Grand Prix 1

Fri 6th - Sun 8th December 
West Lakes, SA
Lane Draw
Options:  Select Day:     Show
Friday 6th December, 2013

Race 19. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 1
Start Time: 8:30 AM1000 M
L1 Direct Members Ryan Paroz, Coach: Clint Robinson
L2 Kawana Waters Neil Gardner, Coach: Clint Robinson
L3 Tasmania CC Tom Norton, Coach: Jeremy Norton
L4 Direct Members Zac Ryan, Coach: Nathan Luce
L5 Bayswater Daniel Bowker
L6 Holdfast Bay Glenn Rypp
L7 West Lakes Nicholas Bulmer, Coach: Nathan Luce
L8 Australia Robert McIntyre, Coach: Lachlan Tame
L9 Gold Coast Dane Sloss

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 29. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 2
Start Time: 8:37 AM1000 M
L1 Southside Paddlers Arnold Graf, Coach: Brian Trouville
L2 West Lakes Jared Lee
L3 Currumbin Creek Michael Booth
L4 PaddleNSW Direct Scott Smith
L5 Sunshine Coast Bill Bain
L6 Holdfast Bay Luke Haniford
L7 Sydney Northern Beaches Peter Euers, Coach: Tim Jacobs
L8 West Lakes Sean-Charles DeDai, Coach: Nathan Luce
L9 Direct Members Lachlan Tame

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 39. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 3
Start Time: 8:44 AM1000 M
L1 Sunshine Coast James Porter, Coach: Chris Alagich
L2 Patterson Lakes Jarrad Campbell
L3 Currumbin Creek Joel McKitterick, Coach: Anders Gustafsson
L4 Tasmania CC Sam Norton, Coach: Jeremy Norton
L5 Gold Coast Jordan Wood
L6 Kawana Waters Zsolt Dallos
L7 Mercantile Tom Hedditch, Coach: Craig Pickett
L8 Sydney Northern Beaches Jacob Tsagaris, Coach: Christine Duff
L9 PaddleNSW Direct Luke Morrison

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 43. WK1 1000 : Womens Open K1 1000Heat 1
Start Time: 8:51 AM1000 M
L1 Gold Coast Tamara Csipes
L2 Mitta Mitta Amy Peters
L3 Direct Members Mackenzie Labine Romain
L4 Bayswater Phoebe George
L5 Currumbin Creek Bernadette Wallace, Coach: Anna Wood
L6 Holdfast Bay Catherine McArthur
L7 Mercantile Marlena Ahrens, Coach: Craig Pickett
L8 Canning River Jaymee-Lee Martin, Coach: Ramon Andersson

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 53. WK1 1000 : Womens Open K1 1000Heat 2
Start Time: 8:58 AM1000 M
L2 Bayswater Jaime Roberts, Coach: Ramon Andersson
L3 Sunshine Coast Coco Howcroft, Coach: Clint Robinson
L4 Kawana Waters Madi Rose, Coach: Chris Alagich
L5 Manly Warringah Naomi Flood
L6 Bendigo Rebecca Mann
L7 PaddleNSW Direct Allison Bryant
L8 Tasmania CC Georgia Laird

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 63. WK1 1000 : Womens Open K1 1000Heat 3
Start Time: 9:05 AM1000 M
L2 Bayswater Alana Nicholls
L3 Patterson Lakes Madeleine Hurst
L4 Sunshine Coast Stacey Higgins, Coach: Chris Alagich
L5 Sunshine Coast Alyce Burnett
L6 Bendigo Madeleine Batters
L7 Sydney Northern Beaches Deandra Godoy
L8 Direct Members Emilie Fournel

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 711. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Heat 1
Start Time: 9:12 AM1000 M
L3 Ascot/Sydney Northern Beaches Sam Hutchinson [SNBKC], Ben Harris [AKC]
L4 West Lakes/Tasmania CC Alexander Duggan [TCC], Jayden Ellis [WLCC], Coaches: Jeremy Norton, Krzysztof Lepianka
L5 Australia/Kawana Waters Jy Duffy [KWCC], Riley Fitzsimmons
L6 Sydney Northern Beaches Josh Yeates, Thomas Hammond
L7 West Lakes/Christian Brothers Matthew Grimwade [CBCCC], Daniel Ryan [WLCC]

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 811. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Heat 2
Start Time: 9:19 AM1000 M
L3 Fairfield/Ivanhoe Edward Lovick [INCC], Christopher Smith [FCC]
L4 Sydney Northern Beaches Simon McTavish, Isaac Lawrence, Coach: Christine Duff
L5 Sunshine Coast/Direct Members Sean Lohse [ACD], Jayden Newell [SCKC], Coaches: Nathan Luce, Krzysztof Lepianka, Chris Alagich
L6 Champion Lakes/Bayswater Jorden Ringrose [BPC], Sam McTigue [CLBC], Coach: Guy Power
L7 Sydney Northern Beaches Rory kelly, HAYDEN KELLY

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 95. WK2 1000 18 : Womens Under 18 K2 1000Direct Final
Start Time: 9:26 AM1000 M
L1 West Lakes Jennifer Partington, Sonia Ryan, Coaches: Krzysztof Lepianka, Jim Murphy
L2 Sydney Northern Beaches Keily Dober, Emily Collett
L3 West Lakes Emma Jager, Lulu Loughry
L4 Patterson Lakes Nathalie Walkington, Samantha Silvester
L5 West Lakes/Onkaparinga Francesca Kidd [OCC], Josephine Bulmer [WLCC], Coach: Krzysztof Lepianka
L6 Australia/PaddleNSW Direct Rachel Duncan [PDM], Tanielle Basson, Coach: Christine Duff
L7 Sunshine Coast Siarn O'Neill, Caitlin Gilliman
L8 Tasmania CC/Southside Paddlers Danielle McMahon [SSP], Courtney Dowling [TCC], Coaches: Brian Trouville, Jeremy Norton
Race 107. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 1
Start Time: 9:33 AM1000 M
L2 Southside Paddlers Jack Ford, Coach: Brian Trouville
L3 Sunshine Coast Mick Donato, Coach: Chris Alagich
L4 Bayswater Anthony Carbone, Coach: Guy Power
L5 Sydney Northern Beaches Jakob Hammond, Coach: Christine Duff
L6 Christian Brothers Elliot Santarelli, Coach: Jim Murphy
L7 West Lakes Sax Bates, Coach: Jim Murphy
L8 Sunshine Coast Lachlan Burrell, Coach: Chris Alagich

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 117. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 2
Start Time: 9:40 AM1000 M
L2 West Lakes Reece Bacchus, Coach: Jim Murphy
L3 Tasmania CC Brad Rubock
L4 Ascot Chris Bond
L5 Bayswater Luke Morton, Coach: Andrew Hayden
L6 Sydney Northern Beaches Angus Schmidt, Coach: Christine Duff
L7 Tasmania CC Liam Grieve, Coach: Jeremy Norton
L8 Holdfast Bay Tom May

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 121. WK1 1000 16 : Womens Under 16 K1 1000Heat 1
Start Time: 9:47 AM1000 M
L1 Derwent Kate Trdin
L2 West Lakes Sophie Pope, Coach: Jim Murphy
L3 Encounter India Tunn, Coach: Marc Brehin
L4 Sydney Northern Beaches Brittany Munro, Coach: Christine Duff
L5 Sunshine Coast Siarn O'Neill, Coach: Chris Alagich
L6 Bayswater Monique Carbone, Coach: Andrew Hayden
L7 West Lakes Phoebe Spurrier, Coach: Jim Murphy
L8 West Lakes Emily Braggs, Coach: Jim Murphy

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 131. WK1 1000 16 : Womens Under 16 K1 1000Heat 2
Start Time: 9:54 AM1000 M
L2 West Lakes Rachel Ryan, Coach: Jim Murphy
L3 West Lakes Kelsey Goldner, Coach: Jim Murphy
L4 Onkaparinga Anneka Kidd, Coach: Nick Tucker
L5 Sydney Northern Beaches Hannah Yeates, Coach: Christine Duff
L6 West Lakes Marsha Makarushkina, Coach: Jim Murphy
L7 West Lakes Ruby Backen
L8 Sydney Northern Beaches Alex Aves, Coach: Christine Duff

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 1416. MC1 1000: Mens Open C1 1000
53. PC MK1 1000 MC: Para Canoe Mens K1 1000m Open Multi-Class
55. PC WK1 1000 MC: Para Canoe Womens K1 1000m Open Multi-Class
Direct Final
Start Time: 10:01 AM1000 M
PC WK1 1000 MC
L1 Sherbrooke Amanda Reynolds, Coach: Steven Vegh
L2 West Lakes Melissa Sullivan
PC MK1 1000 MC
L3 West Lakes Mick McIntyre
L4 West Lakes Sam Germein
MC1 1000
L5 West Lakes Jace Bayliss, Coach: Krzysztof Lepianka
L6 West Lakes Jason Nejman
L7 Varsity Lakes Rain Metsoja
L8 West Lakes Benjamin Keogh, Coach: Krzysztof Lepianka
L9 West Lakes Thomas Clarken, Coach: Jim Murphy
Race 15. : cons in R14
Start Time: 10:01 AM1000 M
Race 16. : cons in R14
Start Time: 10:01 AM1000 M
Race 179. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 10:30 AM1000 M
L1 Kawana Waters Neil Gardner, Coach: Clint Robinson
L2 Holdfast Bay Luke Haniford
L3 PaddleNSW Direct Luke Morrison
L4 Direct Members Lachlan Tame
L5 Bayswater Daniel Bowker
L6 Sunshine Coast James Porter, Coach: Chris Alagich
L7 Tasmania CC Tom Norton, Coach: Jeremy Norton
L8 Kawana Waters Zsolt Dallos
L9 West Lakes Jared Lee

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 189. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 10:37 AM1000 M
L1 Gold Coast Dane Sloss
L2 Tasmania CC Sam Norton, Coach: Jeremy Norton
L3 West Lakes Sean-Charles DeDai, Coach: Nathan Luce
L4 Currumbin Creek Joel McKitterick, Coach: Anders Gustafsson
L5 PaddleNSW Direct Scott Smith
L6 Direct Members Zac Ryan, Coach: Nathan Luce
L7 West Lakes Nicholas Bulmer, Coach: Nathan Luce
L8 Sydney Northern Beaches Peter Euers, Coach: Tim Jacobs
L9 Patterson Lakes Jarrad Campbell

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 193. WK1 1000 : Womens Open K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 10:44 AM1000 M
L1 Mitta Mitta Amy Peters
L2 Sunshine Coast Coco Howcroft, Coach: Clint Robinson
L3 Patterson Lakes Madeleine Hurst
L4 Kawana Waters Madi Rose, Coach: Chris Alagich
L5 Gold Coast Tamara Csipes
L6 Sunshine Coast Stacey Higgins, Coach: Chris Alagich
L7 Bayswater Phoebe George
L8 Sydney Northern Beaches Deandra Godoy
L9 Tasmania CC Georgia Laird

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 203. WK1 1000 : Womens Open K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 10:51 AM1000 M
L1 Canning River Jaymee-Lee Martin, Coach: Ramon Andersson
L2 Bayswater Alana Nicholls
L3 Bayswater Jaime Roberts, Coach: Ramon Andersson
L4 Sunshine Coast Alyce Burnett
L5 Bendigo Rebecca Mann
L6 Holdfast Bay Catherine McArthur
L7 Mercantile Marlena Ahrens, Coach: Craig Pickett
L8 PaddleNSW Direct Allison Bryant
L9 Bendigo Madeleine Batters

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 2111. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Semi-Final 1
Start Time: 10:58 AM1000 M
L3 Sydney Northern Beaches Rory kelly, HAYDEN KELLY
L4 Champion Lakes/Bayswater Jorden Ringrose [BPC], Sam McTigue [CLBC], Coach: Guy Power
L5 Ascot/Sydney Northern Beaches Sam Hutchinson [SNBKC], Ben Harris [AKC]
L6 West Lakes/Christian Brothers Matthew Grimwade [CBCCC], Daniel Ryan [WLCC]

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 222. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 11:05 AM1000 M
L1 Sydney Northern Beaches Keily Dober
L2 West Lakes Sonia Ryan, Coach: Krzysztof Lepianka
L3 PaddleNSW Direct Rachel Duncan, Coach: Christine Duff
L4 West Lakes Lulu Loughry
L5 West Lakes Josephine Bulmer, Coach: Nathan Luce
L6 Sydney Northern Beaches Emma Douglass, Coach: Christine Duff
L7 Patterson Lakes Samantha Silvester, Coach: Peter Gargiulo
L8 West Lakes Jennifer Partington
L9 Sydney Northern Beaches Emily Collett, Coach: Christine Duff

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 232. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 11:12 AM1000 M
L1 Southside Paddlers Danielle McMahon, Coach: Brian Trouville
L2 Tasmania CC Courtney Dowling, Coach: Jeremy Norton
L3 Onkaparinga Francesca Kidd, Coach: Krzysztof Lepianka
L4 Australia Tanielle Basson
L5 Patterson Lakes Nathalie Walkington
L6 Sunshine Coast Caitlin Gilliman
L7 West Lakes Emma Jager, Coach: Krzysztof Lepianka
L8 Ascot Yale Steinepreis, Coach: Andrew Hayden

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 247. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:19 AM1000 M
L1 Tasmania CC Liam Grieve, Coach: Jeremy Norton
L2 West Lakes Sax Bates, Coach: Jim Murphy
L3 Holdfast Bay Tom May
L4 Sydney Northern Beaches Angus Schmidt, Coach: Christine Duff
L5 Sunshine Coast Mick Donato, Coach: Chris Alagich
L6 Southside Paddlers Jack Ford, Coach: Brian Trouville
L7 Tasmania CC Brad Rubock
L8 Sunshine Coast Lachlan Burrell, Coach: Chris Alagich

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 251. WK1 1000 16 : Womens Under 16 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 11:26 AM1000 M
L1 West Lakes Rachel Ryan, Coach: Jim Murphy
L2 West Lakes Emily Braggs, Coach: Jim Murphy
L3 West Lakes Ruby Backen
L4 West Lakes Marsha Makarushkina, Coach: Jim Murphy
L5 Sydney Northern Beaches Brittany Munro, Coach: Christine Duff
L6 Encounter India Tunn, Coach: Marc Brehin
L7 West Lakes Kelsey Goldner, Coach: Jim Murphy
L8 Derwent Kate Trdin
L9 West Lakes Phoebe Spurrier, Coach: Jim Murphy

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 2617. MC2 1000: Mens Open C2 1000
54. PC MV1 1000 MC: Para Canoe Mens V1 1000m Open Multi-Class
Direct Final
Start Time: 11:33 AM1000 M
PC MV1 1000 MC
L2 West Lakes Melissa Sullivan
L3 Echuca Moama Tony Bond
MC2 1000
L5 Varsity Lakes/West Lakes Jason Nejman [WLCC], Rain Metsoja [VLPC]
L6 West Lakes Benjamin Keogh, Jace Bayliss, Coach: Krzysztof Lepianka
L7 West Lakes Thomas Clarken, Charles Ellis
Race 27. : cons in R26
Start Time: 11:33 AM1000 M
Race 289. MK1 1000 : Mens Open K1 1000B Final
Start Time: 11:47 AM1000 M
L1 Kawana Waters Neil Gardner, Coach: Clint Robinson
L2 Patterson Lakes Jarrad Campbell
L3 Sunshine Coast James Porter, Coach: Chris Alagich
L4 West Lakes Nicholas Bulmer, Coach: Nathan Luce
L5 Holdfast Bay Luke Haniford
L6 West Lakes Sean-Charles DeDai, Coach: Nathan Luce
L7 PaddleNSW Direct Luke Morrison
L8 Tasmania CC Sam Norton, Coach: Jeremy Norton
L9 Kawana Waters Zsolt Dallos
Race 299. MK1 1000 : Mens Open K1 1000A Final
Start Time: 11:54 AM1000 M
L1 Tasmania CC Tom Norton, Coach: Jeremy Norton
L2 PaddleNSW Direct Scott Smith
L3 Bayswater Daniel Bowker
L4 Currumbin Creek Michael Booth
L5 Holdfast Bay Glenn Rypp
L6 Gold Coast Jordan Wood
L7 Direct Members Zac Ryan, Coach: Nathan Luce
L8 Direct Members Lachlan Tame
L9 Currumbin Creek Joel McKitterick, Coach: Anders Gustafsson
Race 303. WK1 1000 : Womens Open K1 1000B Final
Start Time: 12:01 PM1000 M
L1 Kawana Waters Madi Rose, Coach: Chris Alagich
L2 PaddleNSW Direct Allison Bryant
L3 Patterson Lakes Madeleine Hurst
L4 Mercantile Marlena Ahrens, Coach: Craig Pickett
L5 Sunshine Coast Coco Howcroft, Coach: Clint Robinson
L6 Bendigo Rebecca Mann
L7 Mitta Mitta Amy Peters
L8 Bayswater Alana Nicholls
L9 Bendigo Madeleine Batters
Race 313. WK1 1000 : Womens Open K1 1000A Final
Start Time: 12:08 PM1000 M
L1 Sunshine Coast Stacey Higgins, Coach: Chris Alagich
L2 Bayswater Jaime Roberts, Coach: Ramon Andersson
L3 Gold Coast Tamara Csipes
L4 Manly Warringah Naomi Flood
L5 Currumbin Creek Bernadette Wallace, Coach: Anna Wood
L6 Direct Members Emilie Fournel
L7 Sunshine Coast Alyce Burnett
L8 Bayswater Phoebe George
L9 Holdfast Bay Catherine McArthur
Race 3211. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Final
Start Time: 12:15 PM1000 M
L1 West Lakes/Christian Brothers Matthew Grimwade [CBCCC], Daniel Ryan [WLCC]
L2 Fairfield/Ivanhoe Edward Lovick [INCC], Christopher Smith [FCC]
L3 West Lakes/Tasmania CC Alexander Duggan [TCC], Jayden Ellis [WLCC], Coaches: Jeremy Norton, Krzysztof Lepianka
L4 Sunshine Coast/Direct Members Sean Lohse [ACD], Jayden Newell [SCKC], Coaches: Nathan Luce, Krzysztof Lepianka, Chris Alagich
L5 Australia/Kawana Waters Jy Duffy [KWCC], Riley Fitzsimmons
L6 Sydney Northern Beaches Simon McTavish, Isaac Lawrence, Coach: Christine Duff
L7 Sydney Northern Beaches Josh Yeates, Thomas Hammond
L8 Champion Lakes/Bayswater Jorden Ringrose [BPC], Sam McTigue [CLBC], Coach: Guy Power
L9 Ascot/Sydney Northern Beaches Sam Hutchinson [SNBKC], Ben Harris [AKC]
Race 332. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 12:22 PM1000 M
L1 Patterson Lakes Nathalie Walkington
L2 Patterson Lakes Samantha Silvester, Coach: Peter Gargiulo
L3 Ascot Yale Steinepreis, Coach: Andrew Hayden
L4 Australia Tanielle Basson
L5 Sydney Northern Beaches Emma Douglass, Coach: Christine Duff
L6 West Lakes Sonia Ryan, Coach: Krzysztof Lepianka
L7 Tasmania CC Courtney Dowling, Coach: Jeremy Norton
L8 Sydney Northern Beaches Keily Dober
L9 Southside Paddlers Danielle McMahon, Coach: Brian Trouville

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 347. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Final
Start Time: 12:29 PM1000 M
L1 Holdfast Bay Tom May
L2 Ascot Chris Bond
L3 Sydney Northern Beaches Jakob Hammond, Coach: Christine Duff
L4 West Lakes Reece Bacchus, Coach: Jim Murphy
L5 Bayswater Anthony Carbone, Coach: Guy Power
L6 Bayswater Luke Morton, Coach: Andrew Hayden
L7 Christian Brothers Elliot Santarelli, Coach: Jim Murphy
L8 Sydney Northern Beaches Angus Schmidt, Coach: Christine Duff
L9 Sunshine Coast Mick Donato, Coach: Chris Alagich
Race 351. WK1 1000 16 : Womens Under 16 K1 1000Final
Start Time: 12:36 PM1000 M
L1 West Lakes Marsha Makarushkina, Coach: Jim Murphy
L2 Sydney Northern Beaches Alex Aves, Coach: Christine Duff
L3 Bayswater Monique Carbone, Coach: Andrew Hayden
L4 Sydney Northern Beaches Hannah Yeates, Coach: Christine Duff
L5 Sunshine Coast Siarn O'Neill, Coach: Chris Alagich
L6 Onkaparinga Anneka Kidd, Coach: Nick Tucker
L7 West Lakes Sophie Pope, Coach: Jim Murphy
L8 Sydney Northern Beaches Brittany Munro, Coach: Christine Duff
L9 West Lakes Emily Braggs, Coach: Jim Murphy
Race 3612. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 1
Start Time: 1:30 PM1000 M
L1 Bayswater/Direct Members Lachlan Tame [ACD], Todd Brewer [BPC]
L2 Australia/Southside Paddlers Arnold Graf [SSP], Robert McIntyre, Coaches: Brian Trouville, Lachlan Tame
L3 West Lakes/Currumbin Creek Michael Booth [CCPC], Jared Lee [WLCC], Coach: Nathan Luce
L4 Holdfast Bay/Direct Members Zac Ryan [ACD], Luke Haniford [HBCC], Coach: Nathan Luce
L5 Bayswater/Holdfast Bay Glenn Rypp [HBCC], Daniel Bowker [BPC]
L6 Tasmania CC Tom Norton, Sam Norton, Coach: Jeremy Norton
L7 Mercantile/Patterson Lakes Jarrad Campbell [PLCC], Tom Hedditch [MKC], Coaches: Craig Pickett, Peter Gargiulo
L8 Sunshine Coast/Kawana Waters Neil Gardner [KWCC], James Porter [SCKC]

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 3712. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 2
Start Time: 1:37 PM1000 M
L2 Sydney Nth. Beaches/Sthside Paddl.. Mitchell Hughes [SSP], Jacob Tsagaris [SNBKC], Coach: Brian Trouville
L3 West Lakes Sean-Charles DeDai, Nicholas Bulmer
L4 Gold Coast/Currumbin Creek Joel McKitterick [CCPC], Jordan Wood [GCKC], Coach: Anders Gustafsson
L6 Sydney Nth. Beaches/PaddleNSW Dir.. Scott Smith [PDM], Peter Euers [SNBKC]
L7 Sunshine Coast Charlie Copeland, Kurt McAleenan

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 386. WK2 1000 : Womens Open K2 1000Direct Final
Start Time: 1:44 PM1000 M
L3 Holdfast Bay/Sunshine Coast Coco Howcroft [SCKC], Catherine McArthur [HBCC]
L4 Direct Members/Sydney Nth. Beaches Deandra Godoy [SNBKC], Mackenzie Labine Romain [ACD]
L5 Kawana Waters/Sunshine Coast Stacey Higgins [SCKC], Madi Rose [KWCC]
L6 Patterson Lakes/Mercantile Marlena Ahrens [MKC], Madeleine Hurst [PLCC], Coaches: Craig Pickett, Peter Gargiulo
Race 398. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 1:51 PM1000 M
L1 Sydney Northern Beaches HAYDEN KELLY, Coach: Christine Duff
L2 Ivanhoe Edward Lovick, Coach: Cameron McMullan
L3 Sydney Northern Beaches Isaac Lawrence
L4 Direct Members Sean Lohse, Coach: Nathan Luce
L5 Kawana Waters Jy Duffy
L6 West Lakes Jayden Ellis
L7 Sydney Northern Beaches Sam Hutchinson, Coach: Christine Duff
L8 West Lakes Daniel Ryan

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 408. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 1:58 PM1000 M
L1 Sydney Northern Beaches Rory kelly
L2 Champion Lakes Sam McTigue
L3 Sydney Northern Beaches Thomas Hammond, Coach: Christine Duff
L4 Sunshine Coast Jayden Newell
L5 Australia Riley Fitzsimmons, Coach: Lachlan Tame
L6 Sydney Northern Beaches Simon McTavish, Coach: Christine Duff
L7 Sydney Northern Beaches Josh Yeates, Coach: Christine Duff
L8 Christian Brothers Matthew Grimwade

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 418. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 3
Start Time: 2:05 PM1000 M
L2 Ascot Ben Harris, Coach: Guy Power
L3 Bayswater Jorden Ringrose, Coach: Guy Power
L4 Tasmania CC Alexander Duggan, Coach: Jeremy Norton
L5 Southside Paddlers Mitchell Hughes, Coach: Brian Trouville
L6 Ascot Alexander Graham
L7 Tasmania CC Ben Doherty, Coach: Jeremy Norton
L8 Fairfield Christopher Smith, Coach: Craig Pickett

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 4210. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Direct Final
Start Time: 2:12 PM1000 M
L2 Ascot/Tasmania CC Liam Grieve [TCC], Chris Bond [AKC]
L3 Holdfast Bay/West Lakes Sax Bates [WLCC], Tom May [HBCC]
L4 West Lakes/Christian Brothers Elliot Santarelli [CBCCC], Reece Bacchus [WLCC], Coach: Jim Murphy
L5 Sydney Nth. Beaches/PaddleNSW Dir.. Angus Schmidt [PDM], Jakob Hammond [SNBKC], Coach: Christine Duff
L6 Sunshine Coast Mick Donato, Lachlan Burrell, Coach: Chris Alagich
L7 Bayswater/Tasmania CC Brad Rubock [TCC], Luke Morton [BPC]
Race 432. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Final
Start Time: 2:19 PM1000 M
L1 Patterson Lakes Nathalie Walkington
L2 Sunshine Coast Caitlin Gilliman
L3 PaddleNSW Direct Rachel Duncan, Coach: Christine Duff
L4 Onkaparinga Francesca Kidd, Coach: Krzysztof Lepianka
L5 West Lakes Josephine Bulmer, Coach: Nathan Luce
L6 West Lakes Emma Jager, Coach: Krzysztof Lepianka
L7 West Lakes Lulu Loughry
L8 Australia Tanielle Basson
L9 West Lakes Sonia Ryan, Coach: Krzysztof Lepianka
Race 444. WK2 1000 16 : Womens Under 16 K2 1000Direct Final
Start Time: 2:26 PM1000 M
L2 West Lakes Rachel Ryan, Kelsey Goldner, Coach: Jim Murphy
L3 Ascot/Bayswater Monique Carbone [BPC], Yale Steinepreis [AKC], Coach: Andrew Hayden
L4 Sydney Northern Beaches/West Lakes Ruby Backen [WLCC], Brittany Munro [SNBKC]
L5 Sydney Northern Beaches Hannah Yeates, Alex Aves
L6 Onkaparinga/Encounter India Tunn [EP], Anneka Kidd [OCC], Coaches: Marc Brehin, Nick Tucker
L7 West Lakes Marsha Makarushkina, Phoebe Spurrier, Coach: Jim Murphy
L8 West Lakes Sophie Pope, Emily Braggs, Coach: Jim Murphy
Race 4512. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Semi-Final 1
Start Time: 2:45 PM1000 M
L2 Sunshine Coast/Kawana Waters Neil Gardner [KWCC], James Porter [SCKC]
L3 Sydney Nth. Beaches/Sthside Paddl.. Mitchell Hughes [SSP], Jacob Tsagaris [SNBKC], Coach: Brian Trouville
L4 Sunshine Coast Charlie Copeland, Kurt McAleenan
L5 Tasmania CC Tom Norton, Sam Norton, Coach: Jeremy Norton
L6 West Lakes/Currumbin Creek Michael Booth [CCPC], Jared Lee [WLCC], Coach: Nathan Luce
L7 Australia/Southside Paddlers Arnold Graf [SSP], Robert McIntyre, Coaches: Brian Trouville, Lachlan Tame
L8 Mercantile/Patterson Lakes Jarrad Campbell [PLCC], Tom Hedditch [MKC], Coaches: Craig Pickett, Peter Gargiulo

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 4613. MK4 1000 16 : Mens Under 16 K4 1000Direct Final
Start Time: 2:52 PM1000 M
L4 Holdfast Bay Composite Elliot Santarelli [CBCCC], Reece Bacchus [WLCC], Sax Bates [WLCC], Tom May [HBCC]
L5 Sunshine Coast Composite Jakob Hammond [SNBKC], Angus Schmidt [PDM], Lachlan Burrell [SCKC], Mick Donato [SCKC]
Race 478. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 2:59 PM1000 M
L1 Sydney Northern Beaches Sam Hutchinson, Coach: Christine Duff
L2 Champion Lakes Sam McTigue
L3 Tasmania CC Ben Doherty, Coach: Jeremy Norton
L4 Sydney Northern Beaches Simon McTavish, Coach: Christine Duff
L5 Kawana Waters Jy Duffy
L6 Ascot Alexander Graham
L7 Sydney Northern Beaches Isaac Lawrence
L8 Bayswater Jorden Ringrose, Coach: Guy Power
L9 Christian Brothers Matthew Grimwade

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 488. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 3:06 PM1000 M
L1 West Lakes Daniel Ryan
L2 Fairfield Christopher Smith, Coach: Craig Pickett
L3 Sydney Northern Beaches Thomas Hammond, Coach: Christine Duff
L4 Tasmania CC Alexander Duggan, Coach: Jeremy Norton
L5 Sunshine Coast Jayden Newell
L6 West Lakes Jayden Ellis
L7 Ivanhoe Edward Lovick, Coach: Cameron McMullan
L8 Sydney Northern Beaches Josh Yeates, Coach: Christine Duff
L9 Ascot Ben Harris, Coach: Guy Power

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final + Next Fastest
Race 4912. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Final
Start Time: 4:00 PM1000 M
L1 Tasmania CC Tom Norton, Sam Norton, Coach: Jeremy Norton
L2 West Lakes Sean-Charles DeDai, Nicholas Bulmer
L3 Bayswater/Holdfast Bay Glenn Rypp [HBCC], Daniel Bowker [BPC]
L4 Gold Coast/Currumbin Creek Joel McKitterick [CCPC], Jordan Wood [GCKC], Coach: Anders Gustafsson
L5 Bayswater/Direct Members Lachlan Tame [ACD], Todd Brewer [BPC]
L6 Sydney Nth. Beaches/PaddleNSW Dir.. Scott Smith [PDM], Peter Euers [SNBKC]
L7 Holdfast Bay/Direct Members Zac Ryan [ACD], Luke Haniford [HBCC], Coach: Nathan Luce
L8 West Lakes/Currumbin Creek Michael Booth [CCPC], Jared Lee [WLCC], Coach: Nathan Luce
L9 Sunshine Coast/Kawana Waters Neil Gardner [KWCC], James Porter [SCKC]
Race 508. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000B Final
Start Time: 4:07 PM1000 M
L1 Bayswater Jorden Ringrose, Coach: Guy Power
L2 West Lakes Daniel Ryan
L3 Sydney Northern Beaches Sam Hutchinson, Coach: Christine Duff
L4 Tasmania CC Alexander Duggan, Coach: Jeremy Norton
L5 Sydney Northern Beaches Isaac Lawrence
L6 Sydney Northern Beaches Thomas Hammond, Coach: Christine Duff
L7 Tasmania CC Ben Doherty, Coach: Jeremy Norton
L8 Fairfield Christopher Smith, Coach: Craig Pickett
L9 Ascot Ben Harris, Coach: Guy Power
Race 518. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000A Final
Start Time: 4:14 PM1000 M
L1 Sydney Northern Beaches Simon McTavish, Coach: Christine Duff
L2 Ivanhoe Edward Lovick, Coach: Cameron McMullan
L3 Kawana Waters Jy Duffy
L4 Australia Riley Fitzsimmons, Coach: Lachlan Tame
L5 Direct Members Sean Lohse, Coach: Nathan Luce
L6 Southside Paddlers Mitchell Hughes, Coach: Brian Trouville
L7 West Lakes Jayden Ellis
L8 Ascot Alexander Graham
L9 Sunshine Coast Jayden Newell
Race 5214. MK4 1000 18: Mens Under 18 K4 1000
15. MK4 1000: Mens Open K4 1000
Direct Final
Start Time: 5:15 PM1000 M
MK4 1000
L1 Southside Paddlers Composite Arnold Graf [SSP], Robert McIntyre, Ryan Paroz [ACD], Mitchell Hughes [SSP]
L2 Direct Members Composite Michael Booth [CCPC], Glenn Rypp [HBCC], Jordan Wood [GCKC], Zac Ryan [ACD], Coach: Nathan Luce
L3 Sunshine Coast Composite Joel McKitterick [CCPC], Tom Norton [TCC], Scott Smith [PDM], James Porter [SCKC], Coach: Anders Gustafsson
L4 West Lakes Composite Tim Symonds [EP], Luke Haniford [HBCC], Sean-Charles DeDai [WLCC], Callum Dunn [WLCC], Coach: Nathan Luce
L5 West Lakes Composite Lachlan Tame [ACD], Luke Morrison [PDM], Daniel Bowker [BPC], Nicholas Bulmer [WLCC]
MK4 1000 18
L6 Australia Composite Sean Lohse [ACD], Jy Duffy [KWCC], Alexander Graham [AKC], Riley Fitzsimmons
L7 Sydney Northern Beaches Simon McTavish, Isaac Lawrence, Josh Yeates, Thomas Hammond, Coach: Christine Duff
L8 Sydney Northern Beaches Composite Jorden Ringrose [BPC], Sam McTigue [CLBC], Ben Harris [AKC], Sam Hutchinson [SNBKC], Coach: Guy Power
L9 Tasmania CC Composite Daniel Ryan [WLCC], Matthew Grimwade [CBCCC], Jayden Ellis [WLCC], Alexander Duggan [TCC]
Race 53. : cons in R52
Start Time: 5:15 PM1000 M