
Encounter
SA
WA
SA
SA