Grand Prix 1

Date: Fri 7th - Sun 9th December , 2012
Venue: West Lakes, SA
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Friday 7th December, 2012

Race 110. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 8:00 AM1000M
L1 collins, jeremyVarsity LakesQLD
L2 Grycewicz, AaronWest LakesSA
L3 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L4 Wagner, Nickolas JamesKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L5 Bain, BillSunshine CoastQLD
L6 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSACoach: Nathan Luce
L7 Graham, AlexanderAscotWACoach: Guy Power
L8 Yeates, JoshDirect MembersNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan D: 1..5->Semi-Final + 2 Next Fastest
Race 210. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 8:07 AM1000M
L1 McTavish, SimonDirect MembersNSW
L2 Crawford, JarradWest LakesSA
L3 Tsagaris, JacobSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 McTavish, FraserDirect MembersNSW
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Lohse, SeanDirect MembersNSWCoach: Krzysztof Lepianka
L7 Spinks, SebastianDerwentTAS
L8 Ringrose, JordenBayswaterWACoach: Guy Power
L9 Young, RichardGippslandVIC

Progress: Plan D: 1..5->Semi-Final + 2 Next Fastest
Race 310. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 3
Start Time: 8:14 AM1000M
L1 Armstrong, LachlanBayswaterWA
L2 Ellis, JaydenWest LakesSA
L3 Newell, JaydenSunshine CoastQLD
L4 Pond, NicholasDirect MembersNSWCoach: Guy Power
L5 Elford, PeterSunshine CoastQLD
L6 Campbell, JarradPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L7 Allan, JacksonPaddleNSW DirectNSW
L8 Hedditch, TomMercantileVIC
L9 Euers, PeterPaddleNSW DirectNSW

Progress: Plan D: 1..5->Semi-Final + 2 Next Fastest
Race 410. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 4
Start Time: 8:21 AM1000M
L2 Wagstaff, NicholasBayswaterWACoach: Guy Power
L3 Fenley, JoshuaDirect MembersNSW
L4 Copeland, CharlieSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 Lawrence, IsaacPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff
L6 McLean, BenSydney Northern BeachesNSWCoach: Tim Jacobs
L7 Lee, JaredWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L8 Jacobs, ToddPaddleNSW DirectNSW
L9 McCormack, TaylorTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton

Progress: Plan D: 1..5->Semi-Final + 2 Next Fastest
Race 510. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Heat 5
Start Time: 8:28 AM1000M
L2 Quensier, AmanWest LakesSA
L3 Bain, JakOnkaparingaSACoach: Neil Thomson
L4 Carson, KierenPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L5 Hill, BenDirect MembersNSW
L6 Gebarski, VictorWest LakesSA
L7 Yeates, LiamSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L8 Dreyer, JohanSydney Northern BeachesNSW

Progress: Plan D: 1..5->Semi-Final + 2 Next Fastest
Race 614. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 1
Start Time: 8:35 AM1000M
L2 Graf, Arnold
Hughes, Mitchell
Southside Paddlers
Southside Paddlers
NSW
NSW
L3 Thomson, Dale
Maxwell, Bennett
Onkaparinga
Holdfast Bay
SA
SA
L4 Norton, Tom
Smith, Scott
Tasmania CC
PaddleNSW Direct
TAS
NSW
L5 Haniford, Luke
Rypp, Glenn
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
Coaches: Chris Alagich, Nathan Luce
L6 Booth, Michael
Stenlake, Timothy
Currumbin Creek
Indooroopilly
QLD
QLD
L7 Dawe, Nicholas
Speer, Sam
Southside Paddlers
Southside Paddlers
NSW
NSW

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 714. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Heat 2
Start Time: 8:42 AM1000M
L2 Dunbar, Wayne Jnr
McTavish, Fraser
Manly Warringah
Direct Members
NSW
NSW
L3 Holmes, Brodie
Brewer, Todd
Bayswater
Bayswater
WA
WA
L4 Ryan, Zac
Bulmer, Nicholas
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
L5 Daw, Alex
Petho, Jeremy
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
L6 Tame, Lachlan
Bowker, Daniel
Direct Members
Bayswater
NSW
WA
L7 Rice, Brendan
Graham, David
Bayswater
Direct Members
WA
NSW
Coaches: Ramon Andersson, Michael Pond
L8 Redward, Samuel
Murfet, Andrew
Sydney Northern Beaches
Tasmania CC
NSW
TAS

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 812. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Heat 1
Start Time: 8:49 AM1000M

CANCELLED
Race 912. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Heat 2
Start Time: 8:56 AM1000M

CANCELLED
Race 104. WK1 1000 : Womens Open K1 1000Direct Final
Start Time: 9:03 AM1000M
L1 George, PhoebeBayswaterWA
L2 Drakos, EleniHoldfast BaySACoach: Robert Lee
L3 Higgins, StaceySunshine CoastQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Silvester, JessicaPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L5 Kanyitur, IvanaOnkaparingaSA
L6 Ahrens, MarlenaMercantileVICCoach: Craig Pickett
L7 Coghill, RowenaBrisbane RiverQLDCoach: Denise Cooper
L8 Davis, HannahHoldfast BaySACoach: Nathan Luce
L9 McArthur, CatPatterson LakesVIC
Race 117. WK2 1000 18 : Womens Under 18 K2 1000Direct Final
Start Time: 9:10 AM1000M
L1 Labine Romain, Mackenzie
Godoy, Deandra
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L2 Picken, Ellie
Norton, Hannah
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
L3 Silvester, Danielle
Kiernan, Emma
Patterson Lakes
Direct Members
VIC
NSW
Coach: Peter Gargiulo
L4 Green, Jacqueline
O'Neill, Monique
Direct Members
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
L5 Warrick, Lily
Pope, Crystal
SA Direct
Holdfast Bay
SA
SA
L6 Basson, Tanielle
Duncan, Rachel
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L7 Harrison, Courtney
Loughry, Lulu
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L8 Dowling, Courtney
Bound, Eloise
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
Race 122. WK1 1000 16 : Womens Under 16 K1 1000Heat 1
Start Time: 9:17 AM1000M
L2 Partington, JenniferWest LakesSACoach: Jim Murphy
L3 Sadler, DonelleOnkaparingaSA
L4 Yeates, HannahDirect MembersNSWCoach: Christine Duff
L5 Walkington, NathaliePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L6 Pope, CrystalHoldfast BaySA
L7 Sibley, TaylaOnkaparingaSA
L9 Kidd, FrancescaOnkaparingaSA

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 132. WK1 1000 16 : Womens Under 16 K1 1000Heat 2
Start Time: 9:24 AM1000M
L2 Jager, EmmaWest LakesSA
L3 O'Neill, SiarnSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 Keppell, OliviaDirect MembersNSWCoach: Peter Gargiulo
L5 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L6 Mutton, BecEncounterSA
L7 Gilliman, CaitlinDirect MembersNSWCoach: Chris Alagich
L8 Dowling, CourtneyTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 141. WK1 1000 14 : Womens Under 14 K1 1000Direct Final
Start Time: 9:31 AM1000M
L4 Munro, BrittanyPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff
L5 Overell, TahliaEncounterSACoach: Marc Brehin
L6 Kidd, AnnekaOnkaparingaSACoach: Neil Thompson
Race 1561. MK1 1000 14GOB : MENS UNDER 14 K1 1000Direct Final
Start Time: 9:31 AM1000M

CANCELLED
Race 1618. MC1 1000 18: Mens Under 18 C1 1000
57. PC MV1 1000 MC: Para Canoe Mens V1 1000m Open Multi-Class
Direct Final
Start Time: 10:00 AM1000M
MC1 1000 18
L2 Choi, Ji SungSouth KoreaKOR
L3 Bayliss, JaceWest LakesSA
L4 Keogh, BenjaminWest LakesSA
L5 Sheppard, SamBrothersQLD
PC MV1 1000 MC
L7 Bond, TonyEchuca MoamaVIC
Race 1757. PC MV1 1000 MC : Para Canoe Mens V1 1000m Open Multi-ClassDirect Final
Start Time: 10:00 AM1000M

CANCELLED
Race 1810. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 10:07 AM1000M
L1 Crawford, JarradWest LakesSA
L2 Bain, BillSunshine CoastQLD
L3 Gebarski, VictorWest LakesSA
L4 Copeland, CharlieSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSACoach: Nathan Luce
L6 Lohse, SeanDirect MembersNSWCoach: Krzysztof Lepianka
L7 Hedditch, TomMercantileVIC
L8 McCormack, TaylorTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L9 Yeates, LiamSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff

Progress: Plan D: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 1910. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 10:14 AM1000M
L1 Ellis, JaydenWest LakesSA
L2 Tsagaris, JacobSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L3 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L4 Carson, KierenPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L5 Wood, JordanGold CoastQLD
L6 Elford, PeterSunshine CoastQLD
L7 Lawrence, IsaacPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff
L8 Hill, BenDirect MembersNSW
L9 Newell, JaydenSunshine CoastQLD

Progress: Plan D: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 2010. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000Semi-Final 3
Start Time: 10:21 AM1000M
L1 Lee, JaredWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L2 Campbell, JarradPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L3 Spinks, SebastianDerwentTAS
L4 collins, jeremyVarsity LakesQLD
L5 Euers, PeterPaddleNSW DirectNSW
L6 McLean, BenSydney Northern BeachesNSWCoach: Tim Jacobs
L7 Bain, JakOnkaparingaSACoach: Neil Thomson
L8 Wagner, Nickolas JamesKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L9 Pond, NicholasDirect MembersNSWCoach: Guy Power

Progress: Plan D: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 2114. MK2 1000 : Mens Open K2 1000Final
Start Time: 10:35 AM1000M
L1 Holmes, Brodie
Brewer, Todd
Bayswater
Bayswater
WA
WA
L2 Booth, Michael
Stenlake, Timothy
Currumbin Creek
Indooroopilly
QLD
QLD
L3 Rice, Brendan
Graham, David
Bayswater
Direct Members
WA
NSW
Coaches: Ramon Andersson, Michael Pond
L4 Norton, Tom
Smith, Scott
Tasmania CC
PaddleNSW Direct
TAS
NSW
L5 Tame, Lachlan
Bowker, Daniel
Direct Members
Bayswater
NSW
WA
L6 Haniford, Luke
Rypp, Glenn
Holdfast Bay
Holdfast Bay
SA
SA
Coaches: Chris Alagich, Nathan Luce
L7 Daw, Alex
Petho, Jeremy
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
L8 Dawe, Nicholas
Speer, Sam
Southside Paddlers
Southside Paddlers
NSW
NSW
L9 Ryan, Zac
Bulmer, Nicholas
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
Race 222. WK1 1000 16 : Womens Under 16 K1 1000Final
Start Time: 10:42 AM1000M
L1 O'Neill, SiarnSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L2 Yeates, HannahDirect MembersNSWCoach: Christine Duff
L3 Keppell, OliviaDirect MembersNSWCoach: Peter Gargiulo
L4 Kidd, FrancescaOnkaparingaSA
L5 Gilliman, CaitlinDirect MembersNSWCoach: Chris Alagich
L6 Walkington, NathaliePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L7 Silvester, SamanthaPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L8 Partington, JenniferWest LakesSACoach: Jim Murphy
L9 Dowling, CourtneyTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
Race 233. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Heat 1
Start Time: 10:49 AM1000M
L2 Picken, EllieTasmania CCTAS
L3 Labine Romain, MackenzieSydney Northern BeachesNSW
L4 McAleenan, TaraSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L5 Godoy, DeandraPaddleNSW DirectNSWCoach: Tim Jacobs
L6 O'Neill, MoniqueSydney Northern BeachesNSW
L7 Basson, TanielleSydney Northern BeachesNSW
L8 Bound, EloiseTasmania CCTAS
L9 Douglass, LauraSydney Northern BeachesNSW

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 243. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Heat 2
Start Time: 10:56 AM1000M
L2 Warrick, LilySA DirectSACoach: Nick Tucker
L3 Loughry, LuluWest LakesSA
L4 Carlton, VirginiaGeelongVICCoach: Tim Altman
L5 Davies, MadisonWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L6 Hennessy, AnnaWest LakesSA
L7 Leaver, EllieCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King
L8 Silvester, DaniellePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L9 Norton, HannahTasmania CCTAS

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 253. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Heat 3
Start Time: 11:03 AM1000M
L2 Repetto, AlexandraSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L3 Kiernan, EmmaDirect MembersNSWCoach: Peter Gargiulo
L4 Batters, MadeleineBendigoVIC
L5 Duncan, RachelPaddleNSW DirectNSW
L6 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L7 Harrison, CourtneyWest LakesSA
L8 Cuthbertson, NellIvanhoe Northcote Canoe CVIC
L9 Mann, RebeccaBendigoVIC

Progress: Plan B: 1->A Final; 2..7->Semi Final
Race 2678. MC2 1000 18 : MENS UNDER 18 C2 1000Direct Final
Start Time: 11:10 AM1000M
L4 Lee, Jae Kyeong
Lee, Je Hyeong
South Korea
South Korea
KOR
KOR
L5 Sheppard, Sam
Choi, Ji Sung
Brothers
South Korea
QLD
KOR
L6 Bayliss, Jace
Keogh, Benjamin
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Race 2712. MK2 1000 16 : Mens Under 16 K2 1000Final
Start Time: 11:17 AM1000M
L1 Duggan, Alexander
Kerr, Robert
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
L2 Doherty, Ben
Bergman, Jake
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
Coach: Sam Norton
L3 Duffy, Jy
Kleinschmidt, Jake
Kawana Waters
Direct Members
QLD
NSW
Coach: Shane Dalziel
L4 Hutchinson, Sam
Basson, Milan
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L5 Miller, Riley
Rubock, Brad
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
L6 Rudd, Jason
Ryan, Daniel
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L7 Stock, Lachlan
Baker, Kieran
Patterson Lakes
Patterson Lakes
VIC
VIC
Coach: Peter Gargiulo
L8 Hennessy, Jay
Grimwade, Matthew
West Lakes
Christian Brothers
SA
SA
Coaches: Jim Murphy, Michael Baker
L9 Murfet, Simon
Nelson, Ryan
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
Race 288. WK2 1000 : Womens Open K2 1000Direct Final
Start Time: 11:24 AM1000M
L3 George, Phoebe
Martin, Jaymee-Lee
Bayswater
Canning River
WA
WA
L4 Baker, Emily
ATHLETE UNKNOWN
Manly Warringah
NSW
L5 Kanyitur, Ivana
Kidd, Fiona
Onkaparinga
West Lakes
SA
SA
Race 2910. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000B Final
Start Time: 11:31 AM1000M
L1 Newell, JaydenSunshine CoastQLD
L2 Wagner, Nickolas JamesKawana WatersQLDCoach: Clint Robinson
L3 Gebarski, VictorWest LakesSA
L4 Lawrence, IsaacPaddleNSW DirectNSWCoach: Christine Duff
L5 Lohse, SeanDirect MembersNSWCoach: Krzysztof Lepianka
L6 Campbell, JarradPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L7 Ellis, JaydenWest LakesSA
L8 McCormack, TaylorTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L9 Lee, JaredWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
Race 3010. MK1 1000 18 : Mens Under 18 K1 1000A Final
Start Time: 11:38 AM1000M
L1 Hughes, MitchellSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L2 collins, jeremyVarsity LakesQLD
L3 Copeland, CharlieSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 Wood, JordanGold CoastQLD
L5 Bain, BillSunshine CoastQLD
L6 Euers, PeterPaddleNSW DirectNSW
L7 Elford, PeterSunshine CoastQLD
L8 DeDai, Sean-CharlesWest LakesSACoach: Nathan Luce
L9 McLean, BenSydney Northern BeachesNSWCoach: Tim Jacobs
Race 3111. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 1
Start Time: 12:30 PM1000M
L1 Stowe, MarkPaddleNSW DirectNSW
L2 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L3 Dunbar, Wayne JnrManly WarringahNSW
L4 Petho, JeremyWest LakesSA
L5 Ryan, ZacOnkaparingaSA
L6 Norton, SamTasmania CCTAS
L7 Rice, BrendanBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L8 Holmes, BrodieBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L9 Durko, GaborHungaryHUN

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 3211. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 2
Start Time: 12:37 PM1000M
L1 Speer, SamSouthside PaddlersNSW
L2 Graham, DavidDirect MembersNSW
L3 Redward, SamuelSydney Northern BeachesNSWCoach: Christine Duff
L4 Bowker, DanielBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L5 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L6 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L7 Brewer, ToddBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L8 Daw, AlexHoldfast BaySA
L9 Donkin, TimIndooroopillyQLD

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 3311. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 3
Start Time: 12:44 PM1000M
L1 Tame, LachlanDirect MembersNSW
L2 Murfet, AndrewTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L3 Wroe, NicholasChampion LakesWA
L4 Symonds, TimEncounterSA
L5 Smith, ScottPaddleNSW DirectNSW
L6 Dunn, CallumWest LakesSA
L7 Thomson, DaleOnkaparingaSA
L8 Graf, ArnoldSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 3411. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Heat 4
Start Time: 12:51 PM1000M
L1 Dawe, NicholasSouthside PaddlersNSW
L2 Redward, SamuelSydney Northern BeachesNSW
L3 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L4 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L5 Stenlake, TimothyIndooroopillyQLD
L6 Norton, TomTasmania CCTAS
L7 Campbell, JamesFairfieldVIC
L8 Lakeland, JohnDirect MembersNSW

Progress: Plan C: 1..6->Semi-Final + 3 Next Fastest
Race 3513. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Heat 1
Start Time: 12:58 PM1000M
L1 McTavish, Simon
Lawrence, Isaac
Direct Members
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L2 Hedditch, Tom
Dreyer, Johan
Mercantile
Sydney Northern Beaches
VIC
NSW
Coach: Craig Pickett
L3 Hill, Ben
Wagstaff, Nicholas
Direct Members
Bayswater
NSW
WA
L4 Elford, Peter
Newell, Jayden
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L5 Wood, Jordan
Bain, Bill
Gold Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coach: Vince Fehervari
L6 Gebarski, Victor
Lohse, Sean
West Lakes
Direct Members
SA
NSW
L7 Bain, Jak
Allan, Jackson
Onkaparinga
PaddleNSW Direct
SA
NSW
L8 Yeates, Liam
Jacobs, Todd
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L9 Harris, Ben
Pond, Nicholas
Ascot
Direct Members
WA
NSW

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 3613. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Heat 2
Start Time: 1:05 PM1000M
L1 McCormack, Taylor
collins, jeremy
Tasmania CC
Varsity Lakes
TAS
QLD
L2 Quensier, Aman
Grycewicz, Aaron
West Lakes
West Lakes
SA
SA
L3 Yeates, Josh
Fenley, Joshua
Direct Members
Direct Members
NSW
NSW
Coach: Christine Duff
L4 Lee, Jared
Spinks, Sebastian
West Lakes
Derwent
SA
TAS
Coach: Krzysztof Lepianka
L5 DeDai, Sean-Charles
McLean, Ben
West Lakes
Sydney Northern Beaches
SA
NSW
Coaches: Nathan Luce, Christine Duff
L6 Campbell, Jarrad
Carson, Kieren
Patterson Lakes
Patterson Lakes
VIC
VIC
Coach: Peter Gargiulo
L7 Tsagaris, Jacob
Euers, Peter
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L8 Crawford, Jarrad
Ellis, Jayden
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Krzysztof Lepianka
L9 Armstrong, Lachlan
Ringrose, Jorden
Bayswater
Bayswater
WA
WA

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 379. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 1
Start Time: 1:12 PM1000M
L2 Kleinschmidt, JakeDirect MembersNSW
L3 Rudd, JasonWest LakesSACoach: Jim Murphy
L4 Hennessy, JayWest LakesSA
L5 Duffy, JyKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Stock, LachlanPatterson LakesVIC
L7 Baker, KieranPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L8 Yerbury, RyanSouthside PaddlersNSW
L9 Ryan, DanielWest LakesSA

Progress: Plan B1: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 389. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 2
Start Time: 1:19 PM1000M
L2 Duggan, AlexanderTasmania CCTAS
L3 Miller, RileyTasmania CCTAS
L4 Santarelli, ElliotChristian BrothersSACoach: Jim Murphy
L5 Harris, BenAscotWACoach: Guy Power
L6 Basson, MilanPaddleNSW DirectNSW
L7 Goldsworthy-Hess, MaxWest LakesSACoach: Jim Murphy
L8 Kerr, RobertTasmania CCTAS

Progress: Plan B1: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 399. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000Heat 3
Start Time: 1:26 PM1000M
L2 Doherty, BenTasmania CCTAS
L3 Nelson, RyanTasmania CCTAS
L4 Bergman, JakeTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L5 Hutchinson, SamSydney Northern BeachesNSW
L6 Grimwade, MatthewChristian BrothersSA
L7 Rubock, BradTasmania CCTAS
L8 Murfet, SimonTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton

Progress: Plan B1: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 4013. MK2 1000 18 : Mens Under 18 K2 1000Final
Start Time: 2:00 PM1000M
L1 Campbell, Jarrad
Carson, Kieren
Patterson Lakes
Patterson Lakes
VIC
VIC
Coach: Peter Gargiulo
L2 McTavish, Simon
Lawrence, Isaac
Direct Members
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L3 McCormack, Taylor
collins, jeremy
Tasmania CC
Varsity Lakes
TAS
QLD
L4 Gebarski, Victor
Lohse, Sean
West Lakes
Direct Members
SA
NSW
L5 Lee, Jared
Spinks, Sebastian
West Lakes
Derwent
SA
TAS
Coach: Krzysztof Lepianka
L6 Elford, Peter
Newell, Jayden
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L7 Tsagaris, Jacob
Euers, Peter
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
L8 Bain, Jak
Allan, Jackson
Onkaparinga
PaddleNSW Direct
SA
NSW
L9 DeDai, Sean-Charles
McLean, Ben
West Lakes
Sydney Northern Beaches
SA
NSW
Coaches: Nathan Luce, Christine Duff
L10 Wood, Jordan
Bain, Bill
Gold Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coach: Vince Fehervari
Race 413. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 2:07 PM1000M
L1 Douglass, LauraSydney Northern BeachesNSW
L2 Leaver, EllieCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King
L3 Batters, MadeleineBendigoVIC
L4 Loughry, LuluWest LakesSA
L5 Labine Romain, MackenzieSydney Northern BeachesNSW
L6 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L7 O'Neill, MoniqueSydney Northern BeachesNSW
L8 Harrison, CourtneyWest LakesSA
L9 Norton, HannahTasmania CCTAS

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final
Race 423. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 2:14 PM1000M
L1 Bound, EloiseTasmania CCTAS
L2 Duncan, RachelPaddleNSW DirectNSW
L3 Carlton, VirginiaGeelongVICCoach: Tim Altman
L4 Cuthbertson, NellIvanhoe Northcote Canoe CVIC
L5 Hennessy, AnnaWest LakesSA
L6 Picken, EllieTasmania CCTAS
L7 McAleenan, TaraSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L8 Silvester, DaniellePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L9 Repetto, AlexandraSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville

Progress: Plan B: 1..3->A Final; 4..7->B Final
Race 436. WK2 1000 16 : Womens Under 16 K2 1000Direct Final
Start Time: 2:21 PM1000M
L2 Mutton, Bec
Sibley, Tayla
Encounter
Onkaparinga
SA
SA
Coaches: Marc Brehin, Neil Thompson
L3 Munro, Brittany
Yeates, Hannah
PaddleNSW Direct
Direct Members
NSW
NSW
L4 Partington, Jennifer
Jager, Emma
West Lakes
West Lakes
SA
SA
Coach: Jim Murphy
L5 Keppell, Olivia
Walkington, Nathalie
Direct Members
Patterson Lakes
NSW
VIC
Coach: Peter Gargiulo
L6 Kidd, Francesca
Sadler, Donelle
Onkaparinga
Onkaparinga
SA
SA
Coaches: Neil Thomson, Nick Tucker, Dale Thomson
L7 Overell, Tahlia
Kidd, Anneka
Encounter
Onkaparinga
SA
SA
Coach: Marc Brehin
L8 O'Neill, Siarn
Gilliman, Caitlin
Sunshine Coast
Direct Members
QLD
NSW
Race 4411. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 1
Start Time: 2:28 PM1000M
L1 Donkin, TimIndooroopillyQLD
L2 Thomson, DaleOnkaparingaSA
L3 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L4 Graham, DavidDirect MembersNSW
L5 Norton, SamTasmania CCTAS
L6 Tame, LachlanDirect MembersNSW
L7 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L8 Rice, BrendanBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L9 Dunbar, Wayne JnrManly WarringahNSW

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 4511. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 2
Start Time: 2:35 PM1000M
L1 Petho, JeremyWest LakesSA
L2 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L3 Smith, ScottPaddleNSW DirectNSW
L4 Norton, TomTasmania CCTAS
L5 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L6 Durko, GaborHungaryHUN
L7 Wroe, NicholasChampion LakesWA
L8 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L9 Lakeland, JohnDirect MembersNSW

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 4611. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Semi-Final 3
Start Time: 2:42 PM1000M
L1 Ryan, ZacOnkaparingaSA
L2 Campbell, JamesFairfieldVIC
L3 Brewer, ToddBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L4 Dunn, CallumWest LakesSA
L5 Stenlake, TimothyIndooroopillyQLD
L6 Stowe, MarkPaddleNSW DirectNSW
L7 Bowker, DanielBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L8 Graf, ArnoldSouthside PaddlersNSWCoach: Brian Trouville
L9 Redward, SamuelSydney Northern BeachesNSW

Progress: Plan C: 1..3->A Final; 4..6->B Final
Race 479. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000B Final
Start Time: 2:49 PM1000M
L1 Grimwade, MatthewChristian BrothersSA
L2 Baker, KieranPatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L3 Santarelli, ElliotChristian BrothersSACoach: Jim Murphy
L4 Basson, MilanPaddleNSW DirectNSW
L5 Hennessy, JayWest LakesSA
L6 Nelson, RyanTasmania CCTAS
L7 Yerbury, RyanSouthside PaddlersNSW
L8 Bergman, JakeTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L9 Miller, RileyTasmania CCTAS
Race 489. MK1 1000 16 : Mens Under 16 K1 1000A Final
Start Time: 2:56 PM1000M
L1 Doherty, BenTasmania CCTAS
L2 Stock, LachlanPatterson LakesVIC
L3 Harris, BenAscotWACoach: Guy Power
L4 Duggan, AlexanderTasmania CCTAS
L5 Duffy, JyKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L6 Murfet, SimonTasmania CCTASCoach: Jeremy Norton
L7 Kleinschmidt, JakeDirect MembersNSW
L8 Hutchinson, SamSydney Northern BeachesNSW
L9 Kerr, RobertTasmania CCTAS
Race 4916. MK4 1000 18 : Mens Under 18 K4 1000Direct Final
Start Time: 3:03 PM1000M
L1 Armstrong, Lachlan
Ringrose, Jorden
Graham, Alexander
Pond, Nicholas
Bayswater
Bayswater
Ascot
Direct Members
WA
WA
WA
NSW
L2 Young, Richard
Allan, Jackson
McCormack, Taylor
Bain, Jak
Gippsland
PaddleNSW Direct
Tasmania CC
Onkaparinga
VIC
NSW
TAS
SA
L3 Dreyer, Johan
Jacobs, Todd
Yeates, Liam
Yeates, Josh
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
Sydney Northern Beaches
PaddleNSW Direct
NSW
NSW
NSW
NSW
L4 Lee, Jared
Spinks, Sebastian
Gebarski, Victor
Lohse, Sean
West Lakes
Derwent
West Lakes
Direct Members
SA
TAS
SA
NSW
Coach: Krzysztof Lepianka
L5 Wood, Jordan
Elford, Peter
Copeland, Charlie
Newell, Jayden
Gold Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
QLD
QLD
Coach: Vince Fehervari
L6 Carson, Kieren
Euers, Peter
Campbell, Jarrad
Duffy, Jy
Patterson Lakes
PaddleNSW Direct
Patterson Lakes
Kawana Waters
VIC
NSW
VIC
QLD
L7 McTavish, Simon
Lawrence, Isaac
Fenley, Joshua
Tsagaris, Jacob
Direct Members
PaddleNSW Direct
Direct Members
Sydney Northern Beaches
NSW
NSW
NSW
NSW
L8 Crawford, Jarrad
Quensier, Aman
Grycewicz, Aaron
Ellis, Jayden
West Lakes
West Lakes
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
Coaches: Krzysztof Lepianka, Jim Murphy
L9 Kang, Hyun
Lee, Seung Ju
Lee, Sang Hun
Heo, Won
South Korea
South Korea
South Korea
South Korea
KOR
KOR
KOR
KOR
Race 503. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000B Final
Start Time: 3:30 PM1000M
L1 Silvester, DaniellePatterson LakesVICCoach: Peter Gargiulo
L2 Douglass, LauraSydney Northern BeachesNSW
L3 Harrison, CourtneyWest LakesSA
L4 Loughry, LuluWest LakesSA
L5 O'Neill, MoniqueSydney Northern BeachesNSW
L6 Picken, EllieTasmania CCTAS
L7 Carlton, VirginiaGeelongVICCoach: Tim Altman
L8 McAleenan, TaraSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L9 Bound, EloiseTasmania CCTAS
Race 513. WK1 1000 18 : Womens Under 18 K1 1000A Final
Start Time: 3:37 PM1000M
L1 Cuthbertson, NellIvanhoe Northcote Canoe CVIC
L2 Hennessy, AnnaWest LakesSA
L3 Duncan, RachelPaddleNSW DirectNSW
L4 Mann, RebeccaBendigoVIC
L5 Godoy, DeandraPaddleNSW DirectNSWCoach: Tim Jacobs
L6 Davies, MadisonWest LakesSACoach: Krzysztof Lepianka
L7 Bulmer, JosephineWest LakesSA
L8 Batters, MadeleineBendigoVIC
L9 Leaver, EllieCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King
Race 5211. MK1 1000 : Mens Open K1 1000B Final
Start Time: 3:44 PM1000M
L1 McAleenan, KurtSunshine CoastQLDCoach: Chris Alagich
L2 Durko, GaborHungaryHUN
L3 Booth, MichaelCurrumbin CreekQLD
L4 Dunn, CallumWest LakesSA
L5 Donkin, TimIndooroopillyQLD
L6 Rice, BrendanBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L7 Stenlake, TimothyIndooroopillyQLD
L8 Haniford, LukeHoldfast BaySA
L9 Campbell, JamesFairfieldVIC
Race 5311. MK1 1000 : Mens Open K1 1000A Final
Start Time: 3:51 PM1000M
L1 Bowker, DanielBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L2 Norton, TomTasmania CCTAS
L3 Ryan, ZacOnkaparingaSA
L4 Rypp, GlennHoldfast BaySA
L5 Norton, SamTasmania CCTAS
L6 Bulmer, NicholasWest LakesSA
L7 Brewer, ToddBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L8 Smith, ScottPaddleNSW DirectNSW
L9 Graham, DavidDirect MembersNSW
Race 5415. MK4 1000 16 : Mens Under 16 K4 1000Direct Final
Start Time: 3:58 PM1000M
L3 Nelson, Ryan
Murfet, Simon
Duggan, Alexander
Kerr, Robert
Tasmania CC
Tasmania CC
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
TAS
TAS
L4 Rubock, Brad
Bergman, Jake
Miller, Riley
Doherty, Ben
Tasmania CC
Tasmania CC
Tasmania CC
Tasmania CC
TAS
TAS
TAS
TAS
L5 Armstrong, Lachlan
Ringrose, Jorden
Pond, Nicholas
Graham, Alexander
Bayswater
Bayswater
Direct Members
Ascot
WA
WA
NSW
WA
L6 Hennessy, Jay
Grimwade, Matthew
Ryan, Daniel
Rudd, Jason
West Lakes
Christian Brothers
West Lakes
West Lakes
SA
SA
SA
SA
L7 Basson, Milan
Hutchinson, Sam
Harris, Ben
Santarelli, Elliot
PaddleNSW Direct
Sydney Northern Beaches
Ascot
Christian Brothers
NSW
NSW
WA
SA
Race 5517. MK4 1000 : Mens Open K4 1000Direct Final
Start Time: 5:00 PM1000M
L3 Daw, Alex
Petho, Jeremy
DeDai, Sean-Charles
Speer, Sam
Holdfast Bay
West Lakes
West Lakes
Southside Paddlers
SA
SA
SA
NSW
L4 Holmes, Brodie
Bowker, Daniel
Tame, Lachlan
Graham, David
Bayswater
Bayswater
Direct Members
Direct Members
WA
WA
NSW
NSW
L5 Dunn, Callum
Ryan, Zac
Haniford, Luke
Bulmer, Nicholas
West Lakes
Onkaparinga
Holdfast Bay
West Lakes
SA
SA
SA
SA
L6 Bain, Bill
Rypp, Glenn
Brewer, Todd
Rice, Brendan
Sunshine Coast
Holdfast Bay
Bayswater
Bayswater
QLD
SA
WA
WA
Coaches: Ramon Andersson, Chris Alagich, Nathan Luce
L7 Smith, Scott
Norton, Tom
McLean, Ben
Dunbar, Wayne Jnr
PaddleNSW Direct
Tasmania CC
Sydney Northern Beaches
Manly Warringah
NSW
TAS
NSW
NSW
Race 5663. WK2 2500 16 : WOMENS UNDER 16 K2 2500Direct Final
Start Time: 5:10 PM2500M

CANCELLED
Race 5764. MK1 2500 16 : MENS UNDER 16 K1 2500Direct Final
Start Time: 5:15 PM2500M
L1 Bergman, JakeTasmania CCTAS
L2 Doherty, BenTasmania CCTAS
L3 Duggan, AlexanderTasmania CCTAS
L4 Kerr, RobertTasmania CCTAS
L5 Murfet, SimonTasmania CCTAS
L6 Nelson, RyanTasmania CCTAS
Race 5865. MK1 2500 18 : MENS UNDER 18 K1 2500Direct Final
Start Time: 5:20 PM2500M

CANCELLED
Race 5966. WK2 2500 18 : WOMENS UNDER 18 K2 2500Direct Final
Start Time: 5:25 PM2500M

CANCELLED
Race 6067. WK1 2500 14 : WOMENS UNDER 14 K1 2500Direct Final
Start Time: 5:30 PM2500M

CANCELLED
Race 6168. MK1 2500 14 : MENS UNDER 14 K1 2500Direct Final
Start Time: 5:35 PM2500M

CANCELLED