Olympic Team Nomination Trials

Date: Thu 1st March, 2012
Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
Lane Draw
Options:    Show
Thursday 1st March, 2012

Race 11. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 1
Start Time: 11:30 AM200M
L1 Copeland, CharlieSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
L2 Schumacher, TonyDirect MembersNSW
L3 Bird, SteveCanning RiverWA
L4 Simpson, JoelGold CoastQLD
L5 Goble, MatthewAdelaideSACoach: nathan luce
L6 Tame, LachlanDirect MembersNSWCoach: tim jacobs
L7 Dawe, NicholasSouthside PaddlersNSW
L8 Vowles, KevinBendigoVICCoach: Bennett Maxwell

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 21. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 2
Start Time: 11:35 AM200M
L2 Morrison, LukeOnkaparingaSA
L3 Holmes, BrodieBayswaterWA
L4 Phillips, JesseBayswaterWACoach: Ramon Andersson and Michael
L5 Stewart, MurrayManly WarringahNSWCoach: Tim Jacobs
L6 Urquhart, MatthewGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari
L7 Hinc, DavidDirect MembersNSW
L8 Donkin, TimIndooroopillyQLD

Progress: Plan A: 1..3->Final; 4..7->Semi Final + Next Fastest
Race 31. MK1 200 : Mens Open K1 200Semi-Final 1
Start Time: 1:00 PM200M
L1 Hinc, DavidDirect MembersNSW
L2 Dawe, NicholasSouthside PaddlersNSW
L3 Morrison, LukeOnkaparingaSA
L4 Holmes, BrodieBayswaterWA
L5 Goble, MatthewAdelaideSACoach: nathan luce
L6 Schumacher, TonyDirect MembersNSW
L7 Donkin, TimIndooroopillyQLD
L8 Copeland, CharlieSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
L9 Vowles, KevinBendigoVICCoach: Bennett Maxwell

Progress: Plan A: 1..3->Final; Rest Eliminated
Race 43. MC2 1000 : Mens Open C2 1000Direct Final
Start Time: 3:00 PM1000M
L4 Haas, Alexander
Donaghey, Jake
Brothers
Brothers
QLD
QLD
L5 Marczak, Sebastian
Szekszardi, Ferenc
PaddleNSW Direct
Bayswater
NSW
WA
Coach: Ramon Andersson
Race 51. MK1 200 : Mens Open K1 200Final
Start Time: 3:15 PM200M
L1 Holmes, BrodieBayswaterWA
L2 Phillips, JesseBayswaterWACoach: Ramon Andersson and Michael
L3 Tame, LachlanDirect MembersNSWCoach: tim jacobs
L4 Urquhart, MatthewGold CoastQLDCoach: Vince Fehervari
L5 Simpson, JoelGold CoastQLD
L6 Stewart, MurrayManly WarringahNSWCoach: Tim Jacobs
L7 Bird, SteveCanning RiverWA
L8 Goble, MatthewAdelaideSACoach: nathan luce
L9 Schumacher, TonyDirect MembersNSW
Race 62. WK1 200 : Womens Open K1 200Direct Final
Start Time: 3:30 PM200M
L2 Wood, SamanthaManly WarringahNSWCoach: Gavin James
L3 McGinty, HaileyKawana WatersQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Lovell, RachelSunshine CoastQLDCoach: Geoff Lovell
L5 Nicholls, AlanaBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L6 Brigden-Jones, JoSydney Northern BeachesNSWCoach: Martin Marinov
L7 Davis, HannahHoldfast BaySACoach: Nathan Luce
L8 Wallace, BernadetteCurrumbin CreekQLDCoach: Andrea King