National Senior Teams Selection Trials

Date: Mon 28th - Tues 29th March , 2011
Venue: Sydney International Regatta Centre, NSW
Lane Draw
Options:  Select Day:      Show
Monday 28th March, 2011

Race 17. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 1
Start Time: 10:00 AM200M
L3 Copeland, CharlieSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
L4 Burns, SteveManly WarringahNSW
L5 Stewart, MurrayManly WarringahNSWCoach: Tim Jacobs
L6 Goble, MatthewWest LakesSACoach: David Foureur
L7 Alagich, ChrisSunshine CoastQLD

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 27. MK1 200 : Mens Open K1 200Heat 2
Start Time: 10:05 AM200M
L3 Holmes, BrodieBayswaterWA
L4 Wallace, KenCurrumbin CreekQLD
L5 Simpson, JoelGold CoastQLD
L6 Urquhart, MatthewGold CoastQLD
L7 Hinc, DavidDirect MembersNSWCoach: Phil Hinc

Progress: Plan A: 1..4->Final + Fastest 5th
Race 36. WK1 200 : Womens Open K1 200Direct Final
Start Time: 10:15 AM200M
L1 Fogarty, LyndsieIndooroopillyQLD
L2 LeCoultre, ElizabethAscotWACoach: Ramon Andersson
L3 McGinty, HaileySunshine CoastQLDCoach: Shane Dalziel
L4 Davis, HannahHoldfast BaySA
L5 Nicholls, AlanaBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L6 Lovell, RachelSunshine CoastQLD
L7 Burnett, AlyceSunshine CoastQLDCoach: Peter Petho
L8 Wood, SammyManly WarringahNSWCoach: Gavin James
Race 412. MC1 200 : MENS SENIOR CANOEDirect Final
Start Time: 10:20 AM200M
L4 Marczak, SebastianPaddleNSW DirectNSW
L5 Florian, MariusGold CoastQLD
L6 Beaver, MichaelBrothersQLDCoach: Andrea King
Race 57. MK1 200 : Mens Open K1 200Final
Start Time: 11:15 AM200M
L1 Urquhart, MatthewGold CoastQLD
L2 Burns, SteveManly WarringahNSW
L3 Holmes, BrodieBayswaterWA
L4 Goble, MatthewWest LakesSACoach: David Foureur
L5 Simpson, JoelGold CoastQLD
L6 Stewart, MurrayManly WarringahNSWCoach: Tim Jacobs
L7 Wallace, KenCurrumbin CreekQLD
L8 Alagich, ChrisSunshine CoastQLD
L9 Hinc, DavidDirect MembersNSWCoach: Phil Hinc
Race 69. MK2 200 : Mens Open K2 200Direct Final
Start Time: 12:30 PM200M
L2 Urquhart, Matthew
Simpson, Joel
Gold Coast
Gold Coast
QLD
QLD
L3 Goble, Matthew
Morrison, Luke
West Lakes
Onkaparinga
SA
SA
Coach: David Foureur
L4 Wallace, Ken
Stewart, Murray
Currumbin Creek
Manly Warringah
QLD
NSW
L5 Phillips, Jesse
Bird, Steve
Bayswater
Canning River
WA
WA
Coaches: Ramon Andersson, Mike Pond
L6 Hoschke, Nigel
Burns, Steve
Manly Warringah
Manly Warringah
NSW
NSW
Coach: Tim Jacobs
L7 Smith, Tate
Alagich, Chris
Gold Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
L8 Hinc, David
Copeland, Charlie
Direct Members
Sunshine Coast
NSW
QLD
Race 71. MK1 1000 : Mens Open K1 1000Direct Final
Start Time: 3:30 PM1000M
L2 Wilkinson, GlennSunshine CoastQLD
L3 Rypp, GlennHoldfast BaySACoach: David F
L4 Stewart, MurrayManly WarringahNSWCoach: Tim Jacobs
L5 Wallace, KenCurrumbin CreekQLD
L6 Simpson, JoelGold CoastQLD
L7 Dallos, ZsoltSunshine CoastQLD
L8 Bain, BillSunshine CoastQLD
Race 82. WK1 500 : Womens Open K1 500Direct Final
Start Time: 3:40 PM500M
L2 Wood, SammyManly WarringahNSWCoach: Gavin James
L3 Lovell, RachelSunshine CoastQLD
L4 Davis, HannahHoldfast BaySA
L5 Nicholls, AlanaBayswaterWACoach: Ramon Andersson
L6 McGinty, HaileySunshine CoastQLDCoach: Shane Dalziel
L7 Fogarty, LyndsieIndooroopillyQLD
L8 LeCoultre, ElizabethAscotWACoach: Ramon Andersson
Race 910. MC1 1000 : MENS SENIOR CANOEDirect Final
Start Time: 3:50 PM1000M
L4 Szekszardi, FerencBayswaterWA
L5 Florian, MariusGold CoastQLD
L6 Beaver, MichaelBrothersQLDCoach: Andrea King
Race 105. MK4 1000 : Mens Open K4 1000Direct Final
Start Time: 5:10 PM1000M
L3 Wilkinson, Glenn
Dallos, Zsolt
Bain, Bill
Rypp, Glenn
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Sunshine Coast
Holdfast Bay
QLD
QLD
QLD
SA
L4 Wallace, Ken
Morrison, Luke
Urquhart, Matthew
Alagich, Chris
Currumbin Creek
Onkaparinga
Gold Coast
Sunshine Coast
QLD
SA
QLD
QLD
L5 Smith, Tate
Smith, David
Clear, Jacob
Stewart, Murray
Gold Coast
Currumbin Creek
Gold Coast
Manly Warringah
QLD
QLD
QLD
NSW
L6 Holmes, Brodie
Bowker, Daniel
Sarson, Brendon
Baker, Reece
Bayswater
Bayswater
Indian Ocean
Indian Ocean
WA
WA
WA
WA
Race 114. WK2 500 : Womens Open K2 500Direct Final
Start Time: 5:20 PM500M
L4 McGinty, Hailey
Lovell, Rachel
Sunshine Coast
Sunshine Coast
QLD
QLD
Coaches: Shane Dalziel, Geoff Lovell
L5 Burnett, Alyce
Flood, Naomi
Sunshine Coast
Manly Warringah
QLD
NSW
L6 Davis, Hannah
Nicholls, Alana
Holdfast Bay
Bayswater
SA
WA
Race 11A13. MC4 1000 : MENS SENIOR CANOEDirect Final
Start Time: 5:30 PM1000M
L5 Szekszardi, Ferenc
Beaver, Michael
Florian, Marius
Marczak, Sebastian
Bayswater
Brothers
Gold Coast
PaddleNSW Direct
WA
QLD
QLD
NSW