Queensland

2013 QLD Canoe Sprint Championships

Date: Sat 9th - Sun 10th February , 2013
Venue: Coomera
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Saturday 9th February, 2013

Race 12. MK1 500 : Male Open K1 500Heat 1
Start Time: 8:00 AM500M
L1 Wheatley, AndrewDirect MembersNSW
L2 Wood, JordanGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari
L3 Urquhart, MatthewDirect MembersNSWCoach: Cameron McMullan
L4 Gardner, NeilKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L5 Wilkinson, GlennKawana WatersQLD
L6 Bolton, NicholasKawana WatersQLD
L7 Stenlake, TimothyIndooroopillyQLDCoach: Kevin Crisp

Progress: 1,2->A Final; + Fastest Other Crew
Race 22. MK1 500 : Male Open K1 500Heat 2
Start Time: 8:05 AM500M
L2 Bain, BillSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L3 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L4 Smith, TateGold CoastQLD
L5 Sloss, DaneGold CoastQLD
L6 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L7 Rypp, GlennHoldfast BaySA

Progress: 1,2->A Final; + Fastest Other Crew
Race 32. MK1 500 : Male Open K1 500Heat 3
Start Time: 8:10 AM500M
L2 restall, bradleyCurrumbin CreekQLD
L3 Copeland, CharlieSunshine CoastQLD
L4 Murphy, AaronGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari
L5 Elford, PeterSunshine CoastQLDCoach: Clint Robinson
L6 Hardy, PierceKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L7 Bates, PaulSt GeorgeNSWCoach: Jim Walker

Progress: 1,2->A Final; + Fastest Other Crew
Race 46. MK1 500 14 : Male Under 14 K1 500Heat 1
Start Time: 8:15 AM500M
L3 Spooner, ClancyCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L4 Gray, JonathonWynnum RedlandsQLD
L5 Hall, EthanKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Bednall, DarcyWynnum RedlandsQLD
L7 Waide, LincolnCurrumbin CreekQLD

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 56. MK1 500 14 : Male Under 14 K1 500Heat 2
Start Time: 8:20 AM500M
L3 Bowness, DavidDirect MembersNSW
L4 Shingles, JamesSunshine CoastQLD
L5 Bicknell, JackWynnum RedlandsQLDCoach: Thomas Britten
L6 Bancroft, LachlanSunshine CoastQLD

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 64. MK1 500 18 : Male Under 18 K1 500Heat 1
Start Time: 8:25 AM500M
L2 Kleinschmidt, JakeDirect MembersNSW
L3 Hobbs, BenDirect MembersNSW
L4 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L5 Duffy, JyKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 74. MK1 500 18 : Male Under 18 K1 500Heat 2
Start Time: 8:30 AM500M
L3 collins, jeremyVarsity LakesQLDCoach: Daniel Collins
L4 Newell, JaydenSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 Crouch, HaydenCurrumbin CreekQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 81. MK1 500 35-55 : Male K1 500 35/45/55Direct Final
Start Time: 8:35 AM500M
L3[35+] Rowell, KeithCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L4[35+] Lovell, GeoffSunshine CoastQLD
L5[35+] Cormack, DavidWynnum RedlandsQLD
L6[35+] Ingerman, MatthewWynnum RedlandsQLD
Race 91. MK1 500 35-55: Male K1 500 35/45/55
12. FK1 500 35-55: Female K1 500 35/45/55
Direct Final
Start Time: 8:40 AM500M
MK1 500 35-55
L2[45+] Rickard, MarkCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L3[45+] Bendeich, GrahamCurrumbin CreekQLD
MK1 500 35-55
L5[45+] Bennet, AndrewWynnum RedlandsQLD
FK1 500 35-55
L6[35+] Dreyer, CarlaSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
Race 101. MK1 500 35-55 : Male K1 500 35/45/55Direct Final
Start Time: 8:45 AM500M
L3[55+] Leaver, RayCurrumbin CreekQLD
L4[55+] Kair, DavidCurrumbin CreekQLD
L5[55+] Barr, GrahamWynnum RedlandsQLD
Race 115. MK1 500 16 : Male Under 16 K1 500Heat 1
Start Time: 8:50 AM500M
L2 Day, AndrewDirect MembersNSWCoach: John Newton
L3 Cooper, HaydenVarsity LakesQLD
L4 Donato, MickSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 Mitchell, DeanCurrumbin CreekQLD
L6 Shingles, AlexanderSunshine CoastQLD
L7 Clark, HaydenCurrumbin CreekQLD

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 125. MK1 500 16 : Male Under 16 K1 500Heat 2
Start Time: 8:55 AM500M
L1 Green, NikolasDirect MembersNSWCoach: Shane Dalziel
L2 Pavey, JordanDirect MembersNSWCoach: John Newton
L3 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLD
L4 Marais, ThomasDirect MembersNSW
L5 Sarvari, JoshuaSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L6 Green, LachlanCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 1328. FK2 500 18/16 : Female Under18/Under 16 K2 500Direct Final
Start Time: 9:00 AM500M
L3[U18] McAleenan, Tara
Sterry, Chloe
Sunshine Coast
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: Chris Alagich
L4[U16] Bednall, Taylor
Cottle, Kate
Wynnum Redlands
Direct Members
QLD
NSW
Coach: John Newton
L5[U18] Short, Abbey
Short, Christie
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Race 142. MK1 500 : Male Open K1 500B Final
Start Time: 9:05 AM500M
L1 Stenlake, TimothyIndooroopillyQLDCoach: Kevin Crisp
L2 Gardner, NeilKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L3 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L4 Copeland, CharlieSunshine CoastQLD
L5 Elford, PeterSunshine CoastQLDCoach: Clint Robinson
L6 restall, bradleyCurrumbin CreekQLD
L7 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
Race 152. MK1 500 : Male Open K1 500A Final
Start Time: 9:10 AM500M
L1 Hardy, PierceKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L2 Bolton, NicholasKawana WatersQLD
L3 Murphy, AaronGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari
L4 Wood, JordanGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari
L5 Bain, BillSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L6 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L7 Smith, TateGold CoastQLD
Race 163. MK1 500 23 : Male Under 23 K1 500Direct Final
Start Time: 9:15 AM500M
L2 MacKenzie-Templar, AlexanderCurrumbin CreekQLDCoach: Julian Norton-Smith
L3 Wagner, Nickolas JamesKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L4 McDonnell, JarrydDirect MembersNSWCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L5 Sparkman, JamesBrisbane CanoeingQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L6 Paroz, RyanKawana WatersQLD
L7 Stafford-Smith, MacDirect MembersNSWCoach: John Newton
Race 1732. MK4 500 18/16: Male Under 18/Under 16 K4 500
33. MK4 500 14/12: Male Under 14/Under 12 K4 500
Direct Final
Start Time: 9:30 AM500M
MK4 500 14/12
L2[U14] Bicknell, Jack
Gray, Jonathon
Bowness, David
Bennet, Patrick
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
Direct Members
Wynnum Redlands
QLD
QLD
NSW
QLD
Coach: Thomas Britten
MK4 500 18/16
L3[U18] Crouch, Hayden
Hobbs, Ben
Kleinschmidt, Jake
Jones-Rew, Joshua
Currumbin Creek
Direct Members
Direct Members
Kawana Waters
QLD
NSW
NSW
QLD
Coach: John Newton
L4[U18] collins, jeremy
McKitterick, Joel
ATHLETE UNKNOWN
ATHLETE UNKNOWN
Varsity Lakes
Currumbin Creek

QLD
QLD

Coaches: Daniel Collins, John Newton, Julian Norton-Smith
L5[U16] Marais, Thomas
Pavey, Jordan
Spooner, Clancy
Waide, Lincoln
Direct Members
Varsity Lakes
Currumbin Creek
Currumbin Creek
NSW
QLD
QLD
QLD
Coach: John Newton
L6[U16] Day, Andrew
Mitchell, Dean
Clark, Hayden
Green, Lachlan
Direct Members
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Currumbin Creek
NSW
QLD
QLD
QLD
Coach: John Newton
Race 1826. MC2 500: Male Open C2 500
27. FK2 500 Open/23: Female Open/Under 23 K2 500
Direct Final
Start Time: 9:35 AM500M
FK2 500 Open/23
L2[U23] Eichhorn, Emma
Lumley, Sarah
Currumbin Creek
Direct Members
QLD
NSW
Coach: John Newton
FK2 500 Open/23
L4[U23] Howcroft, Coco
Higgins, Stacey
Direct Members
Sunshine Coast
NSW
QLD
Coaches: Clint Robinson, Shane Dalziel
L5[Open] Wallace, Bernadette
Burnett, Alyce
Currumbin Creek
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coaches: Clint Robinson, Glen Pickering
MC2 500
L7 Donaghey, Jake
Haas, Alexander
Brothers
Brothers
QLD
QLD
Coach: Kevin Crisp
Race 1919. PC FK1 500: Para Canoeing Female K1 500
9. PC MK1 500: Para Canoeing Male K1 500
Direct Final
Start Time: 9:40 AM500M
PC MK1 500
L1 Stiles, AndrewVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L2 Nipperess, PeterVarsity LakesQLD
PC MK1 500
L4 Sieders, ColinPenrith ValleyNSWCoach: Sam Norton
PC FK1 500
L5 Kennedy, KaraCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King
Race 2029. FK2 500 14/12: Female Under 14/Under 12 K2 500
30. FTK2 500 12: Female Under 12 TK2 500
Direct Final
Start Time: 9:45 AM500M
FK2 500 14/12
L2[U14] Watmough, Claudia
Rixon, Sophie
Varsity Lakes
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coaches: Andrea King, Ian Frost, Glenn Pyne
FTK2 500 12
L3 Ingerman, Nadia
Gray, Sarah
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
L4 Rixon, Natalee
Rixon, Sophie
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: Mathew Rixon
Race 2121. MK2 500 : Male Open K2 500Heat 1
Start Time: 9:50 AM500M

CANCELLED
Race 2221. MK2 500 : Male Open K2 500Final
Start Time: 9:55 AM500M
L1[Open] Bain, Bill
Rypp, Glenn
Sunshine Coast
Holdfast Bay
QLD
SA
L2[Open] Sparkman, James
Rowell, Keith
Brisbane Canoeing
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
L3 Stenlake, Timothy
Wood, Jordan
Indooroopilly
Gold Coast
QLD
QLD
Coaches: Vince Fehervari, Kevin Crisp
L4 Hardy, Pierce
Dallos, Zsolt
Kawana Waters
Kawana Waters
QLD
QLD
Coach: Clint Robinson
L5 Elford, Peter
Gardner, Neil
Sunshine Coast
Kawana Waters
QLD
QLD
Coach: Clint Robinson
L6 Copeland, Charlie
McAleenan, Kurt
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L7 Murphy, Aaron
Booth, Michael
Gold Coast
Currumbin Creek
QLD
QLD
L8 Clear, Jacob
Smith, Tate
Gold Coast
Gold Coast
QLD
QLD
L9 restall, bradley
McDonnell, Jarryd
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Race 234. MK1 500 18 : Male Under 18 K1 500Final
Start Time: 10:00 AM500M
L2 Kleinschmidt, JakeDirect MembersNSW
L3 Newell, JaydenSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L5 collins, jeremyVarsity LakesQLDCoach: Daniel Collins
L6 Duffy, JyKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Crouch, HaydenCurrumbin CreekQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
Race 245. MK1 500 16 : Male Under 16 K1 500Final
Start Time: 10:05 AM500M
L1 Pavey, JordanDirect MembersNSWCoach: John Newton
L2 Mitchell, DeanCurrumbin CreekQLD
L3 Green, LachlanCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L4 Clark, HaydenCurrumbin CreekQLD
L5 Green, NikolasDirect MembersNSWCoach: Shane Dalziel
L6 Day, AndrewDirect MembersNSWCoach: John Newton
L7 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLD
Race 256. MK1 500 14 : Male Under 14 K1 500Final
Start Time: 10:10 AM500M
L1 Hall, EthanKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L2 Bicknell, JackWynnum RedlandsQLDCoach: Thomas Britten
L3 Spooner, ClancyCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L4 Bancroft, LachlanSunshine CoastQLD
L5 Waide, LincolnCurrumbin CreekQLD
L6 Shingles, JamesSunshine CoastQLD
L7 Gray, JonathonWynnum RedlandsQLD
Race 2610. MC1 500 : Male Open C1 500Direct Final
Start Time: 10:15 AM500M
L3 Beaver, MichaelBrothersQLD
L4 King, BrianVarsity LakesQLD
L5 Lambert, FrankVarsity LakesQLD
L6 Metsoja, RainDirect MembersNSW
Race 2718. F JD 12 500: Female Junior Development U12 500
8. M JD 12 500: Male Junior Development U12 500
Direct Final
Start Time: 10:20 AM500M
F JD 12 500
L2 Rixon, NataleeCurrumbin CreekQLDCoach: Mathew Rixon
L3 Rixon, SophieCurrumbin CreekQLDCoach: Mathew Rixon
L4 Ingerman, NadiaWynnum RedlandsQLD
M JD 12 500
L5 Nichols, KaiWynnum RedlandsQLDCoach: David Bicknell
Race 2834. FK4 500 Open/23: Female Open/Under 23 K4 500
35. FK4 500 18/16: Female Under 18/Under 16 K4 500
Direct Final
Start Time: 10:25 AM500M
FK4 500 Open/23
L4[U23] McAleenan, Tara
Eichhorn, Emma
Sterry, Chloe
Lumley, Sarah
Sunshine Coast
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Direct Members
QLD
QLD
QLD
NSW
FK4 500 18/16
L5[U18] Ngati, Kalani
Cottle, Kate
Short, Christie
Short, Abbey
Currumbin Creek
Direct Members
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
NSW
QLD
QLD
Coach: John Newton
Race 3017. FK1 500 14: Female Under 14 K1 500
37. FV1 500: Female Open V1 500
Direct Final
Start Time: 10:50 AM500M
FK1 500 14
L3 Gill, IsabellaVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L4 Watmough, ClaudiaVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
FV1 500
L6 Kennedy, KaraCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King
Race 3124. MK2 500 16: Male Under 16 K2 500
25. MK2 500 14: Male Under 14 K2 500
Direct Final
Start Time: 10:55 AM500M
MK2 500 14
L1 Waide, Lincoln
Spooner, Clancy
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
L2 Bancroft, Lachlan
Shingles, James
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L3 Bicknell, Jack
Gray, Jonathon
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Coach: Thomas Britten
MK2 500 16
L4 Mitchell, Dean
Clark, Hayden
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coaches: John Newton, Graham Bendeich
L5 Pavey, Jordan
Green, Lachlan
Direct Members
Currumbin Creek
NSW
QLD
Coaches: John Newton, Graham Bendeich
L6 Day, Andrew
Marais, Thomas
Direct Members
Direct Members
NSW
NSW
Coach: John Newton
L7 Donato, Mick
Shingles, Alexander
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L8 Jones-Rew, Joshua
Sarvari, Joshua
Kawana Waters
Sunshine Coast
QLD
QLD
Race 3215. FK1 500 18 : Female Under 18 K1 500Direct Final
Start Time: 11:00 AM500M
L3 Short, ChristieCurrumbin CreekQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L4 McAleenan, TaraSunshine CoastQLD
L5 Short, AbbeyCurrumbin CreekQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L6 Bednall, TaylorWynnum RedlandsQLD
L7 Sterry, ChloeCurrumbin CreekQLD
Race 3311. MC1 500 16: Male Under 16 C1 500
16. FK1 500 16: Female Under 16 K1 500
Direct Final
Start Time: 11:05 AM500M
FK1 500 16
L3 Cottle, KateDirect MembersNSWCoach: John Newton
L4 Parker, SamanthaLourdes HillQLD
MC1 500 16
L6 Sheppard, SamBrothersQLDCoach: Kevin Crisp
Race 3420. MK2 500 35-55 : Male K2 500 35/45/55Direct Final
Start Time: 11:10 AM500M
L3[45+] Rickard, Mark
Bendeich, Graham
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
L4[35+] Ingerman, Matthew
Bennet, Andrew
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
L5[35+] Cormack, David
Barr, Graham
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
L6 Nipperess, Peter
Pyne, Glenn
Varsity Lakes
Varsity Lakes
QLD
QLD
Race 3523. MK2 500 18: Male Under 18 K2 500Direct Final
Start Time: 11:15 AM500M
MK2 500 18
L3 Duffy, Jy
McKitterick, Joel
Kawana Waters
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: Shane Dalziel
MK2 500 18
L5 Hobbs, Ben
Crouch, Hayden
Direct Members
Currumbin Creek
NSW
QLD
Coach: John Newton
L6 collins, jeremy
Newell, Jayden
Varsity Lakes
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coaches: Daniel Collins, John Newton
Race 3613. FK1 500 : Female Open K1 500Direct Final
Start Time: 11:20 AM500M
L1 Coghill, RowenaBrisbane RiverQLDCoach: Denise Cooper
L2 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLDCoach: Anna Wood
L4 McGinty, HaileyKawana WatersQLD
L5 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
L6 Pike, JosieSunshine CoastQLD
L7 Higgins, StaceySunshine CoastQLDCoach: Shane Dalziel
Race 3714. FK1 500 23 : Female Under 23 K1 500Direct Final
Start Time: 11:45 AM500M
L3 Howcroft, CocoDirect MembersNSW
L4 Eichhorn, EmmaCurrumbin CreekQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L5 Rose, MadiDirect MembersNSWCoach: Shane Dalziel
L6 Lumley, SarahDirect MembersNSWCoach: John Newton
L7 McAleenan, TaraSunshine CoastQLD
Race 3831. MK4 500 Open/23 : Male Open/Under 23 K4 500Direct Final
Start Time: 11:50 AM500M
L2[Open] Sparkman, James
restall, bradley
Rowell, Keith
Stafford-Smith, Mac
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Direct Members
QLD
QLD
QLD
NSW
Coach: John Newton
L3[Open] Dallos, Zsolt
Gardner, Neil
Hardy, Pierce
Bolton, Nicholas
Kawana Waters
Kawana Waters
Kawana Waters
Kawana Waters
QLD
QLD
QLD
QLD
Coach: Clint Robinson
L4[Open] Bain, Bill
Elford, Peter
Copeland, Charlie
McAleenan, Kurt
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
QLD
QLD
Coach: Chris Alagich
L5[Open] Bendeich, Graham
Rickard, Mark
Nipperess, Peter
Pyne, Glenn
Currumbin Creek
Currumbin Creek
Varsity Lakes
Varsity Lakes
QLD
QLD
QLD
QLD
Coach: John Newton
L6[Open] Cormack, David
Bennet, Andrew
Ingerman, Matthew
Barr, Graham
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
QLD
QLD
L7[U23] McDonnell, Jarryd
Booth, Michael
Murphy, Aaron
MacKenzie-Templar, Alexander
Direct Members
Currumbin Creek
Gold Coast
Currumbin Creek
NSW
QLD
QLD
QLD
Coach: John Newton
Race 3939. MK1 200 : Male Open K1 200Heat 1
Start Time: 12:30 PM200M
L1 Wheatley, AndrewDirect MembersNSW
L2 Elford, PeterSunshine CoastQLDCoach: Clint Robinson
L3 Bolton, NicholasKawana WatersQLD
L4 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L5 Urquhart, MatthewDirect MembersNSWCoach: Cameron McMullan
L6 Bates, PaulSt GeorgeNSWCoach: Jim Walker
L7 Wood, JordanGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari

Progress: 1,2->A Final; + Fastest Other Crew
Race 4039. MK1 200 : Male Open K1 200Heat 2
Start Time: 12:34 PM200M
L2 restall, bradleyCurrumbin CreekQLD
L3 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 Donkin, TimIndooroopillyQLD
L5 Smith, TateGold CoastQLD
L6 Bain, BillSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich

Progress: 1,2->A Final; + Fastest Other Crew
Race 4139. MK1 200 : Male Open K1 200Heat 3
Start Time: 12:38 PM200M
L2 Gardner, NeilKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L3 Stenlake, TimothyIndooroopillyQLDCoach: Kevin Crisp
L4 Wilkinson, GlennKawana WatersQLD
L5 Copeland, CharlieSunshine CoastQLD
L6 Hardy, PierceKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L7 Rypp, GlennHoldfast BaySA

Progress: 1,2->A Final; + Fastest Other Crew
Race 4243. MK1 200 14 : Male Under 14 K1 200Heat 1
Start Time: 12:42 PM200M
L2 Waide, LincolnCurrumbin CreekQLD
L3 Bowness, DavidDirect MembersNSW
L4 Bednall, DarcyWynnum RedlandsQLD
L5 Spooner, ClancyCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L6 Gray, JonathonWynnum RedlandsQLD

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 4343. MK1 200 14 : Male Under 14 K1 200Heat 2
Start Time: 12:46 PM200M
L2 Bancroft, LachlanSunshine CoastQLD
L3 Shingles, JamesSunshine CoastQLD
L4 Bennet, PatrickWynnum RedlandsQLD
L5 Bicknell, JackWynnum RedlandsQLDCoach: Thomas Britten
L6 Hall, EthanKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 4441. MK1 200 18 : Male Under 18 K1 200Heat 1
Start Time: 12:50 PM200M
L2 Kleinschmidt, JakeDirect MembersNSW
L3 Duffy, JyKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Crouch, HaydenCurrumbin CreekQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L5 Hobbs, BenDirect MembersNSW

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 4541. MK1 200 18 : Male Under 18 K1 200Heat 2
Start Time: 12:54 PM200M
L4 Newell, JaydenSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 collins, jeremyVarsity LakesQLDCoach: Daniel Collins
L6 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 4642. MK1 200 16 : Male Under 16 K1 200Heat 1
Start Time: 12:58 PM200M
L2 Day, AndrewDirect MembersNSWCoach: John Newton
L3 Marais, ThomasDirect MembersNSWCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L4 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLD
L5 Sarvari, JoshuaSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L6 Clark, HaydenCurrumbin CreekQLD
L7 Shingles, AlexanderSunshine CoastQLD

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 4742. MK1 200 16 : Male Under 16 K1 200Heat 2
Start Time: 1:02 PM200M
L1 Green, NikolasDirect MembersNSWCoach: Shane Dalziel
L2 Green, LachlanCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L3 Donato, MickSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 Cooper, HaydenVarsity LakesQLD
L5 Pavey, JordanDirect MembersNSWCoach: John Newton
L6 Mitchell, DeanCurrumbin CreekQLD

Progress: 1,2,3->Final; + Fastest Other Crew
Race 4864. FK2 200 18/16 : Female Under18/Under 16 K2 200Direct Final
Start Time: 1:06 PM200M
L3[U18] McAleenan, Tara
Sterry, Chloe
Sunshine Coast
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: Chris Alagich
L4[U18] Short, Abbey
Short, Christie
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
L5[U16] Bednall, Taylor
Cottle, Kate
Wynnum Redlands
Direct Members
QLD
NSW
Coach: John Newton
Race 4962. MC2 200: Male Open C2 200
63. FK2 200 Open/23: Female Open/Under 23 K2 200
Direct Final
Start Time: 1:10 PM200M
FK2 200 Open/23
L2[U23] Lumley, Sarah
Eichhorn, Emma
Direct Members
Currumbin Creek
NSW
QLD
L3[U23] Higgins, Stacey
Howcroft, Coco
Sunshine Coast
Direct Members
QLD
NSW
Coach: Shane Dalziel
MC2 200
L7 Donaghey, Jake
Haas, Alexander
Brothers
Brothers
QLD
QLD
Race 5045. PC MK1 200: Para Canoeing Male K1 200
55. PC FK1 200: Para Canoeing Female K1 200
Direct Final
Start Time: 1:24 PM200M
PC MK1 200
L1 Speakman, MattVarsity LakesQLD
L2 Stiles, AndrewVarsity LakesQLD
L3 Nipperess, PeterVarsity LakesQLD
L4 Bailey, PaulVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
L5 Sieders, ColinPenrith ValleyNSWCoach: Sam Norton
PC FK1 200
L6 Kennedy, KaraCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King
Race 5138. MK1 200 35-55 : Male K1 200 35/45/55Direct Final
Start Time: 1:28 PM200M
L3[35+] Lovell, GeoffSunshine CoastQLD
L4[35+] Ingerman, MatthewWynnum RedlandsQLD
L5[35+] Cormack, DavidWynnum RedlandsQLD
L6[35+] Rowell, KeithCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
Race 5238. MK1 200 35-55: Male K1 200 35/45/55
48. FK1 200 35-55: Female K1 200 35/45/55
Direct Final
Start Time: 1:32 PM200M
FK1 200 35-55
L2[35+] Dreyer, CarlaSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
MK1 200 35-55
L3[45+] Bendeich, GrahamCurrumbin CreekQLD
L4[45+] Rickard, MarkCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
MK1 200 35-55
L6[45+] Bennet, AndrewWynnum RedlandsQLD
Race 5338. MK1 200 35-55 : Male K1 200 35/45/55Direct Final
Start Time: 1:36 PM200M
L4[55+] Kair, DavidCurrumbin CreekQLD
L5[55+] Leaver, RayCurrumbin CreekQLD
L6[55+] Barr, GrahamWynnum RedlandsQLD
Race 5440. MK1 200 23 : Male Under 23 K1 200Direct Final
Start Time: 1:40 PM200M
L1 Sparkman, JamesBrisbane CanoeingQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L2 Stafford-Smith, MacDirect MembersNSWCoach: John Newton
L3 McDonnell, JarrydDirect MembersNSWCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L5 MacKenzie-Templar, AlexanderCurrumbin CreekQLDCoach: Julian Norton-Smith
L6 Paroz, RyanKawana WatersQLD
L7 Wagner, Nickolas JamesKawana WatersQLD
Race 5565. FK2 200 14/12: Female Under 14/Under 12 K2 200
66. FTK2 200 14/12: Female Under 14/Under 12 TK2 200
Direct Final
Start Time: 1:44 PM200M
FK2 200 14/12
L3[U14] Watmough, Claudia
Gill, Isabella
Varsity Lakes
Varsity Lakes
QLD
QLD
Coaches: Andrea King, Ian Frost, Glenn Pyne
FTK2 200 14/12
L4[U12] Rixon, Natalee
Rixon, Sophie
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: Mathew Rixon
L5[U12] Ingerman, Nadia
Gray, Sarah
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Race 5643. MK1 200 14 : Male Under 14 K1 200Final
Start Time: 1:48 PM200M
L1 Bednall, DarcyWynnum RedlandsQLD
L2 Spooner, ClancyCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L3 Bicknell, JackWynnum RedlandsQLDCoach: Thomas Britten
L4 Waide, LincolnCurrumbin CreekQLD
L5 Bancroft, LachlanSunshine CoastQLD
L6 Gray, JonathonWynnum RedlandsQLD
L7 Shingles, JamesSunshine CoastQLD
Race 5739. MK1 200 : Male Open K1 200B Final
Start Time: 1:52 PM200M

CANCELLED
Race 5839. MK1 200 : Male Open K1 200A Final
Start Time: 1:56 PM200M
L1 Wood, JordanGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari
L2 Hardy, PierceKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L3 Donkin, TimIndooroopillyQLD
L4 Urquhart, MatthewDirect MembersNSWCoach: Cameron McMullan
L5 Copeland, CharlieSunshine CoastQLD
L6 Bolton, NicholasKawana WatersQLD
L7 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
Race 5941. MK1 200 18 : Male Under 18 K1 200Final
Start Time: 2:00 PM200M
L1 Hobbs, BenDirect MembersNSW
L2 Crouch, HaydenCurrumbin CreekQLDCoaches: John Newton, Graham Bendeich
L3 collins, jeremyVarsity LakesQLDCoach: Daniel Collins
L4 Kleinschmidt, JakeDirect MembersNSW
L5 McKitterick, JoelCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L6 Duffy, JyKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Newell, JaydenSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
Race 6042. MK1 200 16 : Male Under 16 K1 200Final
Start Time: 2:04 PM200M
L1 Donato, MickSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L2 Green, LachlanCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L3 Day, AndrewDirect MembersNSWCoach: John Newton
L4 Green, NikolasDirect MembersNSWCoach: Shane Dalziel
L5 Clark, HaydenCurrumbin CreekQLD
L6 Mitchell, DeanCurrumbin CreekQLD
L7 Jones-Rew, JoshuaKawana WatersQLD
Race 6146. MC1 200 : Male Open C1 200Direct Final
Start Time: 2:08 PM200M
L2 Lambert, FrankVarsity LakesQLD
L3 Haas, AlexanderBrothersQLD
L4 Beaver, MichaelBrothersQLD
L5 Metsoja, RainDirect MembersNSW
L6 Donaghey, JakeBrothersQLD
L7 King, BrianVarsity LakesQLD
Race 6244. M JD 12 200: Male Junior Development U12 200
54. F JD 12 200: Female Junior Development U12 200
Direct Final
Start Time: 2:32 PM200M
F JD 12 200
L2 Gray, SarahWynnum RedlandsQLD
L3 Rixon, SophieCurrumbin CreekQLDCoach: Mathew Rixon
L4 Rixon, NataleeCurrumbin CreekQLDCoach: Mathew Rixon
L5 Ingerman, NadiaWynnum RedlandsQLD
M JD 12 200
L6 Nichols, KaiWynnum RedlandsQLDCoach: David Bicknell
Race 6357. MK2 200 : Male Open K2 200Direct Final
Start Time: 2:36 PM200M
L1 Rowell, Keith
Sparkman, James
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
L2 Copeland, Charlie
McAleenan, Kurt
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L3 Urquhart, Matthew
Donkin, Tim
Direct Members
Indooroopilly
NSW
QLD
L4 Murphy, Aaron
Booth, Michael
Gold Coast
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
L5 Bolton, Nicholas
Hardy, Pierce
Kawana Waters
Kawana Waters
QLD
QLD
L6 Bain, Bill
Elford, Peter
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coach: Chris Alagich
L7 Stenlake, Timothy
Wood, Jordan
Indooroopilly
Gold Coast
QLD
QLD
Coaches: Kevin Crisp, Vince Fehervari
L8 restall, bradley
McDonnell, Jarryd
Currumbin Creek
Direct Members
QLD
NSW
Coach: John Newton
Race 6457. MK2 200 : Male Open K2 200Heat 2
Start Time: 2:40 PM200M

CANCELLED
Race 6549. FK1 200: Female Open K1 200
50. FK1 200 23: Female Under 23 K1 200
Direct Final
Start Time: 2:44 PM200M
FK1 200
L1 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLDCoach: Anna Wood
FK1 200 23
L2 Eichhorn, EmmaCurrumbin CreekQLD
FK1 200
L3 Burnett, AlyceSunshine CoastQLD
FK1 200 23
L4 Lumley, SarahDirect MembersNSW
L5 Howcroft, CocoDirect MembersNSW
FK1 200
L6 Higgins, StaceySunshine CoastQLDCoach: Shane Dalziel
FK1 200 23
L7 Rose, MadiKawana WatersQLD
L8 McAleenan, TaraSunshine CoastQLD
Race 6759. MK2 200 18: Male Under 18 K2 200Direct Final
Start Time: 2:52 PM200M
MK2 200 18
L2 Hobbs, Ben
Crouch, Hayden
Direct Members
Currumbin Creek
NSW
QLD
L3 Duffy, Jy
McKitterick, Joel
Kawana Waters
Currumbin Creek
QLD
QLD
L4 Kleinschmidt, Jake
Green, Lachlan
Direct Members
Currumbin Creek
NSW
QLD
L5 collins, jeremy
Newell, Jayden
Varsity Lakes
Sunshine Coast
QLD
QLD
L6 Wagner, Nickolas James
MacKenzie-Templar, Alexander
Kawana Waters
Currumbin Creek
QLD
QLD
Race 6860. MK2 200 16: Male Under 16 K2 200
61. MK2 200 14: Male Under 14 K2 200
Direct Final
Start Time: 2:56 PM200M
MK2 200 16
L1 Pavey, Jordan
Green, Lachlan
Direct Members
Currumbin Creek
NSW
QLD
Coaches: John Newton, Graham Bendeich
L2 Jones-Rew, Joshua
Sarvari, Joshua
Kawana Waters
Sunshine Coast
QLD
QLD
L3 Day, Andrew
Marais, Thomas
Direct Members
Direct Members
NSW
NSW
Coach: John Newton
L4 Mitchell, Dean
Clark, Hayden
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coaches: John Newton, Graham Bendeich
L5 Donato, Mick
Shingles, Alexander
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
MK2 200 14
L6 Bancroft, Lachlan
Shingles, James
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L7 Bicknell, Jack
Gray, Jonathon
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Coach: Thomas Britten
L8 Spooner, Clancy
Waide, Lincoln
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
Race 6951. FK1 200 18 : Female Under 18 K1 200Direct Final
Start Time: 3:00 PM200M
L2 Sterry, ChloeCurrumbin CreekQLD
L3 Short, AbbeyCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L4 McAleenan, TaraSunshine CoastQLD
L5 Short, ChristieCurrumbin CreekQLDCoach: John Newton
L6 Bednall, TaylorWynnum RedlandsQLD
Race 7047. MC1 200 16: Male Under 16 C1 200
52. FK1 200 16: Female Under 16 K1 200
Direct Final
Start Time: 3:04 PM200M
FK1 200 16
L3 Cottle, KateDirect MembersNSWCoach: John Newton
L4 Parker, SamanthaLourdes HillQLD
MC1 200 16
L6 Sheppard, SamBrothersQLDCoach: Kevin Crisp
Race 7153. FK1 200 14: Female Under 14 K1 200
67. FV1 200: Female open V1 200
Direct Final
Start Time: 3:08 PM200M
FV1 200
L2 Kennedy, KaraCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King
FK1 200 14
L5 Watmough, ClaudiaVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
FK1 200 14
L7 Gill, IsabellaVarsity LakesQLDCoach: Andrea King
Race 7256. MK2 200 35-55 : Male K2 200 35/45/55Direct Final
Start Time: 3:12 PM200M
L3[35+] Ingerman, Matthew
Bennet, Andrew
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
L4[45+] Rickard, Mark
Bendeich, Graham
Currumbin Creek
Currumbin Creek
QLD
QLD
Coach: John Newton
L5[35+] Cormack, David
Barr, Graham
Wynnum Redlands
Wynnum Redlands
QLD
QLD
Race 74117. PC MK1 2500 : Para Canoeing Male K1 2500Direct Final
Start Time: 3:50 PM2500M

CANCELLED
Race 75119. MK2 2500 16 : Male Under 16 K2 2500Direct Final
Start Time: 3:50 PM2500M

CANCELLED
Race 76120. MK2 2500 14 : Male Under 14 K2 2500Direct Final
Start Time: 3:50 PM2500M

CANCELLED
Race 77121. FK2 2500 16 : Female Under 16 K2 2500Direct Final
Start Time: 3:50 PM2500M

CANCELLED
Race 79116. MK1 2500 14 : Male Under 14 K1 2500Direct Final
Start Time: 3:50 PM2500M

CANCELLED
Race 80118. FK1 2500 16 : Female Under 16 K1 2500Direct Final
Start Time: 3:50 PM2500M

CANCELLED
Race 78115. MK1 2500 16 : Male Under 16 K1 2500Long Distance
Start Time: 4:28 PM2500M

CANCELLED